Dwudniowy grill w cieniu pałacu w Mielnie

Członkowie Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” przez dwa dni gościli w zespole pałacowo-parkowym w Mielnie, gdzie – korzystając z zaproszenie Sylwii Cholewickiej, prezes spółki Palace Eiendom będącej właścicielem obiektu – zorganizowali grilla, który był okazją do poruszenia przedsięwzięć planowanych do realizacji przez Fundację w najbliższych miesiącach. Weekendowe spotkanie było też okazją do świętowania…

Punktualnie o godz. 16.00, w miniona sobotę, Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i jego zastępca Arkadiusz Gaca, powitali przybyłych na to wakacyjne spotkanie członków i sympatyków Fundacji (nie wszyscy mogli dojechać, ponieważ wielu przebywa na urlopach). Szefowie Fundacji powitali też Sylwię Cholewicką, prezes spółki Palace Eiendom będącej właścicielem zespołu pałacowo-parkowego w Mielnie, która specjalnie na grilla przyleciała z Norwegii.

Dodatkowo serdecznie powitani zostali przyjaciele naszej Fundacji – płetwonurkowie Gosia i Marek – który przyjechali z Olsztyna. O celach ich wizyty poinformujemy później.

Zanim K. Soberski i A. Gaca przeszli do przedstawienia tematów, które były omawiane przy grillu, w imieniu całej Fundacji złożyli życzenia i prezenty naszemu koledze, Maciejowi Bosakowi, który świętował 40. urodzony. Nie zabrakło tradycyjnego odśpiewania „100 lat”!

Następnie przedstawieni zostali nowi członkowie Fundacji, którzy w szeregi naszej organizacji zostali przyjęci w ostatnim tygodniu.

Czas na grilla
Po części oficjalnej przyszedł czas na grillowane kiełbaski, kaszankę czy też ziemniaczki. Nie zabrakło też innych wyśmienitych potraw. Był to doskonały czas na rozmowy o ostatnich działaniach Fundacji m.in. poszerzeniu współpracy z Centrum Hipoterapii i Rekreacji Konnej Anny Najkowskiej w Leśniewie, „poniedziałkowych spotkaniach”, czy też warsztatach fotografii reportażowej. Przedstawiono również kwestię nawiązania współpracy Fundacji ze Stowarzyszeniem „Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych – Gniazdo.pl”. Celem współpracy ma być m.in. wspólna promocja walorów historycznych powiatu gnieźnieńskiego oraz współpraca ze szkołami polskimi działającymi poza granicami Polski, ze szczególnym nastawieniem na polskie szkoły na Białorusi.

Rozmawiano także o planach Fundacji, czyli wyjeździe delegacji Fundacji na Dolnośląski Festiwal Tajemnic do Zamku Książ (10 i 11 sierpnia), pomyśle wycieczki do Kołobrzegu, warsztatach dla poszukiwaczy i przewodników. Była oczywiście też mowa o trwających przygotowaniach do II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który w marcu przyszłego roku odbędzie się w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie.

Pobyt w pałacu w Mielnie był też okazją, by najmłodszym uczestnikom spotkania pokazać i przybliżyć historię samego pałacu, co uczynił K. Soberski i A. Gaca.

O historii pałacu
Neobarokowy pałac w Mielnie został zbudowany w 1904 r. przez architektów Erdmana i Spindera z Berlina dla przedstawiciela znanej niemieckiej rodziny Wilhelma von Wendorffa. Po jego śmierci w 1907 roku właścicielem stał się Eduard von Wendorff, który zmarł w 1931 roku. Wówczas właścicielem stał się jego brat Jurgen, który zarządzał Mielnem do swojej śmierci w 1943 roku (zginął w bitwie pod Kijowem). Do końca wojny majątek był w rękach rodziny von Wendorffów, a po II wojnie światowej najbardziej znanym gospodarzem pałacu był Dom Wczasów Dziecięcych, który został zlikwidowany w 2008 r. W 2018 r. pałac kupiła spółka Palace Eiendom.

„Nocne Polaków rozmowy”
Spotkanie przy grillu oficjalnie zakończyło się około godz. 22.00, ale znaczna część uczestników pozostała jeszcze na terenie zespołu pałacowego i – korzystając ze sprzyjającej aury – prowadziła „nocne Polaków rozmowy” na tematy historyczne, eksploratorskie, a także o pomysłach na przedsięwzięcia, które Fundacja mogłaby realizować. Później rozmowy przeniosły się do pokojów w oficynie, gdzie najwytrwalsi dyskutowali do godz. 4.00. Gdy zaczęło świtać wszyscy byli już pogrążeni w zasłużonym śnie.

Niedziela, czyli drugi dzień spotkania w cieniu pałacu w Mielnie, rozpoczął się od śniadania o godz. 10.00 (na które podano także dania z grilla), później był czas na podsumowanie dwudniowego, bardzo udanego i merytorycznego spotkania. Około godz. 14.00 ostatni uczestnicy opuścili gościnne progi zespołu pałacowo-parkowego w Mielnie.

(fh)

Fot. A. Soberska, A. Stachowska, W.Biront