Będzie najciekawszy festiwal historyczny w Polsce!

Ubiegłoroczna I edycja Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, która odbyła się w niewielkim Czerniejewie pod Gnieznem przyciągnęła około 2,5 tysiąca osób. Nie ukrywam, że był to nasz duży sukces, szczególnie, że była to pierwsza odsłona Festiwalu organizowanego przeze mnie i moją Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”. W tym roku II Festiwal nie odbył się ze względu na pandemię koronawirusa. Ale już za 104 dni planujemy zainaugurować II edycję Festiwalu, który tym razem odbędzie się w Gnieźnie! I będzie jeszcze ciekawsza niż w 2019 roku: więcej dni, więcej prelegentów, więcej atrakcji, jeszcze większa różnorodność tematów!

Druga edycja Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, mojego autorskiego projektu, realizowanego wspólnie z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”, której jestem fundatorem i prezesem, trwać będzie od 19 do 22 marca. Przygotowania do drugiej odsłony Festiwalu rozpoczęliśmy praktycznie kilka dni po zakończeniu pierwszego Festiwalu.

Przypomnę, że na wykłady w czasie ubiegłorocznej edycji Festiwalu przybyło blisko 2,5 tysiąca osób, co potwierdziło, że jest wielkie zapotrzebowanie na taką prezentację historii, na takie wykłady. Dla mnie największym zaskoczeniem, ale i zadowoleniem było to, iż blisko 80 procent uczestników Festiwalu pochodziło spoza Wielkopolski.

Festiwal pokazał, że warto organizować kolejne tego typu przedsięwzięcia, stąd od razu po pierwszym Festiwalu ruszyły przygotowania do kolejnej edycji. Wraz z moim zespołem zadziałaliśmy szybko i skutecznie, dzięki czemu już na początku grudnia 2019 roku mieliśmy prawie wszystko dopięte na ostatni guzik. Znani byli prelegenci, tematyka wystaw i inne atrakcje towarzyszące. Niestety, pandemia koronawirusa spowodowała, że tegoroczny Festiwal nie mógł się odbyć i został przełożony na rok 2021.

II Festiwal – prelegenci
Na przyszłoroczny Festiwal, który będzie poświęcony trzem stuleciom: XVII, XIX i XX wiek, pierwotnie zaprosiliśmy ponad 30 prelegentów. Wygłoszą oni w sumie 34 wykłady, dodatkowo będą trzy panele dyskusyjne i aż cztery wystawy!

Z prelegentów, którzy byli na pierwszym Festiwalu, wielu zaprezentuje się podczas drugiej edycji. Są to m.in. Elżbieta Guzikowska-Konopińska, Joanna Lamparska, Mariusz Borowiak, Michał Młotek, Jacek Podemski, Piotr Kucznir, Radosław Herman, Łukasz Orlicki, Krzysztof Krzyżanowski, Bogdan Rosicki, Marcin Perliński, Rafał Jurke, Jan Nowicki i piszący te słowa – Karol Soberski.

Z kolei w gronie 17 nowych prelegentów są znani dziennikarze, historycy, odkrywcy, regionaliści, podróżnicy i pisarze. Wśród nowych prelegentów, którzy pierwotnie zgłosili swój akces są m.in. dr hab. Ewa Syska, dr Agnieszka Łuczak, Magdalena Woch, Agnieszka Łabuz, dr Robert Kudelski, Jarosław Leszczełowski, Tomasz Bonek, Piotr Maszkowski, Adam Sikorski, Jerzy Andrzejewski, dr Karol Kościelniak, Krzysztof Drozdowski, Radosław Jagieła, Damian Rybak, Paweł Becker i Tomasz Łuczak.

Myślę, że tak zacne grono prelegentów daje gwarancję ciekawych wykładów i jest magnesem, by weekend od 19 do 22 marca 2021 roku, spędzić w Gnieźnie. Tematy, które zostaną poruszone związane będą z tajemnicami, skarbami, zagadkami, zbrodniami, sekretami pałaców, dworów i zamków, niewyjaśnionymi do dzisiaj zbrodniami niemieckimi czy sowieckimi, będą wykłady o bitwach, obiektach wojskowych, katastrofach, czy tajemniczych postaciach, często zupełnie zapomnianych, a które odcisnęły piętno na historii Polski.

