Członkami Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” są ludzie od wielu lat mocno zaangażowani w działalność na niwie historyczno-turystycznej Wielkopolski, Kujaw i Pałuk
Karol Soberski

Karol Soberski

Fundator i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Redaktor naczelny portalu turystyczno-informacyjnego Pojezierze24.pl (wcześniej: informacjelokalne.pl i turystykalokalna.pl). Od blisko 17 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX w. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej.
Autor książek: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Autor przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015); współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).
Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii Wielkopolski i Kujaw, a także jako prelegent na konferencje naukowe w całej Polsce. Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego trzy edycje odbyły się w 2019, 2021 i 2022 r. Jest to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy, badaczy i eksploratorów.
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw.
Za zasługi na rzecz turystycznej promocji regionu wyróżniony: w 2014 r. przez Prezydenta Gniezna „Medalem Milenijnym”; w 2018 r. przez Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego „Medalem Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego”, w 2018 r. „Medalem Jubileuszowym” przez Wielkopolską Izbę Rolniczą i w 2018 r. przez Prezydenta Gniezna „Medalem Koronacyjnym”.

Arkadiusz Gaca

Arkadiusz Gaca

Wiceprezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Rocznik 1970, człowiek wielu pasji, uwielbiający historię, którą przez kilkanaście lat pielęgnował w pałacu w Niechanowie, gdzie kierując tamtejszą placówką oświatową, stworzył od podstaw Salę Historii. Z racji swojego doświadczenia zawodowego jest dobrym organizatorem i co ważne, ma wiele pomysłów na rozwój historii i turystyki w regionie. Ma też doświadczenie w pisaniu projektów unijnych. W styczniu 2016 r. został laureatem nagrody „Promotor Historii 2015”, którą otrzymał od portalu turystykalokalna.pl „za wkład w promowanie historii poprzez szerokie otwarcie na rzecz lokalnej społeczności zespołu pałacowo-parkowego w Niechanowie i za kultywowanie pamięci Józefa Wybickiego, twórcy polskiego hymnu, który mieszkał w tym pałacu”. Bardzo aktywnie uczestniczy w wielu wydarzeniach związanych z promowaniem aspektów historyczno-turystycznych naszej „małej Ojczyzny”. W wolnych chwilach uwielbia poznawać nowe miejsca i nowych ludzi.
Był jednym z prowadzących wykłady podczas I edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 do 31 marca 2019 r. odbył się także w czerniejewskiej rezydencji. Był też prowadzącym prelekcje podczas II edycji Festiwalu, który od 23 do 25 lipca 2021 r. któy odbył się w Gnieźnie.

Włodzimierz Biront

Włodzimierz Biront

Z przeżytych swoich lat znaczną część spędził z aparatem w dłoni. Od młodzieńczych czasów związany z lokalnym środowiskiem pasjonatów fotografii. Członek niegdysiejszego „FORMATU” i „GAFA”, uczestnik kilku wystaw fotograficznych oraz laureat konkursów. Miłośnik sielskiego życia, od niedawna rozkoszujący się jego urokami w domku pod lasem. Ciekawość historyczną od wielu lat zaspakaja w trakcie weekendowych wypraw z rodziną. Urodzony w okolicach Kłecka, przez większość życia zamieszkały w Gnieźnie i to jego dziejami oraz okolicą najbardziej zafascynowany. Dzięki Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” ma możliwość poszerzać swoją wiedzę i pielęgnować pasje wśród niesamowicie ciekawych ludzi.

M_Werkowski

Michał Werkowski

Członek Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” od czerwca 2018 r. Od urodzenia mieszkaniec Kołdrąbia w gminie Janowiec Wielkopolski. Absolwent politologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Z zamiłowania historyk, regionalista i samorządowiec. W latach 2007-2015 sołtys Kołdrąbia, w latach 2010-2014 radny Rady Miejskiej w Janowcu Wielkopolskim. Od 2 grudnia 2019 pełni funkcję Zastępcy Burmistrza Janowca Wielkopolskiego.
bosak

