Wieczór w Mieścisku pełen tajemnic i… wzruszeń

Ponad dwie godziny trwało wczorajsze spotkanie Karola Soberskiego, autora książek historycznych „Złoto Dziedzica”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Zapomniana zbrodnia” i „Skarb Dziedzica” z czytelnikami w sali widowiskowej Domu Kultury w Mieścisku (powiat wągrowiecki). Podczas spotkania K. Soberski opowiedział o lokalnych dziejach, tajemnicach, skarbach i zagadkach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, które zawarł w swoich książkach. Nie zabrakło też informacji o działalności Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Blisko 40 osób, mimo weekendu, wakacji i czasu urlopów, przybyło wczoraj późnym popołudniem na spotkanie z Karolem Soberskim, dziennikarzem, eksploratorem i prezesem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Czytelnicy przybyli z Mieściska, Skoków, Wągrowca, Gniezna, Łekna, Kiszkowa, Popowa Kościelnego i innych miejscowości powiatu wągrowieckiego.

Gościa wieczoru powitał Jarosław Małecki, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Mieścisku, który przybliżył sylwetkę K. Soberskiego, wspomniała o jego książkach i działaniach związanych z historią regionu.

Dalej Karol Soberski opowiedział jak doszło do tego, że zaczął się interesować historią regionu, szczególnie pograniczem Wielkopolski, Kujaw i Pałuk oraz jak zaczęła się jego przygoda z pisaniem książek o lokalnych dziejach. Wspomniał też, skąd pomysł na książki o braciach Franciszku i Antonim Saskowskich, którym poświęcił już dwie pozycje: „Skarb Dziedzica” i „Złoto Dziedzica”. – Głównym powodem tego, że zacząłem pisać książki o Franciszku Saskowskim i jego braci Antonim, jest fakt, że urodziłem się w pałacu w Popowie Ignacewie, gdzie swoje życie spędził Franciszek Saskowski. Ponadto w archiwum po moim dziadku znalazłem wiele fotografii z okresu międzywojennego związanych właśnie z Popowem Ignacewem. Można rzec, że już od urodzenia spacerowałem ścieżkami po których chodził Franciszek Saskowski ale też jego brat Antoni, i z tego względu nie mogłem nie napisać książek o ich bogatym życiu i niezwykłych dokonaniach oraz odkryciach – wyjaśnia K. Soberski.

K. Soberski przyznał też, że przygotowuje materiały do trzeciej części sagi o braciach Saskowskich, a wynika to z tego, że praktycznie co kilka dni otrzymuje maile lub telefony z informacjami, że ktoś jest w posiadaniu nieznanych wcześniej materiałów dotyczących Popowa Ignacewa, okolicznych wsi i braci Saskowskich. – W ostatnich dniach miałem trzy takie sytuacje. Najpierw odebrałem telefon od pewnej osoby mieszkającej gdzieś nad Wartą, padła prośba by nie podawać miejscowości. Pojechaliśmy tam i co się okazało? Mogliśmy zapoznać się z niezwykłymi materiałami, w tym zdjęciami, powiązanymi z bohaterami moich książek! Kilka dni później otrzymuję maila w którym autor przesyła mi dokumenty z lat 30-tych XX wieku, związane z kościołem w Popowie Ignacewie! Mijają kolejne godziny, a otrzymuję telefon, że ktoś jest w posiadaniu dokumentów F. Saskowskiego związanych z Przysieką i Mielnem! – podkreśla.

Po ponad godzinnej opowieści o osobach, miejscach i wydarzeniach opisanych z „Skarbie Dziedzica” i „Złocie Dziedzica”, K. Soberski opowiedział o okolicznościach w których narodziła się książka „Zapomniana zbrodnia”. – Jest to pierwsza na rynku wydawniczym książka opisująca największą w okresie II wojny światowej zbrodnię popełnioną przez Niemców w Gnieźnie. Zbrodnię która pochłonęła kilka tysięcy osób. Eksterminacja psychicznie i nieuleczalnie chorych określona kryptonimem „T4” stanowiła preludium zbrodni o której dziś mówimy Holocaust. I ta Zagłada miała swój początek również w niemieckim Gnesen, gdzie Niemcy prowadzili doświadczenia z użyciem gazowych technik zabijania – zaznacza autor. – Dla mnie ta historia zaczęła się w 2004 r. gdy do redakcji w której wówczas pracowałem przyszedł człowiek i zapytał, dlaczego nikt nie chce się zainteresować „dołami śmierci” w lasach koło Mielna. Pojechaliśmy tam, dotarliśmy do świadków wydarzeń z II wojny światowej i ta kula śnieżna ruszyła. Jej efektem były badania archeologiczne do których doszło we wrześniu 2009 r. i ustawienie pamiątkowego obelisku, który stanął nieopodal „dołów śmierci” we wrześniu 2010 r. – dodaje i zaznacza, że cały czas poszukuje kolejnych miejsc kaźni pacjentów „Dziekanki”.

W trzeciej części spotkania K. Soberski opowiedział o książce „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, czyli o jednym z najpiękniejszych w Wielkopolsce zespołów pałacowo-parkowych w Zakrzewie w gminie Kłecko. Wspomniał o budowniczym tego obiektu hr. Albinie Węsierskim, który przeszedł do historii Polski, ponieważ w 1856 r. wykupił z rąk rządu pruskiego wyspę Ostrów Lednicki. Nie zabrakło również informacji o ostatnich właściciela Zakrzewa – rodzinie Chełmickich.

Na koniec opowiedział też o swoich najbliższych planach wydawniczych, czyli książce pt. „Skarby i tajemnice Gniezna i okolic” (ma się ukazać pod koniec tego roku) i „Wielka ucieczka” (planowana na rok 2019). Wspomniał również o działaniach i planach założonej przez siebie Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, której celem jest upamiętnianie ludzi, miejsc i wydarzeń związanych z naszym regionem.

Spotkanie, którego pomysłodawcą był Jerzy Kopecki, zakończyło się dedykacjami wpisywanymi w książki autorstwa K. Soberskiego i indywidualnymi rozmowami o poszczególnych tematach związanych z lokalną historią. Nie zabrakło też wstępnych propozycji spotkań autorskich w Skokach i Łeknie.

Fotorelacja ze spotkania w Mieścisku do obejrzenia tutaj.

(as)