Pawła Występskiego nie ma już z nami od 11 lat…

Koniec lutego to dla mnie i wielu miłośników turystyki związanych z Kłeckiem i powiatem gnieźnieńskim, czas zadumy, czas wspomnień… W tym bowiem okresie, 11 lat temu, odszedł od nas wielki miłośnik turystyki, pasjonat historii, nasz Przyjaciel – Paweł Występski.

Paweł Występski, urodził się 6 września 1957 r., a zmarł 24 lutego 2013 roku w wieku 56 lat. Był miłośnikiem historii i turystyki, szczególnie kochał rajdy piesze (często po Bieszczadach Kłeckich), które osobiście przez wiele lat organizował. Był czynnie zaangażowany w promocję swojej „małej Ojczyzny” – gminy Kłecko.

Paweł był niestrudzonym propagatorem krajoznawstwa, turystyki, rajdów i historii. Wielokrotnie przemierzał szlaki po których później oprowadzał miłośników turystyki. Był też wielkim miłośnikiem historii regionu.

Ku pamięci – dąb „Paweł”

Trwałym upamiętnieniem Pawła jest 150-letni dąb „Paweł” rosnący na przepięknym uroczysku w „Bieszczadach Kłeckich”, który otrzymał to imię w 2013 roku podczas specjalnej uroczystości z udziałem burmistrza gminy Kłecko i wójta gminy Kiszkowo oraz blisko 120 uczestników I Rajdu Pieszego upamiętniającego Pawła Występskiego (rajd pieszy im. P. Występskiego organizowany był przez 6 lat).

W akcie erekcyjnym, który został zakopany niedaleko dębu, możemy przeczytać m.in.

W imię Boga wiecznego. Amen. Działo się w królewskim powiecie gnieźnieńskim, w gminie Kłecko, w niedzielę 22. września Roku Pańskiego 2013. (…) Na wieczne świadectwo przyjaźni, jaką darzymy śp. Pawła Występskiego, który 24 lutego 2013 roku odszedł przemierzać niebiańskie szlaki, niestrudzonego propagatora krajoznawstwa, turystyki, pieszych wędrówek, wielokrotnie samotnie przemierzającego szlaki po których później oprowadzał miłośników turystyki, wielkiego miłośnika historii regionu, akt ten ustanawiamy. Ponieważ częściej uchodzi z pamięci ludzi to, co nie jest potwierdzone pismem lub dobrym świadectwem, z tej przyczyny my, członkowie, miłośnicy turystyki i historii, działającego w Wielkopolsce, na Kujawach i Pałukach, wszystkim chcemy uczynić wiadomym, że prastary dąb rosnący od ponad stu lat na terenie Bieszczad Kłeckich, na pograniczu gminy Kłecko i Kiszkowo, regionu tak ukochanego przez śp. Pawła Występskiego, będzie od dzisiaj nosił imię „Paweł”.

Paweł Występski spoczywa na cmentarzu parafialnym w Kłecku.

Karol Soberski
Fot. Aleksandra Soberska