Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” uczestniczyła w kolejnej edycji dwudniowego spotkania miłośników historii i badaczy tajemnic przeszłości pod hasłem „Tajny Zamek Czocha. Historia, która się nigdy nie kończy”, które 10 i 11 listopada odbyło się w Zamku Czocha, jednym z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce. Mieliśmy tam stoisko na którym promowaliśmy działalność Fundacji, jak również walory turystyczno-historyczno-inwestycyjne powiatu gnieźnieńskiego.
„Tajny Zamek Czocha. Historia, która się nigdy nie kończy” – bo taką nazwę nosiło tegoroczne spotkanie w Zamku Czocha, to coroczne spotkanie miłośników historii z pisarzami, dziennikarzami, badaczami tajemnic przeszłości czy poszukiwaczami skarbów. Jest to jedno z najważniejszych tego typu spotkań w Polsce. W tym roku przez dwudniową imprezę przewinęło się 3 tysiące turystów.
Nasza Fundacja została po raz pierwszy zaproszona na to przedsięwzięcie organizowane przez Piotra Kucznira i jego żonę Agnieszkę, pasjonatów tajemnic Zamku Czocha oraz dyrektora Zamku – Jarosława Kuczyńskiego.
Do Zamku Czocha, leżącego w gminie Leśna, nad Zalewem Leśniańskim w polskiej części Łużyc Górnych, pojechaliśmy już w piątek, 9 listopada i przebywaliśmy tam do poniedziałku 12 listopada. Głównym powodem naszej wizyty była prelekcja, którą wygłosił Karol Soberski, prezes Fundacji, zatytułowana „Franciszek Saskowski, skarb napoleoński i polskie Rennes-le-Château”, związaną z jego dwoma książkami „Skarb Dziedzica” i „Złoto Dziedzica”. Wykład odbył się w niedzielę, 11 listopada o godz. 11.00. Szczegóły z tego wykładu wkrótce.
Drugi powód dla którego zostaliśmy zaproszeni to promocja Gniezna – Pierwszej Stolicy Polski i powiatu gnieźnieńskiego. Promocja walorów turystycznych, historycznych i inwestycyjnych naszego regionu. Na nasze stoisko składały się książki członków Fundacji oraz bezpłatne materiały promocyjne przekazanych nam przez miasto Gniezno, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie i gminy: Czerniejewo, Mieleszyn, Łubowo i Witkowo oraz Nadleśnictwo Gniezno (te podmioty wyraziły chęć przekazania materiałów promocyjnych). W sumie dysponowaliśmy ponad 2 tysiącami różnego rodzaju gadżetów, map, folderów, przewodników czy innych publikacji.
Ogromne zainteresowanie
Stoisko Fundacji Historycznej cieszyło się ogromnym zainteresowaniem co spowodowało, że wszystkie bezpłatne materiały promocyjne rozeszły się jak świeże bułeczki. Większość turystów która odwiedziła nasze stoisko pochodziła z południa Polski, głównie z Dolnego Śląska, ale były też osoby z Krakowa, Sandomierza czy Nowego Sącza. Ale materiały promujące Gniezno i okolice trafiły też do mieszkańców Gdańska, Bydgoszczy, Elbląga, Poznania, Ostrowa Wielkopolskiego, Mosiny czy… Witkowa!
Spora niewiedza
Najbardziej dla nas smutne i szokujące było to, że zdarzyło się kilka osób, które zaskakiwały nas pytaniami: „A co to jest to Gniezno?” lub „Gdzie leży Gniezno?”. Było też pytanie od jednego z turystów, a może stwierdzenie, że „Gniezno leży koło Biskupina”. Z kolei bardzo wiele osób myliło Ostrów Lednicki z Polami Lednickimi (wielu turystów nie mogło zrozumieć, że Ostrów Lednicki to wyspa i jedno z najważniejszych miejsc historii Polski). Taka wiedza osób, które uważają się za turystów, rodzi pytanie, czy nasz region ze swoją dotychczasową promocją trafia do właściwych środowisk… Może warto pomyśleć nad zmianą filozofii związanej z promocją ziemi gnieźnieńskiej…
Odwiedzili nas…
Stoisko Fundacji było też chętnie odwiedzane przez zacne osoby biorące udział w tym dwudniowym spotkaniu miłośników historii. W tym gronie znaleźli się m.in. Joanna Lamparska, znana dziennikarka, podróżniczka i pisarka; Jacek Podemski – dziennikarz, prowadzący „Wstęp Wzbroniony” w TVN Turbo, czy współprowadzący program „Poszukiwacze zaginionej prawdy” na antenie kanału HISTORY oraz eksplorator i najlepszy w Polsce znawca Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego; Krzysztof Krzyżanowski, niezależny dziennikarz, eksplorator i badacz historii, autor bestselleru „Skarb generała. Tropem tajemnic Szczeliny Jeleniogórskiej” i wielu innych książek o tajemnicach Dolnego Śląska; Łukasz Orlicki, dziennikarz, historyk, szef Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika „Odkrywca” (GEMO), koordynator wielu projektów archeologicznych i eksploracyjnych na lądzie, pod ziemią i pod wodą (m.in. uczestniczył w odnalezieniu krypty Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego w Kwidzynie, poszukiwaniach archiwum KG AK, ale przede wszystkim tropi ślady podziemnych fabryk i tajemniczych tuneli); Bogdan Rosicki, przewodnik górski sudecki, przewodnik po obiektach kompleksu „Riese”, ale przede wszystkim jeden z najlepszych znawców II-wojennych tajemnic Zamku Książ, czy też Piotr Maszkowski, dziennikarz, współprowadzący program „Poszukiwacze zaginionej prawdy” na antenie kanału HISTORY.
Naszego stoiska nie mógł też nie odwiedzić pomysłodawca imprezy, Piotr Kucznir, regionalista, dziennikarz, miłośnik Dolnego Śląska i Łużyc Górnych, autor niezwykłej książki pt. „Tajny Zamek Czocha” oraz dyrektora Zamku Czocha – Jarosław Kuczyński. Innymi wyjątkowymi gośćmi, którzy nasz odwiedzili byli państwo Bożena i Sławomir Osieccy, właściciele Pałacu Książęcego we Wleniu a także państwo Żaneta i Damian Ganuszewiczowie, właściciele zamku w Świeciu na Dolnym Śląsku, jak również dr Joanna Zych, antropolog z Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Krzysztof Góralski, współwłaściciel Wydawnictwa „Asia-Press”, wydawca książek wspomnianej wyżej J. Lamparskiej. Częstymi naszymi gośćmi byli też członkowie zaprzyjaźnionego już z naszą Fundacją – Ostrowskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Enigma”.
Większość rozmów przeprowadzonych z naszymi gośćmi – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przyjętym planem – może zaowocować zaproszeniem tych osób na spotkania, wykłady, czy inne działania terenowe do Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego.
O innych punktach programu spotkania „Tajny Zamek Czocha. Historia, która się nigdy nie kończy” – nie tylko z udziałem naszej Fundacji – można przeczytać tutaj.
Aleksandra Soberska
Karol Soberski