O Festiwalu Historycznym w Radiu Żnin!

Dzisiaj ruszyła medialna promocja I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 do 31 marca odbędzie się w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie. Pierwszy akt promocji odbył się w blisko 50-minutowej audycji na antenie Radia Żnin, gdzie o I Festiwalu Historycznym – ale nie tylko – z Karolem Soberskim, twórcą Festiwalu, jednocześnie prezesem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” rozmawiała red. Anna Jarecka.

W pierwszej części dzisiejszej audycji poruszony został temat działalności Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i Nagrody Historycznej im. Franciszka i Antoniego Saskowskich, którą to nagrodę od tego roku przyznaje Fundacja. – Po półtora roku działalności naszej Fundacji zauważyliśmy, że w regionie w którym działamy, na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, każdego roku pojawiają się nowe inwestycje, wydawnictwa czy też projekty turystyczno-historyczne. I bardzo często są one dostrzegane na szczeblu wojewódzkim czy krajowym, a sporadycznie doceniane są lokalnie. Dlatego zdecydowaliśmy aby co roku jeden taki, najciekawszy naszym zdaniem, projekt, wydawnictwo czy inwestycję doceniać i nagradzać – mówi Karol Soberski.

Prezes Fundacji podkreślił też, że osoby chcące przystąpić do Fundacji proszone są o przesłanie maila – z informacją o sobie i swoich historycznych zainteresowaniach – na adres: prezes@fundacjahistoryczna.pl

Dalej K. Soberski opowiadał o swojej najnowszej książce „Złoto Dziedzica” która opisuje życie i działalność Antoniego Saskowskiego, właściciela ziemskiego majątku Wyrobki koło Mogilna. Gość Radia Żnin był też pytany o książkę „Zapomniana zbrodnia” i kontynuację poszukiwań masowych mogił pomordowanych przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie. Nie zabrakło również pytań o plany wydawnicze na rok 2019.

Z kolei w drugiej części audycji poruszono już tylko temat I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 do 31 marca odbędzie się w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie. – Nasz Festiwal jest skierowany do pasjonatów historii, regionalistów, turystów, miłośników historii i takich zapraszamy do pałacu w Czerniejewie od 29 do 31 marca. Oczywiście mogą na Festiwal przyjeżdżać członkowie stowarzyszeń czy fundacji historycznych, eksploratorskich, kolekcjonerskich i innych związanych z historią, ale Festiwal nie jest imprezą skierowaną stricte do tych organizacji. Festiwal jest dla wszystkich, którzy kochają historię – mówi K. Soberski. – Na Festiwal zapraszamy wszystkich miłośników historii i turystyki – dodaje.

K. Soberski zaznacza, że na Festiwal może przyjechać każdy kto kocha historię, ale organizatorzy apelują by osoby chcące przyjechać, zgłaszały swój udział na maila: festiwal@fundacjahistoryczna.pl

– Oczywiście na Festiwal może też przyjechać osoba, która się nie zgłosi, ale my apelujemy o zgłaszanie, bo ze względów organizacyjnych chcemy wiedzieć, tak orientacyjnie, ile uczestników możemy się spodziewać – podkreśla K. Soberski. – Dodatkowo osoby, które się zgłoszą na wspomnianego maila, w wiadomości zwrotnej otrzymają m.in. listę hoteli (dla osób spoza regionu), gdzie będzie można wykupić miejsca noclegowe na czas Festiwalu, a także inne potrzebne wiadomości – dodaje.

Osoby zgłaszające się na Festiwal, proszone są o podanie: ilości osób którą są zgłaszane (jeśli zgłasza się jakaś grupa osób), imię i nazwisko oraz miejscowość z której przyjeżdżacie oraz telefon do osoby kontaktowej.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących Festiwalu prosimy kontaktować się pod numerem telefonu: 515-980-504.

Więcej o Festiwalu: fundacjahistoryczna.pl/festiwal

(as)