Festiwalowa sala bajek i zabaw! Idealne rozwiązanie!

Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 do 31 marca odbywał się w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie miał też atrakcje przeznaczone dla dzieci. Organizatorzy mając sygnały, że na Festiwal wybiera się wiele rodzin w towarzystwie swoich dzieci, przygotowali – z myślą o najmłodszych – salę bajek i zabaw dla dzieci!

– Mieliśmy wiele sygnałów, że na Festiwal Historyczny do pałacu w Czerniejewie wybiera się wiele rodzin z dziećmi. Często w takich przypadkach, jedno z rodziców nie mogło brać udział w prelekcjach, ponieważ musiało zajmować się swoim dzieckiem. I my wychodząc na przeciw zdecydowaliśmy, aby na Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci” zorganizować salę bajek i zabaw dla dzieci, gdzie najmłodsi bawili się pod opieką instruktorów – mówi Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, główny organizator Festiwalu.

Atrakcje dla dzieci zostały zlokalizowane w jednej z sal pałacu – w Sali Bilardowej. Tam, zarówno w sobotę, jak i w niedzielę od godz. 12.00 do 16.00, na dzieci czekał – chyba ostatni w Wielkopolsce – powroźnik, Wiesław Łuczak z Gniezna, który swoją pasję i rzemiosło przejął po ojcu, któremu pomagał od najmłodszych lat.

Podczas zabawa pan Wiesław wprowadzał dzieci, ale też ich rodziców, w świat którego już dzisiaj nie ma, świat XIX i początków XX wieku, w świat w którym dzieci mogły zobaczyć podstawowe sploty, które można wykonać z lin lub sznurów. Był to świat kolorowy i radosny, pełen gawęd, bo takim człowiekiem jest Wiesław Łuczak.

Inne zajęcia dla dzieci przygotowali też instruktorzy z Centrum Kultury „Scena to dziwna” z Gniezna, jak również ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Dom Anki” w Gnieźnie. Pod ich czujnym okiem, najmłodsi aktywnie spędzali wolny czas.

Jak twierdzili rodzice, pomysł z salą zabaw i bajek dla dzieci, to idealne rozwiązanie na tego typu przedsięwzięciach, jak Festiwal Historyczny. Za rok organizatorzy zamierzają rozszerzyć tę formułę zajęć dla dzieci.

(as)

Więcej o pierwszym dniu Festiwalu:
Pałac w Czerniejewie wypełnił się historią i… prelekcjami
Sala Hrabiego, symbole masońskie i lokalne sekrety
Działo się w Sali Balowej: „Blubranie i dudów granie”