Maciej Bosak

Eksplorator i kolekcjoner. Od 2018 r. związany z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć” w której – jak sam twierdzi – odnalazł swoje miejsce na ziemi. Wychowany w tradycyjnej wielkopolskiej rodzinie, wcześnie zaczął przejawiać zainteresowania historią regionu w którym dorastał. Od najmłodszych lat interesował się też wszelkimi tajemnicami i zagadkami związanymi z dziejami naszego regionu. Oprócz działalności w Fundacji Historycznej, swoje historyczne pasje realizuje angażując się w grupy rekonstrukcji historycznej i odtwarzając różne wydarzenia z militarnej przeszłości Polski XX wieku, od Powstania Wielkopolskiego aż po epizody z II wojny światowej. Lubi poznawać nowe miejsca i nowych ludzi. [/vc_column_text]
Sylwia

Sylwia Aniolowska

W Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć””od grudnia 2021 roku. Ślązaczka. Od 2008 roku mieszkająca w województwie kujawsko-pomorskim. Z zawodu lekarz internista -pulmonolog. Z wielkim zamiłowaniem do pałaców, dworów i zamków. Także do miejsc opuszczonych. Dwie najważniejsze wyprawy w jej życiu to Czarnobyl na Ukrainie i Fukushima w Japonii. Członkostwo w Fundacji pozwala jej na poznanie ciekawych osób i odkrycie wspaniałego regionu jakim jest Wielkopolska.

Daniel Trzeciak

Daniel Trzeciak

Z wykształcenia historyk, z zamiłowania wielki pasjonat dziejów Pałuk i Kujaw. Na co dzień swoją wiedzę przekazuje dzieciom i młodzieży jako nauczyciel w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Rogowie. Jest też radnym gminy Rogowo i aktywnym działaczem lokalnym. Członek stowarzyszeń i organizacji o charakterze historycznym.
Jego zainteresowanie to historia Pałuk, ze szczególnym uwzględnieniem losów ziemiaństwa, a także historiografia, socjologia oraz psychologia społeczna.
Autor wielu artykułów dotyczących dziejów regionu Pałuk i Kujaw, a także pogranicza Wielkopolski i Pałuk.

Robert_Prawniczak

Robert Prawniczak

Ukończył Wydział Historyczny, kierunku archeologia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył również studia podyplomowe w Gnieźnieńskiej Szkole Wyższej „Millenium”. Przez 12 lat mieszkał w Niechanowie, z którym jest związany emocjonalnie i nie tylko… Działa na rzecz lokalnej społeczności będąc prezesem Gminnego Ludowego Klubu Sportowego „Pelikan” – największej organizacji społecznej na terenie Gminy Niechanowo. Ponadto prezes firmy APB THOR Sp. z o.o., jednej z największych w Polsce pracowni archeologicznych, mającej swoją siedzibę w Gnieźnie. Archeolog specjalizujący się w okresie wczesnego średniowiecza. Wieloletni współpracownik Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Uczestniczył w badaniach wykopaliskowych m. in. na Wzgórzu Lecha, w Seminarium w Gnieźnie, na Ostrowie Tumskim w Poznaniu i w Dziekanowicach, a także na obszarze miast lokacyjnych w Gdańsku, Inowrocławiu, Malborku czy Poznaniu. Prowadził badania archeologiczne na Targowisku w Gnieźnie. Kierował również kilkudziesięcioma badaniami wykopaliskowymi w innych miejscach w Polsce. Autor oraz współautor kilkunastu archeologicznych publikacji i opracowań. Interesuje się sportem, historia i polityką.
basta

Roman Basta

Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się historią XX wieku. Do głównych zainteresowań należą wojny napoleońskie i Powstanie Listopadowe. Ponadto interesuje się sportem oraz filmem. Członkiem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” jest od listopada 2019 roku.[/vc_column_text]
glanc

Michał Glanc

Urodzony w Szczecinie, swoje życie związał z Gnieznem. W Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” prawie od początku jej działalności. Miłośnik śródlądowej żeglugi motorowodnej, wędkarstwa, jazdy na rowerze i pieszych wędrówek. Od najmłodszych lat pasjonat historii i odkrywania rzeczy z nią związanych. Kolekcjoner „przedmiotów z duszą”. Wolne od historii chwile lubi spędzać w kuchni, gotując dla rodziny i znajomych. Jego motto życiowe brzmi: „Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi”. [/vc_column_text]
Ula

