Historia, magiczna przyroda, konie… „Perła” Leśniewa

Do tego miejsca w Leśniewie w gminie Łubowo trafiliśmy dzięki Agnieszce. Okazało się, że jej siostra – Anna – prowadzi tam Centrum Hipoterapii i Rekreacji Konnej. Gdy tam przyjechaliśmy, poczuliśmy, że trafiliśmy do miejsca… magicznego! Miejsca, gdzie na każdym kroku czuje się historię (jest to bowiem park podworski, gdzie jeszcze 20 lat temu stał dwór), a z drugiej strony jest to miejsce pełne koni, psów, kur, kaczek i… niezwykłej energii płynącej od właścicieli Centrum. I jako Fundacja Historyczna liczymy na owocną współpracę z Centrum.

Stowarzyszenie „W Stronę Słońca” Centrum Hipoterapii i Rekreacji Konnej Anny Najkowskiej działa w tym miejscu zaledwie od kilku miesięcy, ale widać, że są plany na przyszłość. 1 maja tego roku odbyła się tam Wielka Majówka. Chcemy, by Stowarzyszenie „W Stronę Słońca” Centrum Hipoterapii i Rekreacji Konnej Anny Najkowskiej było dobrą wizytówką Leśniewa, jak i całej gminy. Dlatego oprócz codziennej działalności na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy jesteśmy otwarci na działania sprzyjające integracji i rozwojowi społeczności lokalnej – mówi Agnieszka Ziebarth, rzecznik Stowarzyszenia.

Hipoterapia
Czym jest hipoterapia? Jest to ukierunkowane działanie terapeutyczne mające służyć poprawie funkcjonowania człowieka w sferze fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej, podczas którego, specjalnie przygotowany koń, stanowi integralną część procesu terapeutycznego. Realizowana jest przez wykwalifikowanego hipoterapeutę zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego na hipoterapię we współpracy z innymi specjalistami prowadzącymi danego pacjenta.

Jakie są formy hipoterapii? Fizjoterapia na koniu – gimnastyka lecznicza na koniu poruszającym się stępem, mająca na celu usprawnienie ruchowe; prowadzona przez fizjoterapeutę lub pod jego kierunkiem; Psychopedagogiczna jazda konna i woltyżerka – ma na celu usprawnienie intelektualne, poznawcze, emocjonalne i fizyczne; Terapia kontaktem z koniem – celem terapii jest nawiązanie kontaktu pacjenta ze zwierzęciem, z otaczającym środowiskiem, wreszcie z innymi ludźmi, jej istotą jest kontakt pacjenta z koniem, stworzenie sytuacji terapeutycznej, a nie samo dosiadanie konia.

Ponadto Centrum prowadzi jazdę konną dla osób niepełnosprawnych – rekreacyjną i sportową, która nie stanowi części hipoterapii , ale jest z nią ściśle związana i może mieć aspekt terapeutyczny. Prowadzone są też zajęcia hipoterapii dla osób indywidualnych oraz zajęcia grupowe. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: www.hipoterapianajkowska.pl i na facebooku.

Dodać można, że Centrum Hipoterapii i Rekreacji Konnej w Leśniewie to wspaniałe miejsce i wspaniali ludzie. I warto skorzystać z zabiegów Centrum.

Magia parku, wspomnienie historii
Leśniewo to wieś w gminie Łubowo której najwcześniejsze wzmianki sięgają XIII wieku. Miejsce w którym działa Centrum to miejsce… magiczne i pełne historii. Park ma powierzchnię około 4 hektarów i został założony – w typie parku krajobrazowego – na przełomie XIX i XX wieku. Kompozycja parku jest dziś trudna do określenia ze względu na wieloletnie zatarcie dawnego układu.

Spacerując po parku, można dostrzec jego wielki przyrodniczy potencjał. Jego piękno, niezwykły klimat, ciszę i śpiew ptaków oraz urokliwe stare drzewa. Jednak dzisiaj największe wrażenie robią dwa stawy znajdujące się w południowej części parku, szczególnie staw z wyspą na którą prowadzą dwa drewniane mostki. Aż chce się tam przebywać…

Niestety, w parku nie ma dzisiaj już śladu po dawnym dworze, które stał tam jeszcze 20 lat temu. Dwór, mający klasycyzujące formy i pewne odniesienie do renesansu, zbudowany został pod koniec XIX lub na początku XX wieku. Wówczas właścicielem majątku był Władysław Lossow i to z jego osobą należy wiązać wybudowanie dworu. Była to budowla murowana z surowej, niewypalanej cegły, na kamiennej podmurówce. Przykryta dwuspadowym dachem. Na osi elewacji frontowej znajdował się portyk z tarasem w kondygnacji piętra, o czterech toskańskich kolumnach. W takim dworze, po śmierci w 1916 r. W. Lossow, mieszkał jego syn – Roman. W 1938 r. majątek kupił Julian Ruszewski, a po 1945 r. został przejęty przez Skarb Państwa. W latach 90-tych XX wieku dwór przestał istnieć. Od kilku miesięcy dawny park podworski – z pozostałościami po jednej z bram wjazdowych i starej fontannie – jest miejscem działalności Centrum Hipoterapii i Rekreacji Konnej.

Będzie współpraca Fundacji z Centrum!
Nasza sobotnia wizyta w Centrum Hipoterapii i Rekreacji Konnej w Leśniewie nie była przypadkowa. Szukamy bowiem kolejnego miejsca w naszym regionie – po Stodółce Bluesowej „Matylda” w Borzątwi (w północnej części naszego powiatu), z którą od dłuższego czasu współpracujemy – gdzie będziemy mogli organizować różnego rodzaju spotkania. Szukaliśmy miejsca w południowej części powiatu gnieźnieńskiego i tym sposobem trafiliśmy do Leśniewa.

– Szukaliśmy miejsca niedostępnego dla tłumów, prywatnego, a jednocześnie takiego gdzie znajdziemy ciszę i piękno przyrody. I takim miejscem jest teren Centrum Hipoterapii i Rekreacji Konnej. Gdy tam jesteśmy, dookoła nas panuje niczym niezmącona cisza, dochodzi nas śpiew ptaków, szum drzew, plusk wody w stawach i nieuchwytne głosy natury. Jest to idealne miejsce na pewne projekty, które jako Fundacja chcemy realizować – mówi Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Co ważne, na terenie parku jest m.in. możliwość rozbicia namiotów, rozpalenia ogniska, a niedaleko znajduje się sala w której można zorganizować różne przedsięwzięcia

Już w niedzielę, 9 czerwca w tym niezwykłym miejscu zorganizujemy ognisko o charakterze organizacyjno-integracyjnym dla członków Fundacji, które będzie inauguracją letniego sezonu. O szczegółach ogniska, jak i planach na przyszłość, poinformujemy już wkrótce.

(as)