Admirał, tajemnice, Denizot, zaginione eksponaty i zagadki…

Czas na ostatnią odsłonę I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 do 31 marca odbywał się w pałacu w Czerniejewie. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”. Zapraszamy do przeczytania relacji z niedzielnych wykładów w Sali Belkowej. A działo się tam wiele… Nie zabrakło skarbów i tajemnic…

Ostatnia odsłona Festiwalu – w przypadku prelekcji – odbyła się w niedzielę, 31 marca w sali Belkowej. Uczestników niedzielnych wykładów powitał dyrektor Festiwalu – Karol Soberski, a jako pierwszy swój wykład wygłosił Mariusz Borowiak, jego tytuł brzmiał: „Admirał Józef Unrug. Bezkompromisowym dowódca Floty”. M. Borowiak, pisarz, dziennikarz-publicysta, marynista – jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy w Polsce – autor 70 książek i broszur oraz kilkuset artykułów o tematyce wojennomorskiej w kraju i za granicą, współautor haseł do słowników i encyklopedii. Na podstawie książki „Westerplatte. W obronie prawdy” powstał scenariusz do filmu fabularnego; konsultant scenariusza filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. M. Borowiak jest autorem jedynej biografii J. Unruga, dowódcy Floty Polskiej Marynarki Wojennej w latach 1925 – 1939. Jego prelekcja była okazją poznania tej wielkiej, aczkolwiek zapomnianej postaci, tym bardziej ważnej dla naszego regionu, ponieważ J. Unrug miał majątek niedaleko Żnina. Kto nie pojawił się na wykładzie M. Borowiaka, niech żałuje…

Po nim swój wykład pt. „Polskie sekrety francuskiej ziemi. Od Zbigniewa Nienackiego do Józefa Unruga” wygłosiła Beata Żmuda, od wielu lat działająca aktywnie w Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Bydgoszczy, a od kilku lat jest prezeską tego towarzystwa. Beata jestem też aktywnym członkiem dwóch for internetowych skupiających miłośników postaci wykreowanej przez Zbigniewa Nienackiego, jaką jest Pan Samochodzik i wraz z przyjaciółmi z forum organizuje zloty według książek Zbigniewa Nienackiego. I właśnie o takim zlocie we Francji i tajemnicach historii z tym związanych mówił jej wykład. B. Żmuda opowiedział m.in. o polskim zamku Montresor i spotkaniu z panią Marią z Potockich Reyową, a także o zamku Chambord, w którym mieszkał król Polski Stanisław Leszczyński, jak również o grobie Józefa Unruga na cmentarzu w Montresor.

Kolejny prelegent – Piotr Kucznir – zaprezentował wykład pt. „Zamek Czocha i jego tajemnice mniej znane”. W trakcie swojej prelekcji P. Kucznir opowiedział o największych zagadkach zamku, ale też rozprawił się w wieloma mitami i legendami jakimi po II wojnie światowej obrósł zamek Czocha. Wykład Piotra, jak zawsze pełen ekspresji, anegdot, zaskakujących wniosków, przyciągnął do Sali Belkowej nadkomplet publiczności.

Elżbieta Guzikowska-Konopińska i jej prelekcja pt. „Ród Denizotów i ich znaczenie dla rozwoju ogrodnictwa Wielkopolski” to czwarty tego dnia wykład w Sali Belkowej. Autorka książki pt. „August Denizot – francuski ogrodnik poznański szkółkarz” przedstawiła historię rodu Denizota, ale szczególnie nastawiła się na przybliżenie tajemnic Augustyna Denizota, który stworzył w XIX wieku blisko 30 parków dla największych właścicieli ziemskich w Wielkopolsce, w tym park w Zakrzewie w gminie Kłecko.

