„Pałace Tajemnic”: nabór uczestników zamknięty!

W niedzielę wieczorem zamknięta została lista uczestników projektu „Pałace Tajemnic”, który będzie realizowany przez Karola Soberskiego (i Fundację „Przywracamy Pamięć”) i Radosława Hermana (i Stowarzyszenie Alchemia Czasu). Pierwsza edycja projektu odbędzie się od 11 do 13 lutego w XIX-wiecznym pałacu w Zdziechowie koło Gniezna, gdzie będziemy szukać przede wszystkim pozostałości po bitwie z okresu Powstania Wielkopolskiego. Do udziału w pierwszej edycji zgłosiło się 50 poszukiwaczy. Obecnie tworzona będzie lista rezerwowa.

Pierwsza odsłona projektu „Pałace Tajemnic” odbędzie się od 11 do 13 lutego 2022 r. w XIX-wiecznym pałacu w Zdziechowie w gminie Gniezno. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1243 r. Nas jednak interesuje okres, gdy Zdziechowa została zakupiona przez znany w Wielkopolsce ród von Wendorffów, czyli początek lat 70. XIX wieku. Do rodu Wendorffów należały też zespoły pałacowo-parkowe w Mielnie, Przysiece (oba w gminie Mieleszyn) i Rybieńcu (gmina Kiszkowo). Pałac w Zdziechowie powstał w latach 80. XIX wieku i do Wendorffów należał do 1945 r. Pałac otaczał park, którego pozostałości – około 2 ha – możemy oglądać do dzisiaj.

I właśnie w tym parku 30 i 31 grudnia 1918 r. doszło do bitwy powstańców wielkopolskich z 400-osobowym oddziałem Grenzschutzu z Bydgoszczy. W parku będziemy szukać zarówno pozostałości po te bitwie sprzed 103 lat, jak również innych artefaktów z wcześniejszych wydarzeń, które rozgrywały się w tym miejscu. W parku znajdują się m.in. pozostałości grobowca w którym pochowano cztery osoby z rodu Wendorffów, a także niezidentyfikowane do dzisiaj miejsce, gdzie w 1939 r. rozstrzelano czterech Polaków (ponoć szczątki jednego z nich spoczywają tam do dzisiaj).

– „Pałace Tajemnic” to przedsięwzięcie skierowane do wszystkich miłośników historii: poszukiwaczy, regionalistów, czytelników książek historycznych i tych pasjonatów historii, którzy lubią zasiąść na widowni i posłuchać ciekawych prelekcji! Takiego projektu jeszcze w Polsce nie było! – mówi Karol Soberski

Spotkanie w Zdziechowie realizowane jest przy współpracy z Gminą Gniezno i pod patronatem wójt gminy Marii Suplickiej.

Program spotkania:

piątek, 11 lutego:
godz. 16.00 – 17.30 – przyjazd poszukiwaczy
godz. 18.00 – powitanie
godz. 19.00 – zwiedzanie pałacu w Zdziechowie
godz. 20.30 – kolacja w formie grilla

sobota, 12 lutego:
godz. 8.00 – śniadanie
godz. 9.30 – rozpoczęcie eksploracji parku
godz. 14.30 – obiad – zupa
godz. 16.00 – prelekcja historyka Roberta Gawła o bitwie pod Zdziechową
godz. 17.00 – prelekcja K. Soberskiego pt. „Tajemnice pałaców na Pojezierzu Gnieźnieńskim”
godz. 18.00 – prelekcja R. Hermana pt. „Dwór – magiczne miejsce”
godz. 19.30 – kolacja – grill

niedziela, 13 lutego:
godz. 8.00 – śniadanie
godz. 9.30 – dokończenie eksploracji parku
godz. 13.00 – zakończenie spotkania i rozjazd uczestników
Sobotnie wykłady będą otwarte dla mieszkańców regionu (bezpłatnie). Z kolei piątkowe zwiedzanie pałacu będzie dostępne dla mieszkańców regionu za odpłatnością. Szczegóły wkrótce.

Wizja lokalna

W minionym tygodniu miejsce pierwszej edycji projektu odwiedzili organizatorzy, czyli Karol Soberski z ekipą Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” oraz Radosław Herman z żoną Dorotą. Zapoznali się z historią pałacu, jego tajemnicami, a także z parkiem, gdzie będzie prowadzona akcja. Jak stwierdził R. Herman, parka daje wielkie możliwości.

W trakcie spotkania rozmawiano również o dodatkowych atrakcjach, które są przygotowywane dla uczestników, sprawach logistycznych oraz omówiono pałace w których byłby zlokalizowane kolejne edycje „Pałaców Tajemnic”.

Lista uczestników zamknięta

Nabór uczestników do projektu został zakończony w minioną niedzielę. – Do 14 stycznia oczekujemy na opłacenie wpisowego przez osoby, które się zgłosiły. Brak opłaty będzie powodowała skreśleniem z listy – zapowiadają organizatorzy, Dlatego obecnie tworzona jest list rezerwowa na wypadek, gdyby okazało się, że – z różnych przyczyn – wypadnie ktoś ze zgłoszonych uczestników.

Warunkiem wpisania na listę rezerwową jest zgłoszenie udział na adres mailowy: fundacjahistoryczna@post.pl (prosimy podać numer telefonu, imię, nazwisko i organizację z której dana osoba pochodzi; ewentualnie miejscowość, gdy poszukiwacz nie jest zrzeszony).

O ewentualnym udziale osoby z listy rezerwowej w projekcie, osoba ta zostanie poinformowana telefonicznie.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 515-980-504.

Arkadiusz Gaca