Urszula Romanowska

Pracuje zawodowo w Szkole Podstawowej jako pedagog kreując rzeczywistość szkolną na miejsce przyjazne w którym każdy może odkrywać swoje talenty i rozwijać swoje umiejętności. Prywatnie pasjonatka historii Gniezna miasta, w którym przyszło jej mieszkać od przeszło 20 lat. Współrealizatorka wielu wydarzeń historycznych, realizowanych z uczniami, dotyczących Powstania Wielkopolskiego, m.in. spektaklu „Zaufałem nie zginę” poświeconemu postaci księdza majora Mateusza Zabłockiego w którym zagrała jego siostrę Wandę. Lubi odkrywać ciekawe osobowości kobiet żyjących w Polsce w okresie międzywojennym.

Maria_swoboda

Maria Swoboda

Z wykształcenia historyk oraz prawnik, na co dzień realizujący się zawodowo w Kancelarii Radców Prawnych. Pochodzi z Czerniejewa, ale po wielu przeprowadzkach, ponownie mieszka w sercu Wielkopolski – w Poznaniu. Członkiem Fundacji jest od 2020 r. Zamiłowanie do historii zawdzięcza tacie oraz bratu. Kontynuując rodzinną tradycję, przekazuje dzieciom „historycznego bakcyla”. W kręgu jej zainteresowań szczególne miejsce zajmuje historia XIX i XXw, zwłaszcza w ujęciu historii regionalnej. Z przyjemnością zwiedza i zgłębia tajemnice dworów, pałaców i zamków oraz rodzin niegdyś w nich mieszkających. Czynnie uczestniczy w różnych projektach mających na celu propagowanie historii. Wolny czas uwielbia spędzać aktywnie z rodziną, odkrywając uroki bliższych jak i dalszych zakątków kraju i nie tylko. Bardzo też lubi górskie wędrówki, dobrą literaturę oraz gry planszowe.
Ola

Aleksandra Soberska

Z urodzenia mieszkanka Trzcianki, z wyboru (za mężem) – mieszkanka Gniezna. Absolwentka ekonomii na Wydziale Zarządzania i Marketingu, (kierunek Organizacja i Kierownictwo) na Uniwersytecie Szczecińskim. Pasjonuje się historią starożytną oraz historią XIX i XX wieku. Uwielbia podróżować po Polsce i odkrywać nieznane zakątki. Jej ukochanymi miejscami są Frombork, Kraków i… Gniezno oraz pałac w Zakrzewie koło Kłecka.
Współorganizatorka kilku historyczno-turystycznych przedsięwzięć w powiecie gnieźnieńskim m.in. I Piastowskiego Festiwalu Wodnego w Kłecku w 2012 r. gdzie gwiazdą był Zbigniew Wodecki i II edycji tego Festiwalu (już o randze międzynarodowej w 2013 r.), który odbył się w Borzątwi (gmina Mieleszyn), gdzie gwiazdami były m.in. Zbigniew Hofman i zespół „Babsztyl”, Cezary Makiewicz i zespół „Koltersi” oraz grupy „Selmiai” i „Radvija” z Litwy a także zespoły taneczne i akrobatyczne z Białorusi.
Była też współorganizatorką I, II i III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbywa się od 2019 r. w naszym regionie. Wraz z mężem organizowała również rajdy piesze i samochodowe po najciekawszych miejscach w powiecie gnieźnieńskim i żnińskim. W wolnych chwilach lubi poczytać dobrą powieść historyczną i biografie wielkich władców historycznych.

Jerzy Andrzejewski

Jerzy Andrzejewski

Urodził się 20 stycznia 1948 r., z zawodu technik fotograf. Fotografią zajmuje się od 1968 r. Wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w „Gazecie Poznańskiej” i „Przemianach” oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach MDK, KMPIK i Klubie SM. Od 1976 r. prowadził zakłady usługowe w Skorzęcinie i Pobiedziskach oraz wykonywał zlecenia m.in. dla muzeów poznańskich, Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich Odra w Świnoujściu. Od 2000 r. współpracuje z MPPP w Gnieźnie i Archidiecezją Gnieźnieńską oraz z Instytutami Historii Sztuki w Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu. Jego zdjęcia publikowano w kilkunastu albumach o charakterze popularno-naukowym (m.in. „Kościoły romańskie w Polsce”, „Kościoły gotyckie w Polsce”) oraz katalogach wystaw.
Jerzy Andrzejewski został wybrany przez czytelników portalu informacjelokalne.pl, „Człowiekiem Roku 2011” w kat. kultura/sztuka/nauka.

