Niesamowita kolekcja aparatów fotograficznych

Tego typu obiekty zazwyczaj oglądać możemy wyłącznie w salach muzealnych. Tym razem będziemy je mogli zobaczyć na wystawie podczas III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 23 do 25 września odbędzie się w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim. Mowa o aparatach fotograficznych sprzed epoki cyfrowej, będących jedną z większych prywatnych kolekcji w Polsce należących do Jerzego Andrzejewskiego, znanego artysty fotografika!

Wczoraj informowaliśmy, że trzecia odsłona Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” odbędzie się od 23 do 25 września w zmodernizowanej i pięknie odnowionej kolejowej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim – składać się będzie kilkanaście wykładów związanych z XVIII, XIX i XX wiekiem.

Podczas tegorocznego Festiwalu, uczestnicy usłyszą 17 prelekcji, które wygłosi w sumie 19 prelegentów. W tym gronie znaleźli się: dr Kamila Czechowska, dr Agnieszka Fulińska, Marzena Jaworska, Agnieszka Łabuz, Izabela Nowak, Urszula Romanowska, Danuta Weber, dr Andrzej Prinke, Karol Soberski, Piotr Kucznir, Paweł Becker, Jacek Podemski, Krzysztof Krzyżanowski, Piotr Maszkowski, Jan Nowicki, Adam Lubawy, Marcin Perliński, Tomasz Górski i Antoni Łęszczak.

Wystawy
Oprócz prelekcji, III Festiwalowi towarzyszyć będą także wystawy. Wczoraj informowaliśmy o dwóch z nich. Pierwsza to wystawa pt. „Stanisława Walasiewicz 1911−1980. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata”. A druga to prezentacja oryginalnego modlitewnika królowej Francji – Marii Karoliny Leszczyńskiej, żony króla Ludwika XV! Co najistotniejsze – w XX i XXI wieku modlitewnik nie był wystawiany publicznie w Polsce i w żadnym innym europejskim kraju!

Dzisiaj możemy ogłosić, że kolejna wystawa, którą będzie można zobaczyć podczas III Festiwalu, to ekspozycja unikatowych aparatów fotograficznych sprzed ery cyfrowej! Część ze swoich zbiorów – będących jedną z większych prywatnych kolekcji w Polsce – zaprezentuje Jerzy Andrzejewski, znany gnieźnieński artysta fotografik.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 23 września o godz. 17.00 w wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim. O szczegółach wystawy poinformujemy wkrótce.

O autorze
Jerzy Andrzejewski, fotografią zajmuje się od 1968 r., początkowo pracując w pracowni rentgenowskiej Szpitala Miejskiego w Gnieźnie. Równocześnie wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w Gazecie Poznańskiej i Przemianach oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w muzeum, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach Miejskiego Domu Kultury w Gnieźnie oraz w gnieźnieńskim Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki oraz Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej. Od 1976 r. prowadził zakłady usługowe w Skorzęcinie i Pobiedziskach, ale główne źródło dochodów stanowiły zlecenia od zleceniodawców instytucjonalnych – muzeów poznańskich oraz Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich „Odra” w Świnoujściu, z którym opłynął „pół świata” (przy okazji fotografując ten świat). Od 2000 r. współpracuje z Muzeum Początków Państwa Polskiego i Archidiecezją Gnieźnieńską.

J. Andrzejewski jest autorem wielu wystaw fotograficznych indywidualnych oraz zbiorowych. Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilkunastu albumach o charakterze popularnonaukowym (m.in. wydawnictw „Arkady” i „Ossolineum”), katalogach polskich muzeów (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalnego) oraz uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego).

W 2011 został wybrany „Człowiekiem Roku 2011” – portalu informacjelokalne.pl (w kat. „kultura, sztuka, nauka”), a w 2018 r. „Człowiekiem Dziesięciolecia 2008 – 2018” wspomnianego portalu. W 2017 obchodził jubileusz 60-lecia pracy twórczej. W 2018 r. został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

J. Andrzejewski jest członkiem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i szefem działu foto w portalu Pojezierze24.pl.