Historia, humor, blubranie i dudów granie…

„Akuratna Wielkopolska – blubranie i dudów granie” taki tytuł ma projekt na który zaprosimy naszych gości, uczestników I Festiwalu Historycznego Tajemnice Trzech Stuleci. W sobotę, 30 marca w pałacu w Czerniejewie zaprosimy na niecodzienne spotkanie z gwarą wielkopolską! Szczun z Kareji czyli Jarek Mikołajczyk, mistrz wielkopolskiej gwary, przewodnik po Gnieźnie, Mikołaj Woźniak, grający na dudach i Regina Borkowska-Kędzierska, skrzypaczka i lutniczka, zabiorą wszystkich w podróż, pełną gwarowych opowieści, humoru, ale i refleksji…

Mikołaj Woźniak
Jarosław Mikołajczyk
– Szczun z Kareji

Duet (Szczun z Kareji i Mikołaj Woźniak) tyle niepowtarzalny co bardzo wielkopolski. Twórcą i inicjatorem tego połączenia gwary i opowieści miejskich z instrumentem iście wielkopolskim jest Jarosław Mikołajczyk czyli Szczun z Kareji, piewca gwary wielkopolskiej i miłośnik kulturowej odrębności regionów. Dopiero jednak spotkanie z Mikołajem Woźniakiem, pierwszym po wielu latach dudziarzem z Gniezna, owocuje programem pełnym humoru ale i wzruszeń. To co tworzą we dwóch to połączenie opowieści i historyjek gwarowych, humorystycznych, ale nie prześmiewczych, czasem autoironicznych z niezwykle mocnym brzmieniem dudów wielkopolskich.

Regina Borkowska-Kędzierska

Dodatkowo w pałacu w Czerniejewie wystąpi z nimi Regina Borkowska-Kędzierska, skrzypaczka i lutniczka (dudy prawie zawsze grały ze skrzypcami podwiązanymi, które występują tylko w Wielkopolsce).

Przeplata się tu kabaret, edukacja kulturowa z prezentacją folkloru, wspólnym śpiewaniem a i miejscami elementami biesiady. Przewijają się historie lokalne sprzed lat z obecną rzeczywistością. W swojej dbałości o szczegóły i tradycji Mikołaj Woźniak gra na dudach, które przed laty były własnością najznamienitszego dudziarza z Gniezna śp. Leona Galińskiego.

(m/n)