Po pani Elżbiecie, przyszedł czas na wykład Jana Nowickiego zatytułowany „Zaginione eksponaty Niemieckiej Kolekcji Lotniczej z Berlina”. J. Nowicki, to kapitan rezerwy, regionalista, eksplorator i pasjonat historii Pomorza oraz autor książek, w tym publikacji pt. „Zaginione eksponaty Niemieckiej Kolekcji Lotniczej z Berlina”. I właśnie o tej zaginionej kolekcji składającej się z około 100 samolotów i 200 silników, powstałej w 1936 r. w stolicy Niemiec, nad która patronat objął Hermann Goering, opowiadał J. Nowicki. Sekretem tej kolekcji jest to, iż mówi się o niej, że została zniszczona w czasie II wojny światowej, ale dziennikarskie śledztwo J. Nowickiego dowodzi, że było zupełnie inaczej…

Szósty wykład zaprezentował archeolog Radosław Herman, a tytuł jego prelekcji brzmiał „Śladami armii szwedzkiej po Polsce, czyli odkrycie zespołu map z początku XVIII w.”. Wykład R. Hermana był jedną z pierwszych publicznych prezentacji wspomnianych map z XVIII wieku, odkrytych przez prelegenta. R. Herman opowiadał o tym, jak takie źródło, jak mapy, mogą nam dużo powiedzieć o tamtych czasach, o wojskach w Wielkiej Wojnie Północnej, o ówczesnej kartografii, a nawet o kilku miastach i zamkach polskich, dla których są to dotychczas nieznane najstarsze plany. Prelekcja ta była prawdziwa gratką dla miłośników historii XVIII wieku.

Przedostatni wykład autorstwa Krzysztofa Krzyżanowskiego był zatytułowany „Szczelina Jeleniogórska – tropem zagadki sprzed ćwierć wieku. Najnowsze ustalenia”. K. Krzyżanowaki,prawnik, niezależny dziennikarz, eksplorator i badacz historii. Konsultant do spraw górnictwa, autor i współautor ponad setki artykułów o dawnym górnictwie, eksploracji i zagadkach przeszłości. Organizator badawczych akcji eksploracyjnych. Autor bestsellerowej książki „Skarb generała. Tropem tajemnic Szczeliny Jeleniogórskiej” w 2015 roku i o tym skarbie oraz najnowszych ustaleniach z nim związanych opowiedział prelegent. Wykład, jak i sam temat, są o tyle ciekawe, że dotykają polityków ciągle aktywnych na polskiej scenie.

Na finał niedzielnych wykładów, prelekcję pt. „W cieniu kamedułów bieniszewskich” wygłosili Arleta Szczepańska i Marek Graniczny. A Szczepańska jest nauczycielem historii w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Koninie, a M. Graniczny nauczycielem historii w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego w Koninie, członkiem Bractwa Świętych Pięciu Męczenników, lokalnym przewodnikiem i regionalista. Ich wykład związany był z historią kamedułów bieniszewskich – klasztoru znajdującego się w gminie Kazimierz Biskupi w powiecie konińskim.

Po ostatniej prelekcji, Karol Soberski pomysłodawca i główny organizator I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, oficjalnie zakończył Festiwal. Podziękowania złożył na ręce Marina Kwiatkowskiego i jego żon y Agnieszki, gospodarzy pałacu, sponsorom, w tym szczególnie Mecenasowi Festiwalu – Santander Bank Polska, współorganizatorom a także członkom Fundacji, ale przede wszystkim podziękował prelegentom bez których to wydarzenie nie doszło by do skutku. W imieniu władz gminy Czerniejewo – współorganizatora Festiwalu, głos zabrał Jan Kulpiński, przewodniczący Rady Miasta i Gminy. Na koniec K. Soberski zaprosił na II edycję Festiwalu w marcu 2020 r.

Oficjalne zakończenie Festiwalu, nie było jednak końcem. W niedzielę wieczorem prelegenci pojechali bowiem zwiedzać pałac w Zakrzewie w gminie Kłecko. O tym jednak, jak również o kuluarach Festiwalu i mini-targach książki, szeroko napiszemy w kolejnych naszych relacji z I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”

(as)

Więcej o pierwszym dniu Festiwalu:
Pałac w Czerniejewie wypełnił się historią i… prelekcjami
Sala Hrabiego, symbole masońskie i lokalne sekrety
Działo się w Sali Balowej: „Blubranie i dudów granie”
Festiwalowa sala bajek i zabaw! Idealne rozwiązanie!

Więcej o drugim dniu Festiwalu:
Poszukiwacze, niemiecka zbrodnia i dom dziecka