J. Andrzejewski z medalem „za zasługi dla fotografii”!

Jerzy Andrzejewski najbardziej znany gnieźnieński artysta fotografik odebrał wczoraj medal „Za zasługi dla fotografii polskiej” przyznany przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej a nadany w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. J. Andrzejewski jest członkiem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Uroczystość nadania medalu odbyła się wczoraj w Poznaniu podczas wernisażu pokonkursowej wystawy zatytułowanej „Światłem zapisane” organizowanej przez Wielkopolski Związek Artystów Plastyków w Domu Kultury „Polan Sto”. Medale wręczył Mieczysław Cybuslki, prezes Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej.

Jerzy Andrzejewskie nie kryje zaskoczenia z przyznania medalu. – Do pewnych rzeczy zdążyłem się przyzwyczaić, ale bardzo miłe jest, że „warszawka” mnie zauważyła – mówi J. Andrzejewski. – Prezes Fotoklubu, pan Mieczysław Cybulski był kiedyś w mojej pracowni w Gnieźnie i jak zobaczył tyle plakatów z wystaw, zobaczył tyle książek w których są moje fotografie, to powiedział do mnie „chłopie, dlaczego ty się tak ukrywasz, bo przecież przez ciebie przemawia prawdziwa fotografia. Większość fotografujących dzisiaj kupi sobie aparat cyfrowy i myślą, że są fotografami, a tutaj jest historia fotografii”. I tak to się zaczęło. Gdy wczoraj wręczał mi medal, to powiedział do mnie „no wreszcie” – dodaje.

Oprócz Jerzego Andrzejewskiego medale otrzymali: Leszek Lesiczka i Antoni Ruth. Wystawa odbyła się w ramach IV Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki.

Jerzy Andrzejewski ur. 20.01.1948 r. z zawodu technik fotograf (Technikum Chemiczne w Poznaniu – 1975 r.). Fotografią zajmuje się od 1968 r., początkowo pracując w pracowni rentgenowskiej Szpitala Miejskiego w Gnieźnie. Równocześnie wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w Gazecie Poznańskiej i Przemianach oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w muzeum, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach MDK, KMPIK i Klubie SM. Od 1976 r. prowadził zakłady usługowe w Skorzęcinie i Pobiedziskach, ale główne źródło dochodów stanowiły zlecenia od zleceniodawców instytucjonalnych – muzeów poznańskich oraz Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich „Odra” w Świnoujściu, z którym opłynął „pół świata”. Od 2000 r. współpracuje z Muzeum Początków Państwa Polskiego i Archidiecezją Gnieźnieńską. Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilkunastu albumach o charakterze popularnonaukowym (m.in. wydawnictw Arkady i Ossolineum), katalogach polskich muzeów (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalnego) oraz uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego). Od 2018 r. jest też członkiem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

(ks)
Fot. Władysław Nielipiński i Mikołaj Andrzejewski