Tajemniczy napis. Zagadka znad jeziora Łopienno

Łopienno, miejscowość w gminie Mieleszyn, pięknie położona nad jeziorem o tej samej nazwie, już przewijała się przez stronę naszej Fundacji. I pewnie jeszcze nie jeden raz będę pisał o Łopiennie, ponieważ jest to miejscowość skrywająca wiele tajemnic. Dzisiaj o kolejnej zagadce, którą przesłał jeden z Czytelników.

Nasza Fundacja ma na celu wyjaśnianie zagadek naszego regionu. O wielu tajemnicach i skarbach dowiaduję się podczas moich wypraw w teren, ale – za co jestem moim Czytelnikom bardzo wdzięczny – sami mieszkańcy zgłaszają mi ciekawe tematy. Tak jest i tym razem.

Napisał do nas Pan Tomasz, który interesuje się historią Łopienna i okolic. I napisał o ciekawym miejscu na które natknął się podczas spacerów w okolicach swojej miejscowości.

– W Łopiennie, na nieużytkach przy tutejszym jeziorze znajduje się polny kamień o wielkości około 30 na 40 centymetrów z wykutym napisem w języku niemieckim. Jakieś dwa lata temu ktoś zrobił, z pozostałych kamieni kopczyk i ustawił krzyż – czytamy w mailu od pana Tomasza.

Pan Tomasz załączył też dwa zdjęcia tego miejsca. Z jednego z nich wynika, że napis na kamieniu brzmi:
In Ehren und mit Liebe für die Freiheit
czyli w wolnym przekładzie:
W uhonorowaniu i z miłością dla wolności lub też: W czci i z miłością dla wolności

Zwracamy się z apelem do Czytelników, by pomogli nam rozwiązać tę zagadkę. Może ktoś wie, od jak dawna znajduje się ten kamień nad jeziorem Łopienno? Kto i kogo w ten sposób chciał uhonorować? Może ktoś zna historię tego napisu lub jego autora?

Czekamy na wszelkie informacje w tej sprawie. Można je przesyłać na maila: fundacjahistoryczna@post.pl lub telefonicznie: 506-966-706.

Karol Soberski