Nowi prelegenci
W ostatnich tygodniach trzech prelegentów wypadło z przyszłorocznego Festiwalu i nie możemy wykluczyć, że jeszcze kilku – ze względu na koronawirusa – może zrezygnować. Ale w ich miejsce zaprosiliśmy już kolejnych niezwykłych prelegentów!

W tym gronie są m.in. dr Andrzej Prinke, emerytowany adiunkt Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Oddział w Poznaniu, współautor wydanej w tym roku, unikatowej książki-biografii pt. „Żywot długi, pracowity i spełniony. Profesor Józef Kostrzewski (1885-1969) – prehistoryk, patriota, Europejczyk”, który wygłosi prelekcję na temat życia i działalności prof. Kostrzewskiego, czy też Andrzej Żmiju Borowski, artysta malarz, przyrodnik, jeden z głównych bohaterów i najbarwniejsza postać serialu dokumentalnego „Drwale i inne opowieści Bieszczadu”, który opowie o skarbach i tajemnicach Bieszczad.

Z kilkoma niezwykłymi prelegentami jeszcze rozmawiamy! Moim zdaniem program II edycji Festiwalu będzie o wiele ciekawszy, niż pierwszej edycji!

Co może się jeszcze zmienić? Nie można wykluczyć, iż zmieni się jeden z prowadzących II Festiwal Historyczny – wpływ na to może mieć sytuacja zdrowotna, albo, że pojawią nowi prowadzący.

Wydarzenia towarzyszące
Oprócz prelekcji wśród atrakcji towarzyszących będą Targi Książki Historycznej i Regionalnej, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem w trakcie pierwszego Festiwalu. Będzie zupełna nowość, czyli Kiermasz Rękodzieła Historycznego, który, jestem przekonany, również spotka się z pozytywnym odbiorem przez uczestników Festiwalu, będzie też specjalne stoisko ze najnowszym sprzętem dla poszukiwaczy.

Ponadto zaplanowaliśmy cztery wystawy: zaprezentowana zostanie największa na świecie wystawa guzików napoleońskich i artefaktów z tej epoki przygotowana przez Prywatne Muzeum „Wojen i Życia” z Żar; będzie można obejrzeć największą w Polsce wystawa fotograficzna pt. „Architektura romańska i gotycka w Europie” autorstwa Jerzego Andrzejewskiego; będzie prezentowana wystawa malarska prezentująca sylwetki najbardziej tajemniczych właścicieli ziemskich z Wielkopolski i Kujawautorstwa Danuty Weber oraz wystawa związana z II wojną światową, której temat przedstawimy w połowie stycznia 2021 r.

Podczas II edycji Festiwalu nie zabraknie też atrakcji dla dzieci, ponieważ wiemy, iż na naszą imprezę wybiera się wiele rodzin z dziećmi. Często w takich przypadkach, jedno z rodziców nie mogło brać udział w prelekcjach, ponieważ musiało zajmować się dzieckiem. I my wychodząc na przeciw zdecydowaliśmy, aby na Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci” zorganizować salę, gdzie najmłodsi bawili się pod opieką instruktorów.

Na nasz Festiwal zapraszamy wszystkich miłośników historii, eksploratorów, pasjonatów, archeologów, muzealników, nauczycieli historii i wszystkich tych, którzy kochają historię.

Ostateczną listę prelegentów, prowadzących i atrakcji towarzyszących przedstawimy w połowie stycznia 2021 roku.

Wówczas podamy też listę hoteli, które będą znajdowały się zaledwie 10 minut spacerem od centrum festiwalowego, jak i przedstawimy samo centrum, gdzie będzie realizowany cały program Festiwalu!

Wszelkie informacje o tegorocznym Festiwalu są dostępne na stronie fundacjahistoryczna.pl oraz na grupie i wydarzeniu na Facebooku.

Karol Soberski
redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl
Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”
Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”