Bogate plany Fundacji na 2022 rok!

Zima, biały puch dookoła, piękna pogoda, ognisko i długie Polaków rozmowy… W takich „zimowych okolicznościach przyrody” odbyło się w sobotę w Kiszkowie spotkanie członków Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (tych, którzy mogli przybyć – innych zatrzymała praca, obowiązki rodzinne, choroby)! W trakcie ogniska przedstawiono plany na przyszły rok!

Gospodarzem spotkania członków Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (tych, którzy mogli przybyć – innych zatrzymała praca, obowiązki rodzinne, choroby) był Szymon Raith, który przygotował ognisko. Towarzyszył mu jego mądry pies Tofik.

Spotkanie rozpoczęło się od rozpalenia ogniska, czego dokonał Arkadiusz Gaca, wiceprezes Fundacji. Jak już ognisko na dobre zapłonęło, przyszedł czas na pierwsze tego wieczoru kiełbaski. A potem to już tylko – w cieple bijącym od ogniska – myśleliśmy, by nie spalić kiełbasek w ogniu. Pieczone kiełbaski smakowały wybornie! I nawet dym z ogniska nam nie przeszkadzał, zwłaszcza, że na niebie pojawił się księżyc w pełni, a dookoła roztaczał się biel śniegu! Ognisko w takich okolicznościach to sama przyjemność!

Ale trzeba dodać, że oprócz pieczonych kiełbasek w ognisku, było wiele innych pyszności! Można rzecz – była to prawdziwa biesiada! Na stole pojawiły się bowiem m.in. bigos, sałatki, ogórki w miodzie, grzybki, klopsiki, papryka w różnych zalewach, pyry z ogniska z gzikiem i oczywiście pierniki! Prawdziwa uczta!
Plany na 2022 rok

Później przyszedł czas na omówienie planów na rok 2022. Przedstawił je Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

W planach na przyszły rok jest m.in. organizacja w czwartek, 6 stycznia VI Rajdu Pieszego im. Pawła Występskiego, którego start i meta jest zaplanowana w Mielnie (szczegóły wkrótce). Z kolei na wiosnę odbędą się I Zawody Kulinarne. W planach jest również wyjazd w lutym na II Targi Książki Historycznej i Przygodowej, które odbywać się będą na Zamku Czocha.

Dwa festiwale
– Naszą sztandarową imprezą jest Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”. Jego trzecia edycja zaplanowana jest na marzec 2022 roku i odbędzie się w jednym z pięknych pałaców w naszym regionie. Ostateczną jego organizację uzależniamy jednak od pozyskanych granatów, ponieważ o środki finansowe od sponsorów jest coraz trudniej – mówi K. Soberski i dodaje, że wnioski zostały już złożone. – Z kolei jesienią 2022 r. planujemy zorganizować wydarzenie, które nie odbyło się w tym roku, czyli I Festiwal Podróżniczy „Za zakrętem”. Odbędzie się również w jednej z pięknych rezydencji na Pojezierzu Gnieźnieńskim – dodaje.

Jak zaznacza K. Soberski, oba te wydarzenia to będą spotkania miłośników historii, archeologów, podróżników, ale i znanych w Polsce pisarzy i dziennikarzy. – Z kilkoma nowymi twarzami, które nigdy wcześniej nie były na naszych Festiwalach jesteśmy już po rozmowach – zaznacza prezes Fundacji. Nie zabraknie również unikatowych wystaw, które przyjadą z Warszawy i Krakowa. O szczegółach poinformujemy wkrótce.

W przyszłym roku Fundacja planuje również zorganizować trzy akcje eksploratorskie na trzech różnych akwenach znajdujących się w powiecie gnieźnieńskim i żnińskim.

„Pałace Tajemnic”
Zupełnie nowym przedsięwzięciem, które jest autorskim pomysłem prezesa Fundacji K. Soberskiego i będzie realizowany przy współpracy ze znanym z programów telewizyjnych archeologiem, Radosławem Hermanem, jest projekt pod hasałem „Pałace Tajemnic”. – Będzie to przedsięwzięcie skierowane do poszukiwaczy skarbów, regionalistów, ale też czytelników książek kryminalnych i historycznych! Takiego projektu jeszcze w Polsce nie było! Będzie to połączenie historii, skarbów z zagadkami i historiami kryminalnymi! Planujemy aż trzy takie weekendowe spotkania w ciągu roku – zapowiada K. Soberski. – W ramach tego projektu czekają nas niezwykłe przygody, emocje, wspaniałe pałace i dwory, nietuzinkowe spotkania z fantastycznymi prelegentami, przypałacowe parki i akweny pełne zagadek i skarbów, które trzeba będzie odszukać i… kilka niezapomnianych weekendów w cieniu tajemniczych rezydencji! – dodaje.

Na 2022 r. Fundacja Historyczna przy współpracy z Centrum Kultury „Scena to dziwna” planuje również zorganizować dwie wystawy.

W planach Fundacji są również dwu- i trzydniowe wycieczki m.in. do kilku placówek muzealnych na północy Polski, do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, czy na Ziemię Łódzką.

Ale to nie wszystkie propozycje, które padły podczas sobotniego spotkania. Przy suto zastawionym stole była także mowa o pomysłach, które muszą zostać jeszcze dopracowane, by można było je ogłosić.
Ogień dogasa…

Kilkugodzinne spotkanie przy ognisku w zimowej scenerii było tak fantastyczne, że nawet się nie spostrzegliśmy, gdy okazało się, że jest już bardzo późno i czas na powrót do domu. Drugie, zimowe, fundacyjne ognisko była niezapomnianym spotkaniem! Wkrótce kolejne nasze przedsięwzięcia o których będziemy informować na bieżąco.

Fotorelacja z ogniska do obejrzenia tutaj

Osoby chcące przystąpić do Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” zapraszamy do kontaktu na maila: fundacjahistoryczna@post.pl

Arkadiusz Gaca