Festiwal: znamy szczegółowy program!

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna jest organizatorem I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbędzie się od 29 do 31 marca 2019 r. w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie koło Gniezna w Wielkopolsce. Dzisiaj przedstawiamy szczegółowy program marcowego Festiwalu! Ostatecznie będzie wygłoszonych 28 prelekcji.

I Festiwal Historyczny rozpocznie się oficjalnie w sobotę, 30 marca o godz. 9.45. Następnie od godz. 10.00 do godz. 18.15 odbywać się będą prelekcje – każda potrwa 45 minut. W sobotę o godz. 20.30 w Sali Balowej pałacu zaplanowany jest koncert „Akuratna Wielkopolska – blubranie i dudów granie”. Z kolei w niedzielę wykłady odbywać się będą od godz. 10.00 do godz. 16.35, a o godz. 16.45 planowane jest oficjalne zakończenie Festiwalu.
Podczas Festiwalu zostanie wygłoszonych 28 prelekcji – każdy wykład trwa 45 minut.

Organizatorzy zastrzegają sobie jeszcze możliwość zmian w programie!

Szczegółowy program Festiwalu:
Piątek, 29 marca
– od godz. 15.00 do godz. 17.30 – przyjazd prelegentów, rejestracja i zakwaterowanie.

Sobota, 30 marca
Wykłady – Sala Belkowa:

• godz. 9.45 – otwarcie Festiwalu
  • godz. 10.00 – Robert Maziarz – „Gnieźnianie pod Kołobrzegiem, czyli tajemnice Legii Poznańskiej”
  • godz. 10.50 – Marcin Perliński – „5 października 1831 r. – ostatni akt Powstania Listopadowego”
  • godz. 11.40 – Magdalena Woch – „Zamek Książ – tajemnice, mity i fakty”
  • godz. 12.30 – Joanna Lamparska – „Ostatni występ Doktora Śmierć – zbrodnia i medycyna w czasie II wojny światowej na Dolnym Śląsku”
  • godz. 13.20 – Krzysztof Modrzejewski – „Niezwykłe koleje kolei w Gnieźnie”
  • godz. 14.40 – Michał Młotek – „Paul von Hindenburg i druga stolica Rzeszy”
  • godz. 15.00 – Karol Soberski – „Bracia Saskowscy – zagadkowi ziemianie pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Gdzie ukryli złoto i dzieła sztuki?”
  • godz. 15.50 – Łukasz Orlicki – „Prawdziwy J-23. Tajemnica majora B.”
  • godz. 16.40 – Krzysztof Kaźmierczak – „Czy sprawa zabójstwa Jarosława Ziętary to już historia? Historia jednej z dwóch najstarszych w Polsce nadal prowadzonych spraw kryminalnych”
  • godz. 17.30 – Jacek Podemski – „Tajemnice Niezwykłego Miejsca – Międzyrzecki Rejon Umocniony”

Wykłady – Sala Hrabiego:

• godz. 11.00 – Robert Prawniczak – „Odkrycia na Targowisku w Gnieźnie”
  • godz. 12.00 – Piotr Kucznir – „Masońskie symbole ukryte na widoku i ich znaczenie opisane na bazie Zamku Czocha”
  • godz. 13.00 – Bożena Ronowska – „Czarownice Himmlera – z kartoteki procesów o czary”
  • godz. 14.00 – Sławomir Zakrzewski – „Onufry Kopczyński – Czerniejewianin zapomniany”
  • godz. 16.00 – Rafał Jurke – „Kryminalne Gniezno okresu międzywojennego”
  • godz. 17.00 – Krzysztof Przybysz – „Takiego Łabiszynka nie znacie. Tętniące życiem czasy Galińskich”

Sala Balowa:

• godz. 20.30 –„Akuratna Wielkopolska – blubranie i dudów granie” – projekt słowno-muzyczny związany z gwarą wielkopolską! Wystąpią: Jarek Mikołajczyk, mistrz wielkopolskiej gwary, Mikołaj Woźniak, grający na dudach i Regina Borkowska-Kędzierska, skrzypaczka i lutniczka.

Niedziela, 31 marca
Wykłady – Sala Belkowa:

• godz. 10.00 – Mariusz Borowiak – „Admirał Józef Unrug. Bezkompromisowy dowódca Floty”
  • godz. 10.50 – Jerzy Janczukowicz – „Niewyjaśnione tajemnice ‚Wilhelma Gustloffa’”
  • godz. 11.40 – Piotr Kucznir – „Zamek Czocha i jego tajemnice mniej znane”
  • godz. 12.30 – Elżbieta Guzikowska-Konopińska – „Ród Denizotów i ich znaczenie dla rozwoju ogrodnictwa Wielkopolski”
  • godz. 13.20 – Jan Nowicki – „Zaginione eksponaty Niemieckiej Kolekcji Lotniczej z Berlina”
  • godz. 14.10 – Radosław Herman – „Śladami armii szwedzkiej po Polsce, czyli odkrycie zespołu map z początku XVIII w.”
  • godz. 15.00 – Krzysztof Krzyżanowski – „Szczelina Jeleniogórska – tropem zagadki sprzed ćwierć wieku. Najnowsze ustalenia”
  • godz. 15.50 – Arleta Szczepańska i Marek Graniczny – „W cieniu kamedułów bieniszewskich”

Wykłady – Sala Hrabiego:

• godz. 10.30 – Jacek Wielgus – „Jak zmiana prawa w 2018 r. wpłynęła na poszukiwaczy skarbów?”
  • godz. 11.20 – Marcin Sabaciński – „Poszukiwanie skarbów w nowej rzeczywistości. Skutki zmian prawa w 2018 roku”
  • godz. 12.10 – dyskusja – moderator Marcin Perliński
  • godz. 13.00 – Przemysław Maćkowiak – „Twierdza Poznań – sekrety XIX-wiecznej architektury militarnej”
  • godz. 13.50 – Michał Budnik – „Ostatnie ślady I wojny światowej w Wielkopolsce”
  • godz. 14.40 – Jan Kulpiński – „Pałac w Czerniejewie Domem Dziecka 1945 – 1977”
  • godz. 17.00 – uroczyste zakończenie Festiwalu

Imprezy towarzyszące:

• mini-targi książki historycznej i regionalnej
  • stoiska promocyjne
  • wystawa „Takiego Łabiszynka nie znacie”
  • zwiedzanie pałacu: koszt: 10 zł – osoba dorosła, 5 zł – dziecko
  • zwiedzanie miasta Czerniejewa (bezpłatne)

Zgłoś swój udział!
Osoby chcące uczestniczyć w I Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci” w pałacu w Czerniejewie proszone są, by zgłaszały swój udział na maila: festiwal@fundacjahistoryczna.pl

Prosimy podać: ilość osób którą zgłaszacie (jeśli zgłasza się grupa), imię i nazwisko oraz miejscowość z której przyjeżdżacie oraz telefon do osoby kontaktowej. W mailu zwrotnym podamy listę hoteli (dla osób spoza regionu), gdzie będzie można wykupić miejsca noclegowe na czas Festiwalu. Organizator nie zapewnia bowiem noclegów uczestnikom Festiwalu.

Wejściówka na dwa dni Festiwalu: 5 zł (płatne w dniu przyjazdu w Punkcie Informacyjnym).

(as)