Festiwal – ruszyły przygotowania do II edycji!

Czas szybko biegnie, dlatego ruszamy z przygotowaniami do II edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca 2020 r. odbędzie się w pałacu w Czerniejewie. Na przyszłoroczny Festiwal, który potrwa cztery dni (wykłady w sobotę i niedzielę) składać się będzie od 26 do 29 wykładów związanych z XVII wiekiem (a nie jak w tym roku XVIII w.) oraz XIX i XX wiekiem.

Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” to jedno z największych w Polsce spotkań miłośników historii, pasjonatów skarbów i tajemnic, odkrywców, badaczy lokalnych dziejów, eksploratorów, pisarzy zajmujących się dziejami naszego kraju i poszczególnych regionów oraz turystów pragnących poznać ciekawe miejsca, ludzi i wydarzenia.

Pierwsza edycja Festiwalu, która odbyła się od 29 do 31 marca 2019 r. spotkała się ogromnym zainteresowaniem – przybyło blisko 2,5 tys. osób z całej Polski oraz z Norwegii i Wielkiej Brytanii. Taka frekwencja pokazuje, że tego typu spotkanie z historią poprzez ciekawe wykłady i ciekawych osób jest bardzo potrzebne w Wielkopolsce.

– Do udziału w II edycji tego wydarzenia – które odbędzie się od 20 do 23 marca 2020 r. (dni wykładowe to 21 i 22 marca) – zaprosiliśmy znanych, lubianych i cenionych pisarzy, dziennikarzy, badaczy, regionalistów, przewodników oraz pasjonatów historii, którzy wygłoszą blisko 30 prelekcji związanych z trzema stuleciami: XVII, XIX i XX wiekiem – mówi Karol Soberski, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu.

Nie zabraknie wykładów związanych z czasami napoleońskimi, I i II wojną światową, tajemnicami polskich zamków, katastrofami morskimi czy wybitnymi polskimi dowódcami, sekretami czy skarbami ukrytymi na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce czy nieznanymi wydarzeniami dawnych Prus Wschodnich oraz zagadkami ziemiaństwa XIX i początków XX wieku.

– Do tego będą targi książki historycznej i regionalnej, koncert oraz kilka wystaw. W gronie prelegentów, którzy przyjadą są pisarze, dziennikarze, eksploratorzy, badacze historii, część była w tym roku, ale większość to nowi wykładowcy – zaznacza

Szczegółowy program podamy już wkrótce.

Już dzisiaj możemy poinformować, że nasze zaproszenie na II Festiwal Historyczny przyjęli (niektórzy z zastrzeżeniem, że do marca dużo się może wydarzyć):
– Joanna Lamprska
– Agnieszka Łabuz
– Jacek Podemski
– Piotr Kucznir
– Robert Kudelski
– Robert Maziarz
– Mariusz Borowiak
– Radosław Herman
– Krzysztof Krzyżanowski
– Marcin Perliński
– Jerzy Andrzejewski
– Radosław Jagieła

Do końca sierpnia będziemy znali nazwiska większości przyszłorocznych prelegentów, a cały program Festiwalu poznamy do połowy grudnia 2019 roku!

Bilet na Festiwal będzie kosztował 30 zł od osoby (na dwa festiwalowe).

Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zachęcać wszystkich miłośników historii, by rezerwowali sobie czas 21 i 22 marca 2020 r. i przybywali do pałacu w Czerniejewie.

Więcej o tegorocznym Festiwalu tutaj.


(fh)