Gmina Czerniejewo – niezwykła zagadka dla turysty

Pachnący jeszcze farbą drukarską, ukazał się właśnie – napisany przez Szczepana Kropaczewskiego, członka naszej Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” – quest pod hasłem „Zagadka dla turysty”, który dotyczy sekretów gminy Czerniejewo. Quest będzie można otrzymać m.in. podczas I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 do 31 marca odbywać się będzie w pałacu w Czerniejewie.

W książeczce czytamy: – Czerniejewo jest urokliwym miasteczkiem w woj. wielkopolskim., położonym nad doliną rzeki Wrześnicy. Graniczy z gminami: Września, Gniezno, Łubowo, Pobiedziska. Dokładna data nadania prawa miejskich nie jest znana, w każdym razie pierwsza wzmianka pojawiła się w XIII w.

Co to jest quest? Według słowników, to rodzaj gry polegającej na odkrywaniu dziedzictwa miejsca i tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. W wielu elementach gra ta przypomina podchody i harcerskie gry patrolowe oraz gry miejskie.

Skąd pomysł na quest o gminie Czerniejewo? – Wielokrotnie, spacerując po rozległym czerniejewskim parku, spotykam turystów zafascynowanych urokami zielonej oprawy Zespołu Pałacowego Lipskich – Skórzewskich. Jedni pytają o drogę do ukrytej za stawami Bażantarni, inni słyszeli coś o „Pomniku” itd. Wychodząc tym wszystkim ludziom naprzeciw i chcąc im pomóc w bezpiecznym, oraz przyjemnym zwiedzaniu okolicy, postanowiłem napisać krótki przewodnik dla turysty w formie modnego dzisiaj questu – wyjaśnia Szczepan Kropaczewski, autor questu.

Dalej Sz. Kropaczewski przyznaje, że sporządzenie ilustrowanego przewodnika – zagadki, zajęło mu kilka godzin pracy.

I właśnie w ostatnich dniach quest został wydany w formie książeczki, dzięki której możemy wybrać się na wyprawę po zakątkach gminy Czerniejewo, odkrywając przy okazji tajemnice historii tejże gminy.

Za pomyślne pokonanie trasy – pieszo lub rowerem i rozwiązanie wszystkich rebusów po drodze, przewidziana jest symboliczna nagroda, którą – jak czytamy na przedostatniej stronie – można odebrać w Urzędzie Miasta i Gminy w Czerniejewie.

Wszystkich turystów i miłośników historii informujemy, że książeczkę-quest można otrzymać bezpłatnie w Urzędzie Miasta i Gminy w Czerniejewie, od poniedziałku do piątku w godzinach urzędowania (pn 8.00 – 16.00, od wt. do pt 7.00 – 15.00).

Quest będzie można także otrzymać podczas I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 do 31 marca odbywać się będzie w pałacu w Czerniejewie. Quest będzie dostępny na stoisku Gminy Czerniejewo oraz stoisku Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (organizatora Festiwalu) w sobotę i niedzielę od godz. 10.00 do 17.00.

Wszystkich serdecznie zapraszamy na Festiwal, gdzie będzie można też porozmawiać z autorem questu!

(kfs)