Fundacja Historyczna powitała lato!

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” rozpoczęła letni sezon w trakcie którego planuje zorganizować wiele ciekawych przedsięwzięć. Inauguracja odbyła się podczas pikniku przy ognisku w Centrum Hipoterapii i Rekreacji Konnej Anny Najkowskiej w Leśniewie w gminie Łubowo. Spotkanie zgromadziło ponad trzydzieści osób – członków Fundacji, jak i sympatyków, którzy planują wstąpić w szeregi naszej Fundacji.

Niedzielne spotkanie członków Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” i sympatyków chcących przystąpić do naszej organizacji, rozpoczęło się o godz. 15.00. Wszystkich przybyłych powitał Karol Soberski, prezes Fundacji, który podziękował Anne Najkowskiej, ze Stowarzyszenia „W Stronę Słońca” Centrum Hipoterapii i Rekreacji Konnej za gościnę.

Następnie przyszedł czas na pieczenie kiełbasek w ognisku, chleb ze smalcem i ogórkami (chleb upieczony przez Włodka, członka Fundacji), kilka rodzajów wypieków (też przygotowanych przez członków Fundacji) i wiele innych smakołyków. I wylegiwanie się na kocach, jak to na pikniku!

Gdy już pierwsze porcje zostały skonsumowane, Agnieszka Ziebarth, rzecznik Stowarzyszenia, oprowadziła naszą grupę po Centrum oraz po parku o powierzchni około 4 ha. Przy tej okazji opowiedziała też o historii tego miejsca, o dworze który stał w parku od przełomu XIX i XX wieku, aż do lat 90-tych XX wieku. W trakcie spaceru mogliśmy zobaczyć jego wielki przyrodniczy potencjał. Jego piękno, niezwykły klimat, ciszę i śpiew ptaków oraz urokliwe stare drzewa. Jednak największe wrażenie zrobiły dwa stawy znajdujące się w południowej części parku, szczególnie staw z wyspą na którą prowadzą dwa drewniane mostki…

Wydarzyło się wiele…
Po wędrówce po parku, powróciliśmy do ogniska i… pieczenia kiełbasek. W tym tez czasie Karol Soberski, prezes Fundacji i Arkadiusz Gaca, wiceprezes przedstawili podsumowanie dotychczasowych, tegorocznych działań Fundacji, w tym szczególnie powrócili do I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 do 31 marca odbył się w pałacu w Czerniejewie. I który zakończył się wielkim sukcesem i wielką promocją Fundacji.

K. Soberski podziękował też wszystkim członkom Fundacji zaangażowanym w organizację Festiwalu.

Była też mowa o innych tegorocznych przedsięwzięciach, w tym m.in. o projekcie „Wendorff 2019”, który realizowano od 3 do 5 maja, jak również o wspólnym wyjeździe członków Fundacji do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego i wędrówce trasą niedostępną dla turystów 17 km pod ziemią.

Plany na najbliższe miesiące
Następnie władze Fundacji przedstawiły plany na najbliższe miesiące w trakcie których zaplanowano kilka ciekawych przedsięwzięć. Wśród nich jest m.in. druga część akcji „Zatopiona wieś”, który był realizowany w ramach projektu „Wendorff 2019”, warsztaty fotograficzne dla miłośników historii, warsztaty dla eksploratorów, a także wyjazdy na spotkania miłośników historii do Brodnicy czy na Zamek Czocha.

Nie zabrakło też sporej dawki informacji o przyszłorocznym II Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbędzie się od 20 do 22 marca.

Później przyszedł czas na indywidualne rozmowy, propozycje co jeszcze można w tym roku zrobić a także na wspomnienia odbytych już, tegorocznych przedsięwzięć. Kilka obecnych na pikniku osób wypełniło też deklarację członkowskie wyrażając w ten sposób chęć działania w Fundacji.

I w takiej sympatycznej atmosferze, w magicznym miejscu oraz przy pięknej, słonecznej pogodzie, po kilku godzinach piknik przy ognisku zakończył się.

A już wkrótce poinformujemy o naszych kolejnych działaniach!

(fh)
Fot. A. Soberska, W. Biront, K. Soberski