Bogate plany działania Fundacji na rok 2020

Druga edycja Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, projekty badawczo-eksploratorskie, spotkania literackie ze znanymi pisarzami, udział w konferencjach historycznych, warsztaty dziennikarskie, 2-3-dniowe wycieczki w najciekawsze historycznie miejsca w Polsce, wystawy fotograficzne i malarskie, „Wędrówki z historią” po pograniczu Wielkopolski i Kujaw, porządkowanie miejsc pamięci i spoczynku znanych postaci, czy poszerzanie współpracy z organizacjami o podobnym profilu działalności – to tylko niewielka część planów Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” na rok 2020.

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”, która 15 listopada obchodziła 2. rocznicę powołania, przygotowuje bogate plany działania na rok 2020.

Festiwal…
– Najważniejszym wydarzenie przyszłego roku będzie II edycja Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca odbędzie się w pałacu w Czerniejewie. Festiwal to wizytówka naszej Fundacji, jedno z największych tego typu wydarzeń w Polsce, stąd przygotowujemy się do drugiej edycji praktycznie już od kwietnia tego roku – mówi Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. – Marcowy Festiwal będzie znacznie bogatszy od tegorocznej, pierwszej edycji zarówno pod kątem wykładów, bo będzie ich ponad 30, będą dwa panele dyskusyjne, a także targi książki historycznej, kiermasz rękodzieła historycznego. Przygotowujemy również 3 albo nawet 4 wystawy historyczne. Każdy więc znajdzie coś dla siebie – dodaje.

Jak podkreśla K. Soberski, wśród zaproszonych prelegentów znalazło się wielu znanych, lubianych, cenionych i zacnych osób. – Dodatkowo planujemy coś co możemy nazwać prologiem Festiwalu, który odbędzie się na 3-4 tygodnie przed Festiwalem, jak również epilog Festiwalu planowany przez nas na koniec kwietnia lub początek maja. Na razie nie zdradzimy co to będzie – mówi K. Soberski.

Badania…
Ale Festiwal Historyczny to nie jedyne plany na 2020 roku. Fundacja chce także rozpocząć kilkuletni projekt badawczo-eksploratorski na terenie powiatu gnieźnieńskiego, a także otrzymała zaproszenia do udziału w pewnych programach telewizyjnych.

Rok 2020 to również kontynuacja kilku przedsięwzięć z tego roku. – Na pewno odbędzie się drugi etap projektu pod hasłem „Zatopiona wieś” w ramach którego, przy współpracy płetwonurkami, Małgorzatą i Markiem Baczyńskimi z Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej, będziemy chcieli dokończyć fotografowanie dnia jeziora Utrata, by ostatecznie zweryfikować historię tego akwenu – przyznaje Arkadiusz Gaca, wiceprezes Fundacji.

Spotkania literackie…
A. Gaca zaznacza również, że kontynuowane będą spotkania literackie ze znanymi pisarzami, które rozpoczęliśmy w tym roku. – Duży sukces spotkania z pisarzem Przemkiem Semczukiem w Domu Kultury w Łubowie skłania nas, by w przyszłym roku zorganizować kilka kolejnych takich spotkań autorskich, prowadzonych przez koleżankę z naszej Fundacji, Agnieszkę Ziebarth. Spotkanie w Łubowie pokazało, że warto zapraszać do naszego regionu znanych pisarzy, nie tylko piszących kryminały, ale i powieści obyczajowe, czy książki historyczne, ponieważ jest duże zapotrzebowanie na takie spotkania – dodaje.

Nie wykluczone, że Fundacja uruchomi w przyszłym roku Kawiarnię Artystyczną, gdzie odbędzie się część z tych spotkań. Będzie to również miejsce to organizowania np. wystaw fotograficznych czy malarskich organizowanych przez Fundację.

Warsztaty, wycieczki, konferencje…
Na rok 2020 Fundacja planuje również zorganizowanie warsztatów dziennikarskich, na które zapraszani będą znani i cenieni dziennikarze z Polski. – Na dzisiaj mamy takie warunki, że możemy do Gniezna zaprosić kilku dziennikarz, którzy podzielą się swoim doświadczeniem z młodymi adeptami tego zawodu – zaznacza K. Soberski. – Mamy w planach także organizację warsztatów eksploratorskich oraz warsztatów krajoznawczych – dodaje A. Gaca.

W przyszłym roku Fundacja planuje również kontynuować wycieczki w najciekawsze historycznie miejsca w Polsce (w planach jest m.in. Kołobrzeg, Borne Sulinowo, Podlasie czy Bydgoszcz od strony zupełnie nieznanej), jak również „Wędrówki z historią” po pograniczu Wielkopolski i Kujaw.

Rok 2020 to też udział przedstawicieli Fundacji w kilku festiwalach historycznych czy spotkaniach miłośników historii w różnych regionach Polski. Na pewno członkowie Fundacji wezmą udział – od 10 do 12 stycznia – w II Zlocie Eksploratorów i Poszukiwaczy na Zamku Czocha; pojadą też 8 i 9 sierpnia na VIII Dolnośląski Festiwal Tajemnic do Zamku Książ oraz kolejne spotkanie z cyklu „Tajny Zamek Czocha, Historia która nigdy się nie kończy” od 13 do 15 listopada 2020 r. – Chcemy też wziąć udział w kilku innych spotkaniach czy konferencjach historycznych, ale nie są jeszcze znane dokładne daty ich organizacji – dodaje A. Gaca.

Przywracać pamięć
Fundacja nie zapomina o tym, dla jakich celów została powołana, czyli upamiętnianie miejsc, ludzi i wydarzeń. – Podobnie jak w roku 2019 będziemy porządkowali miejsc pamięci i spoczynku znanych osób z pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Chcemy ufundować przynajmniej dwie tablice upamiętniające osoby zasłużone dla naszej „małej Ojczyzny”. Weźmiemy też udział w akcji „Zapal znicz pamięci”, a także dalej będziemy poszerzać współpracę z organizacjami z różnych stron Polski o podobnym profilu działalności – zapowiada K. Soberski.

Tak wyglądają wstępne plany Fundacji Historycznej na rok 2020. Szczegółowe punkty przyszłorocznych planów zostaną omówione podczas spotkania członków Fundacji w sobotę, 14 grudnia. Wówczas zostaną zatwierdzone ostateczne projekty do realizacji w przyszłym roku. – Od nowego roku na naszej stronie internetowej będzie dostępne kalendarium wszystkich wydarzeń, które jako Fundacja planujemy w 2020 roku – zaznacza A. Gaca.

(fh)