O niemieckiej zbrodni i mrocznej tajemnicy akcji „T4”

W hali widowiskowo-sportowej w Liskowie niedaleko Kalisza, w minioną sobotę, odbyło się wydarzenie w ramach cyklu Tajemnice Historii. Jednym z prelegentów tego wydarzenia był Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, dziennikarz, pisarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Wykład który wygłosił nosił tytuł „Zapomniana zbrodnia – mroczna tajemnica akcji T4”.

Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Regionalna Grupa Historyczna „Schondorf” z Liskowa, Ostrowskie Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Enigma”, Fundacja „Walkiria”, Koło Miłośników Dziejów i Tradycji Regionu w Kawęczynie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Liskowie.

Jako pierwszy prelekcję pt. „Tajemnice Zamku Czocha, fakty i mity” wygłosił Piotr Kucznir. P. Kucznir to dziennikarz, pisarz, publicysta, przewodnik, współtwórca programów telewizyjnych na temat historii, sekretów, zagadek i skarbów Zamku Czocha. Znawca historii i miłośnik Górnych Łużyc. Członek kilku stowarzyszeń historycznych, autor wielu artykułów prasowych na temat historii swojego regionu. Autor rewelacyjnej książki „Tajny Zamek Czocha” w której rozprawia się w wieloma mitami i legendami jakimi po II wojnie światowej obrósł zamek. Organizator corocznego spotkania miłośników historii pt. „Tajny Zamek Czocha. Historia, która się nigdy nie kończy”.

Po nim przyszedł czas na wykład Karola Soberskiego, prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, dziennikarza, pisarza, niezależnego badacza lokalnej historii. K. Soberski od 15 lat tropi i wyjaśnia zagadki historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, szczególnie te dotyczące XIX i XX w.

W 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce odkrył masowe groby pomordowanych przez Niemców w 1942 r. w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach Pojezierza Gnieźnieńskiego („Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Złoto Dziedzica”). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski”. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 do 31 marca odbywał się w pałacu w Czerniejewie.

K. Soberski miał prelekcję pt. „Zapomniana zbrodnia – mroczna tajemnica akcji T4”. W swojej prelekcji Karol Soberski poruszył – zupełnie zapomnianą w Wielkopolsce – sprawę eksterminacji przez Niemców w czasie II wojny światowej chorych psychicznie i niepełnosprawnych pacjentów szpitali psychiatrycznych. Skupienie licznie przybyłej publiczności i ogromne zaciekawienie książką pt. „Zapomniana zbrodnia” w której K. Soberski opisał tę niemiecką zagładę nieuleczalnie chorych, świadczy o wielkim zainteresowaniu tym tematem.

Na koniec prelekcję pt. „Generał Patton w Sudetach” wygłosiła Agnieszka Łabuz, sekretarz Łużyckiego Towarzystwa Historycznego Zamku Czocha. Od 2011 roku Społeczny Opiekun Zabytków. Od 2010 rok czynnie biorąca udział w badaniu historii regionu Górnych Łużyc i zamku Czocha. Odkrywca wielu tajemnic zamkowych i regionu. Między innymi tajemnic „Sztuki zdegenerowanej”. Czynnie bierze udział w rekonstrukcji historycznej od średniowiecza do II wojny światowej. Prelegentka na wielu spotkaniach z historią, przewodnik i członek Łużyckiego Towarzystwo Historyczne Zamku Czocha.

Ale wykłady nie były jedynymi atrakcjami sobotniego popołudnia. Uczestnicy wykładów – a do hali przybyło blisko 150 osób – mogli także kupić książki Karola Soberskiego (cieszyły się ogromnym zainteresowaniem), jak i Piotra Kucznira. Mogli również obejrzeć kilka wystaw m.in. dokumenty które z Zamku Czocha przywiózł P. Kucznir oraz wystawę sprzętu wojskowego z okresu PRL-u oraz z okresu II wojny światowej. Chętni mogli też zwiedzić wystawę przygotowaną w Izbie Pamięci w Liskowie.

Sobotnie wydarzenie z jednej strony pokazało, że nie tylko w dużych miastach warto organizować spotkania z historią, ale małe miejscowości także potrafią przyciągnąć ciekawych prelegentów z ciekawymi tematami.

Z drugiej strony takie wydarzenie jak „Tajemnice Historii” w Liskowie – dla nas jako Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” – były okazją do nawiązania nowych kontaktów ale również do ciekawych rozmów m.in. pod kątem przyszłorocznego II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”.

(as)