W Kłecku o książkach i Fundacji Historycznej

Blisko 2,5 godziny trwało spotkanie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Kłecko w trakcie którego Karol Soberski opowiadał o historii, skarbach i tajemnicach naszej „małej Ojczyzny” oraz ciekawostkach które zawarł w swoich książkach: „Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia” i „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”. Nie zabrakło również informacji o nowo powstałej Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Czwartkowe, 25 stycznia, spotkanie w kłeckiej książnicy otworzyła dyrektor tej placówki, Katarzyna Wudzińska, która powitała zebranych w kameralnej sali uczestników spotkania oraz gościa wieczoru – Karola Soberskiego. Następnie głos zabrał K. Soberski.

– Cieszę się bardzo, że mogę się z państwem spotkać w bibliotece w Kłecku, i to w roku szczególnym. Dokładnie 30 lat temu, gdy miałem 12 lat, zapisałem się do tej biblioteki, która wówczas mieściła się przy dzisiejszej ul. Karniszewskiej – zaczął K. Soberski. – Dzisiejsze spotkanie jest dla mnie ważne także z tego powodu, że w Kłecku spędziłem 20 lat swojego życia i to miasteczko zawsze będzie ważną częścią mojego życia – dodaje.

Następnie K. Soberski opowiedział o swojej debiutanckiej książce „Skarb Dziedzica”, która ukazała się w listopadzie 2016 roku. Przedstawił okoliczności w których narodziła się ta pozycja, przybliżył postać głównego bohatera tej książki Franciszka Saskowskiego, jego dokonania, działalność i dzieła które po sobie pozostawił. W dalszej części spotkania K. Soberski opowiedział o okolicznościach które towarzyszyły powstaniu książki „Zapomniana zbrodnia” (ukazała się w czerwcu 2017 r.), mówiącej o mordzie na pacjentach szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie dokonanym przez Niemców w czasie II wojny światowej. Następnie zaprezentował swoją najnowszą książkę „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (ukazała się w październiku 2017 r.), książkę, która wzbudza największe zainteresowanie wśród mieszkańców gminy Kłecko – Zakrzewo leży bowiem w tej gminie. K. Soberski przybliżył postacie Albina Węsierskiego, budowniczego tego pięknego pałacu, jak i Wojciech Chełmickiego, który kupił Zakrzewo po śmierci A. Węsierskiego.

Na koniec K. Soberski zaprezentował swoje plany wydawnicze na rok 2018, gdzie szczególnie dużo miejsca poświęcił książce pt. „Złoto Dziedzica”, opowiadającej o dalszych losach bohaterów „Skarbu Dziedzica”, która ukaże się na przełomie kwietnia i maja tego roku.

W trakcie spotkania z czytelnikami, K. Soberski przedstawił także założenia nowo powstałej Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, jak również niektóre plany Fundacji na rok 2018.

Więcej o tym spotkaniu można przeczytać tutaj.

Aleksandra Soberska