Duch Festiwalu już obecny w pałacu w Czerniejewie!

Trwa odliczanie dni (zostało ich 120) do II edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca 2020 r. odbędzie się w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie! Dzisiaj – pomimo deszczowej i pochmurnej pogody – pałac w Czerniejewie powitał nas gorącym… kremem z dyni! Spotkanie przedstawicieli organizatorów Festiwalu i gospodarzy pałacu dotyczyło kwestii logistycznych związanych z przyszłorocznym Festiwalem.

II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” nabiera tempa! Dzisiaj dyrektor Festiwalu Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” spotkał się z menadżerem pałacu Kingą Ciesielczyk, by omówić kwestie logistyczne związane z przyszłorocznym Festiwalem, jak również uzgodnić punkty, które mają się znaleźć w umowie dotyczącej rezerwacji sal na potrzeby Festiwalu. Była też mowa o ilości noclegów dla prelegentów i gości Festiwalu.

Wstępnie potwierdzono, że podobnie jak podczas I edycji Festiwalu, główne wykłady odbywać się będą w Sali Belkowej (pomieści 180 osób), a mniejsze wykłady w Sali Hrabiego (na 70 miejsc). Tym samym możemy potwierdzić, że odbędzie się 31 wykładów i dwa panele dyskusyjne.

Przypomnijmy, że Festiwal, który potrwa 3 dni, to przede wszystkim prelekcje. Wygłosi je w sumie 31 prelegentów. Dzisiaj możemy podać nazwiska 28 z nich, którzy już przyjęli nasze zaproszenie (pozostali zaproszeni prelegenci mają potwierdzić swój udział w ciągu kilku dni).
W tym gronie są (uczestnicy I edycji Festiwalu): Joanna Lamparska, Jacek Podemski, Karol Soberski, Piotr Kucznir, Robert Maziarz, Mariusz Borowiak, Radosław Herman, Krzysztof Krzyżanowski, Łukasz Orlicki, Marcin Perliński, Michał Młotek, Bogdan Rosicki i Rafał Jurke
oraz nowi prelegenci: Agnieszka Łabuz, dr Ewa Syska, Małgorzata Baczyńska, Magdalena Woch, dr Robert Kudelski, Tomasz Bonek, dr Karol Kościelniak, Jerzy Andrzejewski, Piotr Maszkowski, Jarosław Leszczełowski, Radosław Jagieła, Paweł Becker, Damian Rybak, Krzysztof Drozdowski i Adam Sikorski

Dodatkowo wyznaczono miejsca na Targi Książki Historycznej i Regionalnej oraz na – organizowany po raz pierwszy – Kiermasz Rękodzieła Historycznego. Swoje miejsce będą mieć także dzieci, dla których przeznaczono specjalną salę w której będą gry i zabawy.

W czasie Festiwalu, w pałacu będzie funkcjonowała dodatkowa restauracja i kawiarnia (oprócz głównej restauracji znajdującej się w Wozowni).

Podczas dzisiejszego spotkania w pałacu, ustalono również kilka innych kwestii organizacyjnych, jak choćby miejsce usytuowania Punktu Informacyjnego w którym będzie można nabyć wejściówki.

Wyjeżdżając dzisiaj z pałacu w Czerniejewie, mimo padającego deszczu, wyczuwało się ducha przyszłorocznego Festiwalu, który jest już obecny w pałacu.

Więcej szczegółów na temat programu Festiwalu już wkrótce.

(fh)