Maj pełen historii, weekend pełen tajemnic

Za nami I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który pokazała, że członkowie Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” potrafią zorganizować wielką imprezę na skalę ogólnopolską. Po ogromnym sukcesie Festiwalu nie osiadamy na laurach i przygotowujemy się do kolejnych wyzwań. Bogaty w wydarzenia zapowiada się miesiąc maj.

Już w pierwszy weekend maja, w Stodółce Bluesowej „Matylda” w Borzątwi, u zaprzyjaźnionych z nami, jednocześnie członków naszej Fundacji Ali i Macieja, dojdzie do spotkania przedstawicieli trzech organizacji, które zamierzają zawiązać ścisłą współpracę.

Nad pięknym jeziorem Kłeckim – na zaproszenie Karola Soberskiego, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” – przyjadą delegacje Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej oraz Ostrowskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Enigma”. Celem spotkania jest wymiana doświadczeń, dyskusje o zmianie w prawie oraz przygotowanie wspólnych planów na przyszłość. Być może do tego grona dołączą jeszcze inne organizacje.

Przy tej okazji nasze trzy organizacje pomogą nowym właścicielom w porządkowaniu parku i okolic pałacu w Mielnie.

Przypomnijmy, że neobarokowy pałac w Mielnie został zbudowany w 1904 r. przez architektów Erdmana i Spindera z Berlina dla przedstawiciela znanej niemieckiej rodziny, mającą swoją polską gałąź, Wilhelma von Wendorffa. Rodzina ta była właścicielem tego obiektu do 1945 r. Po II wojnie światowej znajdował się tam Dom Wczasów Dziecięcych, który zlikwidowano w 2008 r. Przez kolejne 10 lat nikt nie był zainteresowany kupnem tego pięknego pałacu i dopiero w październiku 2018 r. firma z Polic kupiła tę okazałą rezydencję.

W te majowe dni nasza grupa planuje też nurkować w jeziorze Myszonek, by wykonać fotografie dna tego jeziora. I odpowiedzieć na kilka nurtujących nas od dawna pytań…

Pierwsze dni maja posłużą nam także do poznania historii pałaców w gminie Mieleszyn, w tym szczególnie pałacu w Popowie Ignacewie, gdzie rozgrywa się historia opisana w dwóch książkach K. Soberskiego pt. „Skarb Dziedzica” i „Złoto Dziedzica”.

Rekonesans przed tymi wspomnianymi działaniami odbyliśmy w marcu, w przededniu I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” (wówczas towarzyszyli nam przedstawiciele miesięcznika „Odkrywca” oraz szef GEMO – Grupy Eksploratorskiej Miesięcznika Odkrywca), gdy zapoznaliśmy się z miejscami, które będą celem naszych działań w długi majowy weekend.

Dwa tygodnie później, delegacja naszej Fundacji Historycznej została zaproszona do Liskowa niedaleko Kalisza przez Stowarzyszenie Regionalna Grupa Historyczna Schondorf, gdzie – wspólnie z Piotrem Kucznirem z Łużyckiego Towarzystwa Historycznego Zamku Czocha – prezes naszej Fundacji Karol Soberski będzie miał przyjemność wygłosić prelekcję na temat akcji T4, czyli eksterminacji pacjentów szpitali psychiatrycznych w Wielkopolsce w czasie II wojny światowej.

Spotkanie to będzie także okazją do nawiązania współpracy Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” między innymi ze Stowarzyszeniem Regionalna Grupa Historyczna Schondorf i Łużyckim Towarzystwem Historycznym Zamku Czocha.

Z kolei tydzień później, 25 i 26 maja, nasza Fundacja wybiera się z kolei na niezwykłe zwiedzanie podziemi Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Wyjazd o tyle ciekawy, że zwiedzać będziemy niedostępne na co dzień dla turystów zakamarki MRU, a po drugie naszym przewodnikiem będzie znawca MRU, dziennikarz Jacek Podemski, autor programów telewizyjnych takich „Wstęp wzbroniony” czy „Poszukiwacze zaginionej prawdy”.

Tyle w maju. Na czerwiec szykujemy kolejne przedsięwzięcia o których wkrótce poinformujemy.

(as)