Pałac w Zakrzewie pełen tajemnic i skarbów

Wycieczki po powiecie gnieźnieńskim organizowane od kilku lat przez Karola Soberskiego, dziennikarza, regionalistę, badacza lokalnej historii i prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, cieszą się coraz większym zainteresowaniem a informacje o niezwykłych wędrówkach przygotowywanych przez K. Soberskiego docierają do coraz szerszego grona odbiorców. Tym razem z wiedzy K. Soberskiego postanowili skorzystać pracownicy Banku Zachodniego WBK w Poznaniu, których oprowadził po zespole pałacowo-parkowym w Zakrzewie.

Karol Soberski od 2012 roku organizuje zwiedzania najciekawszych pałaców i dworów oraz mało znanych, a bogatych w historię miejsc w powiecie gnieźnieńskim. Jego największa pasją są zespoły pałacowo-parkowe, ich niezwykłe dzieje i postacie z nimi związane. O tych miejscach K. Soberski napisał też kilka książek.

I właśnie wczoraj – na zaproszenie pracowników Banku Zachodniego WBK w Poznaniu – K. Soberski oprowadzał ich przez ponad dwie godziny po pałacu i parku w Zakrzewie. Przy tej okazji opowiadał historie, które zawarł w książce „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”.

Rezydencja w Zakrzewie to jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-parkowych w Wielkopolsce. Pałac, zbudowany na przełomie 1771/1772 roku, to dzieło już hrabiego Albina Węsierskiego, który przeszedł do historii Polski jako ten, który w 1856 roku wykupił z rąk rządu pruskiego wyspę Ostrów Lednicki. K. Soberski opowiedział też o wydarzeniach które rozegrały się w pałacu w czasie II wojny światowej, jak i o tajemnicach tego pałacu.

Nie zabrakło również historii związanych z 15-hektarowym parkiem stworzonym przez Francuskiego ogrodnika Augustyna Denizot oraz barwnych opowieści o skarbach ukrytych w tej pięknej rezydencji.

Uczestników wczorajszego zwiedzania pałac w Zakrzewie zachwycił…

(as)