Bogate plany Fundacji na drugie półrocze 2023 roku!

Na spotkaniu podsumowującym pierwsze pięć miesięcy tego roku spotkali się członków Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. W trakcie zebrania w Centrum Kultury „Scena to dziwna” przedstawiono również plany na najbliższe pół roku, a także omówiono wrześniową I Międzynarodową Konferencję „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbędzie się w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie. Najbliższy czas zapowiada się w Fundacji bardzo bogato!

Spotkanie otworzył Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej, który przedstawił nazwiska siedmiu nowych członków Fundacji i zapowiedział, że wkrótce do grona organizacji przystąpią kolejne osoby.

– Bardzo dziękuję wszystkim tutaj obecnym oraz tym członkom Fundacji, którzy z różnych przyczyn nie mogli uczestniczyć w dzisiejszym spotkaniu, za pomoc i zaangażowanie w dwanaście wydarzeń, które zorganizowaliśmy od początków marca do 20 maja tego roku. Szczególne podziękowania kieruję do Magdy Netter i Jarka Pietrzaka za ich pomoc podczas projektu realizowanego przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Wizna 1939 – podkreślił.

Szczególnie podziękował za udział w spotkaniach organizowanych w ramach II Historycznych Konfrontacji, które odbywały się w Zdziechowie przy współpracy z tamtejszą Gminną Biblioteką Publiczną. Były też podziękowania za wyjazd na otwarcie Muzeum Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej i Izby Pamięci.

– Z Brodnicką Grupą Eksploracyjno-Poszukiwawczą współpracujemy już 5 lat i w tym czasie przeżyliśmy kilka niezapomnianych przygód oraz zrealizowaliśmy kilka projektów! Członkowie Stowarzyszenie z Brodnicy przyjeżdżali do nas wiele razy przez ostatnie 5 lat, dlatego to nie wypadało nie pojechać do nich w tak ważnym dla nich dniu, jak otwarcie muzeum – zaznacza.

K. Soberski wspomniał też o swoim udziale w konferencji poświęconej mordom na pacjentach szpitali psychiatrycznych w okupowanej Polsce w latach 1939-1945, która odbyła się w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Łodzi. Jej organizatorem był Uniwersytet w Ulm w Niemczech.

Sekcja poszukiwawcza
Zupełną nowością w Fundacji będzie powołanie Sekcji Eksploratorów. Ma to związku z nowymi osobami, które przystąpiły do Fundacji, a co za tym idzie wzrosła ilość osób posiadających wykrywacze metalu. Tym samym padł pomysł, by powołać taką Sekcję, która będzie samodzielnie szykowała programy poszukiwawcze, występowała o zgody do konserwatora zabytków i właściciela terenu. Sekcja będzie miała swojego szefa, który będzie koordynował jej działalność.

Plany na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień
– Najbliższe kilka miesięcy zapowiada się ciekawie. Planujemy kilka projektów związanych z akwenami w naszym regionie, jak i kilka akcji historycznych. Będziemy kontynuować naszą ścisłą współpracę ze Stowarzyszeniem „Wizna 1939” – mówi K. Soberski. – Oczywiście planujemy I Międzynarodową Konferencję „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” – dodaje.

Już w czerwcu odbędzie się weekendowe spotkanie członków Fundacji w Mielnie, gdzie zaplanowano sprzątanie parku, jak również uporządkowanie „dołów śmierci” w Lasach Nowaszyckich.

Przy „dołach” Fundacja planuje też ustawić krzyż. – Będzie to realizacja swego rodzaju testamentu śp. ks. Władysława Kustry, proboszcza z Modliszewka, który chciał taki drewniany krzyż postawić w okolicach obecnych „dołów śmierci”, ale nie uczynił tego, bo krzyż spłonął wraz z kościołem w 1988 r. – zaznacza prezes Fundacji.

Fundacja planuje także dalszą, szeroką współpracę ze Stowarzyszenia „Wizna 1939”. Będzie ona obejmować zarówno badania mające na celu odnalezienie i godne upamiętnienie miejsc w naszym regionie w których – pochowani i pogrzebani są pacjenci „Dziekanki” zagazowani w czasie II wojny światowej przez Niemców w ramach akcji T4. – Będziemy także szukać miejsc, gdzie w czasie II wojny światowej, w 1944 roku, Niemcy zabili i pogrzebali włoskich żołnierzy, a także poszukiwać mogił, gdzie w XIX wieku pochowani zostali żołnierze napoleońscy – podkreśla.

Z kolei jesienią w planach są „warsztaty z mistrzem”, czyli Piotrem Karsznią. Jest on członkiem Zarządu Stowarzyszenia „Wizna 1939”, ale przede wszystkim artystą malarzem, rysownikiem i dokumentalistą programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było… nie minęło” i wspomnianego Stowarzyszenia. P. Karsznia ma niezwykły dar – uwiecznia sceny batalistyczne w oparciu o opowieści pozyskane od ludzi, od „świadków historii”! Warto podkreślić, że mentorem P. Karszni był prof. Wiktor Zin, a jego przyjaciółmi prof. Ludwik Maciąg (batalista i pejzażysta Polski) i Szymon Kobyliński.

W najbliższych miesiącach odbędzie się też akcja fotografowania dna jez. Kłeckiego w celu namierzenia lokomobili, która tam zatonęła w okresie międzywojennym, w latach 30. i dokończenie akcji w Kołdrąbiu.

W trakcie poniedziałkowego spotkania uzgodniono również, że w lipcu zorganizowana zostanie akcja uporządkowania grobowca rodziny Saskowskich w Popowie Ignacewie.

Z kolei w sierpniu planowany jest rajd rowerowy nad którym czuwać będą Maria Swoboda i Magda Netter.

„Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”
K. Soberski przedstawił także program i założenia I Międzynarodowej Konferencji. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która 23 i 24 września odbędzie się w pałacu w Czerniejewie. Poinformował też zaangażowaniu członków Fundacji w to wydarzenie, poddał pod rozwagę, kto w jakim stopniu chce się włączyć w organizację Konferencji, jak również przedstawił prelegentów.

W dalszej części poruszono pewne kwestie techniczne związane z działalnością Fundacji oraz wyjaśniono kilka bieżących spraw. Zdecydowano także o zamówieniu nowych koszulek i polarów z logo Fundacji.

Ponadto K. Soberski wspomniał, że w najbliższych dniach odbędą się jeszcze spotkania na których zostaną doprecyzowane przedsięwzięcia historyczno-literackie, które byłyby w tym roku realizowane.

Ale to nie wszystkie propozycje, które są planowane. W trakcie spotkania była bowiem mowa również o pomysłach, które muszą zostać jeszcze dopracowane, by można było je ogłosić.

Osoby chcące przystąpić do Fundacji zapraszamy do kontaktu: fundacjahistoryczna@post.pl

Fotorelacje ze spotkania do obejrzenia tutaj