Festiwal Historyczny pełen tajemnic i… skarbów

I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” zbliża się wielkimi krokami… Pozostały już tylko 2 dni do przyjazdu prelegentów i pierwszych uczestników… To pierwsze takie ogólnopolskie wydarzenie historyczne w Wielkopolsce, które od 29 do 31 marca, a dla wielu nawet do 1 kwietnia, zapowiada się bardzo ciekawie. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna.

Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” zgromadzi grono 29 zacnych prelegentów z całej Polski, którzy opowiedzą o niecodziennych wydarzeniach, miejscach i postaciach! O wielu będzie mowa po raz pierwszy! Festiwal będzie też miejscem historycznego spotkania właścicieli i zarządzających trzech najpiękniejszych pałaców w powiecie gnieźnieńskim! Których? Dowiecie się o tym podczas inauguracji Festiwalu!

Festiwal to nie tylko niezwykłe wykłady i fantastyczni prelegenci, ale również mini-targi książki historycznej i regionalnej. Swoje stoiska wystawi m.in. jedna z największych internetowych (ale też stacjonarnych) księgarni – Odkrywca z Łodzi oraz inna znana księgarnia internetowa Stara Szuflada. Będą też stoiska pisarzy m.in. Mariusza Borowiaka, najlepszego w Polsce autora książek o tematyce wojennomorskiej (napisał ponad 60 książek i broszur). Pod tym względem jest bez wątpienia rekordzistą, jeżeli chodzi o książki historyczne na polskim rynku wydawniczym.

W trakcie Festiwalu będzie również można nabyć książki pomysłodawcy tego wydarzenia, prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, dziennikarza i niezależnego badacza lokalnej historii, Karola Soberskiego.

Oprócz stoisk z książkami, będą także stoiska promocyjne m.in. Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski”, Gminy Czerniejewo, Nadleśnictwa Czerniejewo oraz Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Na stoisku Fundacji będzie można nabyć m.in. festiwalowe kubki, smycze, długopisy, koszulki, itp. Swoje stoisko będzie miał też Środowiskowy Dom Samopomocy „Dom Anki”, gdzie również będzie można kupić gadżety związane z Festiwalem! Każdy znajdzie dla siebie jakąś pamiątkę z tego pierwszego, historycznego Festiwalu!

Zapewne swoich miłośników znajdzie wystawa pt. „Takiego Łabiszynka nie znacie” na której – oprócz zdjęć majątku Łabiszynek (którego od dziesięcioleci już nie ma) – będzie można zobaczyć także unikatowe przedmioty. W tym wiele ciekawostek, które autor wystawy Krzysztof Przybysz pozyskał od pana Bogdana Stanisława Galińskiego – wnuka dziedziców Teofila i Franciszki oraz syn rozstrzelanego w Łabiszynku – Bogdana.

Skąd pomysł na taką wystawę? Otóż na każdym, corocznym Festiwalu prezentować będziemy ekspozycję związaną z jednym majątkiem ziemskim z okresu międzywojennego z powiatu gnieźnieńskiego. W tym roku to Łabiszynek.

Swoje miejsce na Festiwalu będą też miały dzieci. Dla nich zostanie specjalnie przygotowana Sala zabaw i bajek, gdzie na najmłodszych czeka wiele atrakcji.

Dla chętnych będzie również (odpłatne) zwiedzanie pałacu w Czerniejewie, pałacu który do dzisiaj skrywa wiele skarbów…

Z kolei miłośników historii i muzyki zapraszamy na sobotni, wieczorny (o godz. 20.30) koncert do Sali Balowej. „Akuratna Wielkopolska – blubranie i dudów granie” – taki tytuł ma projekt na który zaprosimy naszych gości. Zaprezentowany on zostanie w sobotę, 30 marca i będzie to spotkanie z gwarą wielkopolską! Szczun z Kareji czyli Jarek Mikołajczyk, mistrz wielkopolskiej gwary, Mikołaj Woźniak, grający na dudach i Regina Borkowska-Kędzierska, skrzypaczka i lutniczka, zabiorą wszystkich w podróż, pełną gwarowych opowieści, humoru, ale i refleksji…

I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” już dzisiaj wzbudza ogromne zainteresowanie miłośników historii i turystów z całej Polski. Na dzisiaj 80 procent uczestników Festiwalu to osoby spoza powiatu gnieźnieńskiego! Na Festiwal przybywają ze: Starogardu Gdańskiego, Brodnicy, Elbląga, Kędzierzyna-Koźla, Wrocławia, Gdańska, Piły, Bydgoszczy, Poznania, Przemyśla, Krakowa, Torunia, Koła, Opalenicy, Kalisza, Nowego Tomyśla, Raciborza, Jeleniej Góry, Strzelna, Ostrowa Wielkopolskiego, Ostródy, Olsztyna, Szczyrku, Warszawy, Sosnowca, Konina, Wrześni a nawet z Londynu i Oslo!!! I wielu innych miejscowości!

Zapowiada się niezwykle ciekawe wydarzenia w gronie miłośników historii!

Tych, którzy jeszcze się nie zdecydowali na przyjazd, serdecznie zapraszamy!

Program Festiwalu dostępny jest tutaj.

Pałacowa oranżeria

Udział w Festiwalu!
I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” jest skierowany do wszystkich osób kochających historię, pasjonatów historii i turystów, regionalistów oraz miłośników historii.

Wejściówka na Festiwal: 5 zł na dwa festiwalowe dni!

Organizatorzy Festiwalu apelują, by osoby chcące uczestniczyć w I Festiwalu Historycznym Tajemnice Trzech Stuleci w pałacu w Czerniejewie zgłaszały swój udział na maila: festiwal@fundacjahistoryczna.pl

W mailu należy podać: ilość zgłaszanych osób (jeśli zgłasza się grupa osób), imię i nazwisko oraz miejscowość z której przyjeżdżacie oraz telefon do osoby kontaktowej. W mailu zwrotnym Organizatorzy podadzą listę hoteli (dla osób spoza regionu), gdzie będzie można wykupić miejsca noclegowe na czas Festiwalu.

Zgłaszanie się na Festiwal nie jest obowiązkowe, ale Organizatorzy proszą o to, by mieć orientację, ile osób chce przyjechać do pałacu w Czerniejewie.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących Festiwalu prosimy kontaktować się pod numerem telefonu: 515-980-504. Więcej o Festiwalu na stronie: fundacjahistoryczna.pl/festiwal

(as)