Nieznane sekrety pałacu i parku w Zakrzewie

Przy przepięknej, słonecznej pogodzie, przez ponad 5 godzin grupa ponad 40 osób zwiedzała dzisiaj zespół pałacowo-parkowy w Zakrzewie. Gości, którzy przyjechali m.in. z Londynu, Gniezna, Rogowa, Łagiewnik Kościelnych, Śremu, Gowarzewa, Obornik, czy Chodzieży, po pałacu, parku i folwarku oprowadzał Karol Soberski, eksplorator, niezależny badacz lokalnej historii, autor książki „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Po trzech latach przerwy, zespół pałacowo-parkowy w Zakrzewie, ponownie otworzył swoje bramy na turystów. Zwiedzaniu tego jednego z najpiękniejszych pałaców w Wielkopolsce, wędrując tropem „nieznanych tajemnic Zakrzewa”, zorganizował Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, jednocześnie autor pierwszej, całościowej historii pałacu i osób z nim związanych: hr. Albina Węsierskiego, Wojciecha Chełmickiego i Stanisława Chełmickiego.

W trakcie zwiedzania nie zabrakło informacji o budowniczym pałacu, twórcy 15-hektarowego pałacu, intrygujących wiadomości o ukrytych skarbach, pałacowych tajemnicach, czy też wojennych zagadkach związanych z tym obiektem.

– Zaprosiliśmy dzisiaj turystów do pałacu w Zakrzewie i odkryliśmy przed nimi nowe tajemnice tej rezydencji, odkryte przeze mnie w trakcie pisania książki „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” i szlakiem tych tajemnic powędrowaliśmy. Co ważne, zajrzeliśmy do miejsc, gdzie wcześniej nie można było wejść! – mówi Karol Soberski.

W trakcie dzisiejszego zwiedzania, goście mogli zobaczyć pałac, park, oficynę, wozownia, a na koniec folwark w Zakrzewie. Na zakończenie uczestnicy zostali zaproszeni do kawiarni znajdującej się w oficynie na słodki poczęstunek oraz losowanie upominków wśród uczestników wyprawy.

Za umożliwienie zwiedzania pałacu i parku dziękujemy Dianie Matłosz-Blige, zarządzającej Centrum Szkoleniowym Banku Zachodniego WBK – Pałacu w Zakrzewie

Organizatorami przedsięwzięcia jest Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” przy współpracy portali informacjelokalne.pl i turystykalokalna.pl.

W niedzielę odbędzie się kolejne zwiedzanie na które zgłosiło się już 90 osób z całej Polski.

Fotorelacja z sobotniego zwiedzania do obejrzenia tutaj.

(as)