Magiczne miejsce Festiwalu – pałac w Czerniejewie

Już tylko 49 dni dzieli nas od drugiej edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 3 do 6 lipca 2020 r. odbędzie się w magicznym miejscu – zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”. Dzisiaj zapraszamy do krótkiej wędrówki po tym obiekcie. W czasie Festiwalu będzie możliwość zwiedzania pałacu wraz z przewodnikiem, który opowie o niezwykłych dziejach pałacu. Warto sobie zarezerwować ten marcowy weekend, by zobaczyć ten jeden z najpiękniejszych pałaców Polsce i posłuchać zacnych prelegentów.

Zespół pałacowo-parkowy w Czerniejewie to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Wielkopolsce. Dodatkowo Czerniejewo to miasto pełne historii, zagadek i niepowtarzalnej atmosfery, którą tworzy między innymi 850-metrowa aleja prowadząca od pałacu do kościoła.

Pałac w Czerniejewie zbudowany pod koniec XVIII wieku przez gen. Jana Lipskiego, wielkiego oboźnego koronnego za panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, należał później, aż do 1939 r., do rodu Skórzewskich, jednego z najpotężniejszych polskich rodów (ich własnością był Łabiszyn i Lubostroń).

Pałac w Czerniejewie ma sporo tajemnic, które będzie można poznać w trakcie Festiwalu… Możemy uchylić rąbka tajemnicy, że pałac ma sekrety zarówno te związane z II wojną światową, bo bywali w nim m.in. Heinrich Himmler, Joseph Goebbels, Hermann Göring czy Joachim von Ribbentrop. Równie intrygujące są tajemnice związane ze skarbami, które rodzina Skórzewskich zgromadziła w pałacu, a które zniknęły wraz z wybuchem II wojny światowej. Wśród tych zaginionych są m.in. kolekcja halabard niemieckich oraz szwedzkich, sztandar szwedzki zdobyty pod Częstochową, gobeliny brukselskie XV-XVI-wieczne, karabela ofiarowana przez Stany Pruskie Stefanowi Batoremu, klinga Jana III Sobieskiego, pugilares Tadeusza Kościuszki – medalion z jego miniaturą i włosami, czy też laska króla pruskiego Fryderyka Wielkiego oraz złota tabakiera z zaznaczonymi jego bitwami.

Nie możemy też zapominać, że w liczącej blisko 50 tys. tomów bibliotece były m.in. rękopisy Długosza czy Kadłubka, ale też cymelia jak choćby rzadkie edycje Petrarki „Sonetti con Canzoni col commentario” (wydana w 1494 r.), Kopernika „De angelius et lateribus triangulorum” (1542 r.), czy też szereg wydań Biblii (druk w Wenecji z roku 1484, Bazylei z roku 1487). Do dzisiaj tajemnicą jest, co się z tymi skarbami stało? Czy zostały ukryte gdzieś w pałacu, może parku? Pytanie zasadne, tym bardziej, że w latach 60-tych XX wieku w pałacu odkryto prawdziwy skarb…

Na wszystkie pytania związane ze skarbami i sekretami pałacu odpowiemy podczas II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 3 do 6 lipca 2020 r. odbywać się będzie we wnętrzach tego pięknego i magicznego obiektu…

Zapraszamy na krótki fotoreportaż z wnętrz pałacu, jak i jego pięknego parku w którym znajduje się Bażantarnia (część uczestników Festiwalu będzie w niej mieszkać). Warto zaznaczyć, że w 1989 r. w Bażantarni kręcono część zdjęć do polskiej komedii pt. „Goryl, czyli ostatnie zadanie…” w którym główne role zagrali m.in. Krzysztof Kowalewski, Marian Opania, Jerzy Turek, Bożena Krzyżanowska i Przemysław Gintrowski.

Szczegółowy program II edycji Festiwalu Historycznego przedstawiamy tutaj.

(kfs)