„Tajemnice wielkopolskich pałaców”

W niedzielę, 11 sierpnia o godz. 16.00 podczas Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnicw Zamku Książ rozpocznie się spotkanie z Karolem Soberskim i tajemnicami wielkopolskich pałaców. – Nasz gość to człowiek wielu talentów, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, autor licznych książek obecnie pracujący nad „Skarbami i tajemnicami okolic Gniezna” – czytamy na fanpage Festiwalu.

Dlaczego pałac w Zakrzewie nazywany jest „Wielkopolskim Wersalem”? Dokąd prowadziło przejście umieszczone w szafie, która stała w wieży pałacu w Przysiece? Z jakiego powodu Józef Wybicki ukrywał się w pałacu w Niechanowie? Czy pierwowzór „Pana Tadeusza” narodził się w pałacu w Arcugowie? Gdzie zniknęło złoto przywiezione z Azji Południowo-Wschodniej przez Eduarda von Wendorffa, właściciela pałacu w Mielnie? Jakie dzieła sztuki z pałacu w Czerniejewie zabrali Hermann Göring i Joseph Goebbels? Co się stało z kolekcją oryginalnych dokumentów cesarza Francuzów Napoleona I zgromadzonych w pałacu w Kołdrąbiu? Gdzie na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Popowie Ignacewie ukryto rzeźbę św. Antoniego ufundowaną przez króla Augusta II Mocnego Sasa? Czego w pałacu w Popowie Podleśnym szukali oficerowie Armii Czerwonej?

Na te i wiele innych, równie intrygujących pytań w swoje prelekcji pt. „Tajemnice wielkopolskich pałaców” odpowie Karol Soberski, który od blisko szesnastu lat tropi i wyjaśnia zagadki historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku, związane z ziemiaństwem oraz II wojną światową.

Prelekcja odbędzie się w niedzielę, 11 sierpnia o godz. 16.00 w Zamku Książ.

Karol Soberski,
dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl). Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” odbywającego się w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie. Autor kilku przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica” (2016 r.), „Zapomniana zbrodnia” (2017 r.), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017 r.) i „Złoto Dziedzica” (2018 r.). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011 r.).

Odkrywca w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. pacjentów szpitala „Dziekanka” – jedynego znanego dotychczas miejsca w powiecie gnieźnieńskim w którym Niemcy pogrzebali chorych uśmierconych w ramach akcji „T4”. Z kolei w 2017 r. odnalazł dla współczesnych miejsce wiecznego spoczynku hr. Albina Węsierskiego, budowniczego pałacu w Zakrzewie ale przede wszystkim człowieka, który wykupił w 1856 r. od państwa pruskiego Ostrów Lednicki – wyspę na której odbył się chrzest Polski.
Aktualnie pracuje nad książką pt. „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”.

(fh)