Festiwal Historyczny: dwie zmiany w programie!

Już w najbliższy weekend rusza I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbywać się będzie w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie. Program Festiwalu jest dopięty od kilku tygodni, ale niestety, czasami zdarza się tak, że w programie następują zmiany. Zmiany na które żadnego wpływu nie mają organizatorzy Festiwalu. I tak stało się właśnie w ostatnich godzinach.

Bogdan Rosicki

W ostatnich godzinach otrzymaliśmy dwie informacje, które spowodowały zmiany w Festiwalu.

Pierwsza zmiana dotyczy sobotniego punktu programu. Otóż w sobotę o godz. 11.40 prelekcję pt. „Zamek Książ – tajemnice, fakty i mity” miała wygłosić Magdalena Woch. Niestety, ze względów rodzinnych Magda nie przyjedzie na nasz Festiwal. Ale wykład o Zamku Książ się odbędzie, ponieważ wygłosi go inny znawca Zamku – Bogdan Rosicki.

Bogdan Rosicki jest przewodnikiem po obiektach kompleksu „Riese” i jednym z najlepszych znawców II-wojennych tajemnic Zamku Książ oraz specjalistą do spraw trasy podziemnej Zamku Książ. Jest też przewodnikiem górskim sudeckim oraz długoletnim badaczem historii regionu.

Druga zmiana w programie dotyczy niedzieli. Wówczas o godz. 10.50 miał być wygłoszony wykład pt. „Niewyjaśnione tajemnice 'Wilhelma Gustloffa’”. Prelegentem miał być Jerzy Janczukowicz. Niestety, kłopoty zdrowotne unieruchomiły Jerzego na najbliższy miesiąc w łóżku, a co za tym idzie, nie może przybyć na Festiwal do pałacu w Czerniejewie.

Na szczęście, w kilka godzin udało nam się wypełnić tę lukę w programie. Wprawdzie nie będzie to temat „morski”, ale mamy nadzieję, że równie ciekawy.

Beata Żmuda

W niedzielę, 31 marca o godz. 10.50 prelekcję pt. „Polskie sekrety francuskiej ziemi. Od Zbigniewa Nienackiego do Józefa Unruga” wygłosi Beata Żmuda z Bydgoszczy.

Beata Żmuda, rocznik 1978, jest Bydgoszczanką urodzoną w Janowcu Wielkopolskim. Z zawodu jest romanistką. Pracuje w dużej firmie IT, gdzie współpracuję głównie z Francuzami. Prywatnie jest mamą dwóch chłopców, lat 16 i 12. Jej pasje: Francja i wszystko, co z Francją związane (historia, kultura, muzyka, moda, język); literatura; sztuka; podróże po Polsce i po Francji, poezja śpiewana, polskie filmy, żeglarstwo. Od wielu lat działa aktywnie w Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Bydgoszczy, a od kilku lat jest prezeską tego towarzystwa. Organizuje i prowadzi wiele imprez poświęconych świętom i tradycjom francuskim. Od kilku lat jestem też aktywnym członkiem dwóch for internetowych skupiających miłośników postaci wykreowanej przez Zbigniewa Nienackiego, jaką jest Pan Samochodzik. Wraz z przyjaciółmi z forum organizuje zloty według książek Zbigniewa Nienackiego. W roku 2018 odbył się „Zlot nad Loarą”, który był ich pierwszym zlotem zagranicznym. Kocha swoje miasto i czasem zajmuje się również oprowadzaniem po Bydgoszczy.

(as)