Współpraca, integracja, wymiana doświadczeń

Ponad stu poszukiwaczy, eksploratorów, regionalistów i miłośników historii z prawie 30 stowarzyszeń i fundacji z całej Polski spotka się w styczniowy weekend, 19 i 20 , na I Zlocie Eksploratorów i Poszukiwaczy na Zamku Czocha. Celem zlotu jest wymiana doświadczeń i nawiązanie ścisłej współpracy między miłośnikami historii z naszego kraju. W zlocie weźmie też udział delegacja Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna.

– Pomysł na zlot powstał przeszło rok temu podczas obrad Loży Odkrywców na Zamku Czocha. Postanowiliśmy wówczas coś zrobić aby środowiskowo poszukiwaczy i eksploratorów mogło się spotkać w szerszym gronie: porozmawiać, wymienić się spostrzeżeniami, doświadczeniami, a tym samym w pewien sposób się zintegrowało – mówi Piotr Kucznir, regionalista, publicysta, autor książek i organizator, wspólnie z żoną Agnieszką, styczniowego zlotu. – Postanowiliśmy, że Zamek Czocha to dobra baza dla takich spotkań, bo i klimat jest dobry – dodaje.

Na zlot na Zamku Czocha zgłosiły się 104 osoby, czyli – jak podkreśla P. Kucznir zapełniliśmy prawie cały zamek śmietanką poszukiwaczy historii i tajemnic. – Jak wynika ze zgłoszeń, na zlot przyjadą ludzie z całej Polski, z takich miast jak m.in. Malbork, Łódź, Wrocław, Gniezno, Gubin, Ostrówa Wlkp., Lewków, Krotoszyn, Liskowo, Oborniki Śląskie, Gdańsk, Brodnica – przyznaje P. Kucznir i dodaje, że uczestnicy ci reprezentują blisko 30 stowarzyszeń i fundacji.

We wstępnym programie Zlotu, który odbędzie się 19 i 20 stycznia przewidziano m.in. wykłady. W sobotę swoje prelekcje wygłoszą:
– dr Joanny Zych, biolog paleontolog, Kustosz w Muzeum Człowieka w Katedrze Biologii Człowieka UWr., która poprowadzi warsztaty antropologiczne jak rozpoznaj płeć i wiek na podstawie czaszki (J. Zych realizuję wspólnie z Łużyckim Towarzystwem Historycznym Zamku Czocha projekt „Antropologia w Służbie Historii”);
– Bogdan Rosicki, przewodnik górski sudecki, przewodnik po obiektach kompleksu „Riese”, specjalista do spraw trasy podziemnej Zamku Książ, długoletni badacz historii regionu.
– Jarosław Malecki, pracownik Działu Edukacji i Działu Archeologiczno – Historycznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku” Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, który opowie o „Tajemnicach Grunwaldu.

Z kolei w niedzielę przewidziano dwa wykłady, z których jeden wygłosi Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, dziennikarz, eksplorator, niezależny badacz lokalnej historii, autor książek o historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk (wyjaśnia zagadki historii dotyczące XIX i XX w., szczególnie te związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym i II wojny światowej). W 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce koło Gniezna odkrył masowe mogiły pomordowanych w 1942 r. w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala „Dziekanka”, co zostało opisane w monografii której był współautorem pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” oraz w jego książce „Zapomniana zbrodnia”. I właśnie ten temat poruszy on w swojej prelekcji.

Drugi wykład – jak zaznacza P. Kucznir – to wykład „niespodzianka”. – Jest to wstępny program, dlatego istnieją jeszcze możliwości delikatnych zmian – wskazuje P. Kucznir. Dodatkowo w programie przewidziano m.in. „zwiedzanie Zamku Czocha w sposób inny…” oraz panel dyskusyjny wszystkich uczestników zlotu. Nie zabraknie też zapewne wielu kuluarowych rozmów.

– W zorganizowaniu tego zlotu bardzo dużą pomoc wyłożyły także Ostrowskie Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Enigma” i stowarzyszenie Grupa Poszukiwawcza „Riese”. Bez ich zaangażowania i kontaktów zapewne idea zlotu nie miała by tak dużego oddźwięku w środowisku poszukiwaczko-eksploracyjnym – dodaje P. Kucznir.

Oficjalne otwarcie Zlotu odbędzie się w sobotę o godz. 11.00, a zakończenie w niedzielę w godzinach południowych.

(as)