r_kostusiak

Robert Kostusiak

Urodzony i obecnie mieszkający w Gnieźnie. Absolwent Politechniki Poznańskiej na kierunku informatyka, z tą dziedziną nauki związany od czasów szkolnych zarówno hobbystycznie jak i zawodowo. Prywatnie miłośnik psów oraz psich sportów, wraz z żoną od ponad 4 lat prowadzi hodowlę chartów angielskich – whippetów. W związku ze swoim hobby dużo podróżuje, lubi odkrywać nowe miejsca, szczególnie te mniej znane i oddalone od wielkich miast. W przeszłości członek działającego w Gnieźnie bractwa rycerskiego i drużyny wojów, interesuje się historią, szczególnie średniowiecza i XX wieku. W wolnych chwilach lubi obejrzeć dobry film lub serial w domowym zaciszu, czytać książki lub pograć w ciekawe planszówki.

sdr

Danuta Weber

Pedagog, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracowała w Zespole Szkół Technicznych w Gnieźnie, obecnie zaangażowana w prowadzeniu rodzinnej firmy w Poznaniu. Jej pasją jest malarstwo. Z powołania i pasji dusza artystyczna i poszukująca. Swoje inspiracje artystyczne czerpie z życia codziennego i obserwacji przyrody, ludzi, przedmiotów użytkowych. Historia malarstwa, style, techniki są przedmiotem jej zainteresowań. Udział w warsztatach, kursach malarskich, licznych plenerach i lekcjach rysunku poszerzył jej warsztat pracy. Swoje obrazy prezentowała na wernisażu „Krzywe, ale szczęśliwe” w Gnieźnie, wystawie w „Pomarańczarni” i Fundacji „Serdecznik” w Poznaniu oraz na II Festiwalu Historycznym, „Tajemnice Trzech Stuleci” w 2021 r. w Gnieźnie (wystawa pt. „Zagadkowi arystokraci”). Sercem Gnieźnianka, na nowo odkrywa historię regionu. Autorka prac inspirowanych obrazami Tamary Łempickiej, które przeniosą nas w świat art deco.

Aleksander

Aleksander Wielgórski

Członek Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” od stycznia 2023 r. Od urodzenia mieszkaniec Warszawy. Zawodowo logistyk, a z zamiłowania pasjonat oraz propagator historii. Kolekcjoner oraz ekspert w dziedzinie ołowianych znaków pieczętnych (plomb). Twórca strony internetowej „Plombarium” dotyczącej tworzonej kolekcji plomb (https://myvimu.com/profile/plombarium). Hobbystycznie detektorysta oraz inicjator akcji związanych z aktywnym poszukiwaniem historii. W wolnych od historii chwilach lubi czytać książki, oglądać filmy oraz poznawać nowe miejsca na mapie Polski. Właściciel prywatnego zwierzyńca w postaci dwóch psów oraz dwóch kotów. Na co dzień jego najważniejszą rolą jest bycie tatą Idy, w której codziennie stara się zaszczepiać miłość do historii.

jaskulski

Jarosław Jaskulski

Rocznik 1971. Urodzony w Gnieźnie, aktualnie mieszka w Gurówku. Z wykształcenia pedagog i wychowawca młodzieży, na co dzień pracuje z młodzieżą niepełnosprawną. Zainteresowania to historia, a zwłaszcza historia regionu, jak również miłośnik szeroko rozumianej działalności wodnej i podwodnej. W wolnych chwilach uwielbia podróżować, a niezapomniane widoki uwiecznia na fotografiach. Fascynuje się starą architekturą oraz lokalnymi specjałami. Preferuje enoturystykę i zwiedzanie nieznanych miejsc w poszukiwaniu magicznych zakątków. Od 1987 roku nurek i motorowodniak, żeglarz i wędkarz. Nigdy nie odpoczywa, ma niespożytą energię i mnóstwo pomysłów. Członek Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” od 2019 r.
11

Wkrótce przedstawimy kolejnych Ludzi Fundacji...

.