„Skarb Dziedzica” z Popowa Ignacewa

„Skarb Dziedzica” to moja pierwsza książka nad którą pracowałem od 2012 roku. Jest to opowieść o Popowie Ignacewie, małej wsie w gminie Mieleszyn, w której ludzie, miejsca i wydarzenia skrywają jedną z największych w Wielkopolsce tajemnic okresu międzywojennego i II wojny światowej.

Popowo Ignacewo to miejsce – szczególnie pałac i park – pełne magii, legend, prawdziwych historii, ale i ducha dawnych właścicieli, oplątane pajęczyną niezwykłych wydarzeń, z których wiele do dzisiaj jest spowitych mgłą zapomnienia i ciągle czeka na rozwiązanie.

Popowo Ignacewo to też doskonały przykład jak łatwo zapominamy o zasłużonych dla naszego regionu osobach, a taką bez wątpienia był Franciszek Saskowski, właściciel Popowa Ignacewa do 1939 roku. Dzisiaj próżno szukać jakiejkolwiek tablicy z informacją, że obecny kształt tej wsi to w większości jego zasługa. Jedynie z tablicy na jego grobie, znajdującym się przy kościele, dowiadujemy się, że to on właśnie ufundował tę piękną świątynię. Dlatego mam też nadzieję, że poprzez tę książkę wydobędę z otchłani zapomnienia wielkiego człowieka – Franciszka Saskowskiego. Człowieka dużego formatu, który zapisał się na kartach historii, a po wojnie został z nich wymazany. Jego dokonania powodują, że zasługuje on, jak mało kto w naszym regionie, aby pamięć o nim trwała i była kultywowana. O takim człowieku nie wolno nam zapomnieć!

Książka „Skarb Dziedzica” – wydana w 2016 roku – to efekt wielogodzinnych rozmów ze świadkami życia Franciszka Saskowskiego, to plon wielu wysłuchanych wspomnień, to odkrywanie pożółkłych dokumentów, czy ukrytych gdzieś na dnie szuflady fotografii z lat międzywojennych. Ale książka to także historia naszego regionu, która stawia wiele kolejnych pytań…

Książkę można kupić tutaj

Karol Soberski