Wyjątkowe wydarzenie w pałacu w Czerniejewie!

To będzie bezprecedensowe wydarzenie w naszym kraju! Już 23 i 24 września z pałacu w Czerniejewie w Wielkopolsce odbędzie się I Międzynarodowa Konferencja pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”. Celem Konferencji jest przywrócenie pamięci o ziemiaństwie, które jest zapomniane i wymazane z kart historii, oraz popularyzacja ich dziejów, wydarzeń i ludzi wywodzących się z tego środowiska. Od dzisiaj można już nabywać wejściówki na Konferencję.

Pomysłodawcą i organizatorem Konferencji jest Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, który nie ma żadnych związków z ziemiaństwem (nie licząc faktu, że urodził się w pałacu), ale który od blisko 20 wielu lat popularyzuje dzieje ziemiaństwa na pograniczu Wielkopolski i Kujaw.

Konferencje będzie bezprecedensowa właśnie z tego względu, że za jego organizacją stoi osoba nie związana ze środowiskiem ziemiańskim w Polsce. Konferencja będzie kontynuacją trzech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” (organizowanego przez K. Soberskiego i jego Fundację w 2019 r., 2021 r. i 2022 r.). I będzie to pierwsza taka konferencja w Polsce i ma być organizowana co roku. Celem Konferencji jest przywrócenie pamięci o ziemiaństwie, które jest zapomniane i wymazane z karet historii, oraz popularyzacja ich dziejów, wydarzeń i ludzi wywodzących się z tego środowiska.  Czyli coś, czego nie ma w szkołach.

– W sensie materialnym dwór skończył się nieodwracalnie razem z II wojną światową i żadne reanimacyjne próby prawdziwego życia mu nie zwrócą. Została przerwana cywilizacyjna ciągłość, a to, czego nie zniszczyła nienawiść sprzężona z głupotą, jest tylko wspomnieniem, czasem nawet muzeum dworu, ale nie jego istotą. Jednak bardzo krzepiąca pozostaje myśl, że dwór i wszystko, co z nim związane, istniał jeszcze niedawno w realnej rzeczywistości, że mimo metodycznie przeprowadzonej zagłady pozostało wielu ludzi, którzy noszą go w sobie, że udało im się jego ideę zaszczepić dzieciom, a także postronnym, których przodkowie nigdy we dworze nie mieszkali – napisała Joanna Sypuła-Gliwa w książce „Dwór, pejzaż okaleczony” (wydanej w 2007 r.), pisarka zaproszona do udziału we wrześniowej Konferencji.

Konferencja będzie też zaczątkiem pewnego projektu historycznego, którego realizację już wkrótce ogłosi K. Soberski, projektu związanego z Wielkopolską i Kujawami, projektu dotyczącego lat 1795-1948.

Konferencja skupiać się będzie głównie na ziemiaństwie Wielkopolski i Kujaw, ale chcę ma pokazać ziemiaństwo w innych regionach Polski, także ziemiaństwo na Kresach oraz związki ziemian z Europą. W ramach konferencji odbędą się prelekcje zarówno o historii ziemiaństwa, o dziejach pałaców i dworów, o skradzionych dziełach sztuki, o obyczajach świątecznych w majątkach ziemskich, o współczesnych problemach potomków dawnych właścicieli ziemskich i o wszystkim tym, co związane jest z ziemiaństwem polskim i na ziemiach polskich.

W ramach Konferencji odbędą się prelekcje znanych i lubianych historyków, eksploratorów, archeologów, pisarzy i dziennikarzy z Polski i Europy, będą wystawy i panele dyskusyjne! Nie zabraknie też stoisk z książkami opowiadającymi o pałacach i dworach oraz stoisk z rękodziełem!

Prelegenci, którzy potwierdzili obecność…
W ramach I Międzynarodowej Konferencji pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” zaplanowanych będzie kilkanaście prelekcji. W gronie prelegentów są osoby, które już wcześniej gościły na Festiwalach Historycznych, ale też grono nowych prelegentów z Polski i Europy.

Wśród prelegentów, którzy już potwierdzili swoją obecność są:

 • Karol Soberski, organizator Konferencji, opowie o wybitnych właścicielach ziemskich i ich tajemnicach z pogranicza Wielkopolski i Kujaw
 • dr Agnieszka Fulińska z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, która opowie o związkach ziemiaństwa z dworami europejskimi;
 • Magdalena Woch, kierownik Działu Muzealno-Edukacyjnego Zamku Książ, która opowie o najsłynniejszej mieszkance Zamku Książ – księżnej Daisy;
 • Marzena Jaworska, kierownik Działu Naukowego Muzeum Sportu i Turystyki z Warszawy która opowie o pewnym niezwykłym pałacu rodziny Thetschlów w Jaszczurowej koło Wadowic;
 • Joanna Sypula-Gliwa, absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, przez wiele lat mieszkająca w Australii, znawczyni tematów ziemiańskich, autorka wyjątkowej książki „Dwór, pejzaż okaleczony”;
 • Paweł Becker, historyk z Wąbrzeźna, który opowie o dziejach ziemiaństwa na Pomorza Nadwiślańskiego;
 • Antoni Łęszczak, historyk i eksplorator, którego prelekcja będzie poświęcona wnętrzom pałaców i dworów;
 • Dariusz Garba, historyk mieszkający w Niemczech, badacz wojenny zajmujący się tajemnicami III Rzeszy, szczególnie Zamku w Poznaniu;
 • Sebastian Mazurkiewicz, dyrektora Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich, który opowie o historii rodu Ponińskich z Wrześni.
 • Krzysztof Krzyżanowski, pisarz, niezależny dziennikarz, eksplorator i badacz historii – poprowadzi panel dyskusyjny pt. „Utracone decorum, czyli grabież dóbr kultury z majątków ziemskich”.
 • Paulina Maciejewska, ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, a zawodowo zajmuję się fotografią. Autorka blogu „Pałacowym Szlakiem” w którym łączę swoje dwie pasje – fotografię oraz zamiłowanie do architektury rezydencjonalnej.
 • dr Andrzej Prinke, archeolog. W latach 1970-2014 – pracownik Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, gdzie m.in. pełnił funkcję Konserwatora Zabytków Archeologicznych na woj. poznańskie. W latach 2014-2016 – kustosz Archiwum PAN w Warszawie, Oddział w Poznaniu; obecnie – wolontariusz tamże. Uczestnik badań wykopaliskowych w Polsce, Niemczech, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii i Algierii oraz kierownik kilkunastu ekspedycji wykopaliskowych w Wielkopolsce. Czynny uczestnik konferencji naukowych (krajowych i międzynarodowych – m. in. w Austrii, Bułgarii, Czechach, Danii, Egipcie, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Indiach, Islandii, Portugalii, Rosji, Rumunii, Słowenii, USA, Węgrzech, Wielkiej Brytanii i Włoszech). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dania, Grecja) oraz British Council (Wielka Brytania). Autor ok. 200 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym 10 książek. Opowie o kradzieży dzieł sztuki przez Niemców w czasie II wojny światowej w majątkach ziemskich w Wielkopolsce.

Ponadto prowadzone są rozmowy z kilkoma innymi, pisarzami, historykami i innymi znawcami tematów ziemiańskich.

Ostateczną listę prelegentów i tematów Konferencji przedstawimy na początku kwietnia.