„Tajemniczy Pałac Zakrzewo” w nocnej ciszy…

Ponad 100 osób z całej Polski uczestniczyło w nocnym zwiedzaniu zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie w gminie Kłecko, które rozpoczęło się wczoraj o godz. 22.00 a zakończyło dzisiaj, kilka minut po godz. 2.00. Przewodnikiem był Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Przewodnikiem był Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, pomysłodawca i organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” odbywającego się w pałacu w Czerniejewie, a także autor książek o historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. I właśnie śladami jednej z jego pozycji „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” powędrowali miłośnicy historii, którzy zjechali w Zakrzewa.

Karol Soberski przedstawił sylwetkę twórcy pałacu, hr. Albina Węsierskiego, jego życie i działalność. Było również sporo ciekawych informacji o francuskim ogrodniku Augustynie Denizot, który stworzył 15-hektarowy park w Zakrzewie, który możemy podziwiać do dzisiaj.

W trakcie zwiedzania pałacu i parku, nie zabrakło historii o ukrytych w tym rejonie depozytów, czy też wiadomości, co się działo w pałacu w okresie II wojny światowej.

Była też mowa o losach pałacu w latach międzywojennych gdy należał on do rodu Chełmickich, a także o tym, co działo się w zakrzewskiej rezydencji po II wojnie światowej.

Na koniec – a jest to już tradycja zwiedzań organizowanych przez K. Soberskiego w ramach cyklu „Wędrówki z historią” – wśród uczestników zostały rozlosowane upominki (materiały promujące powiat gnieźnieński).

Spotkanie tradycyjnie zakończyło się dedykacjami wpisywanymi do książki „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, ale też do wcześniejszych pozycji K. Soberskiego: „Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia” i „Złoto Dziedzica” oraz pamiątkowymi fotografiami.

Dziękujemy Dianie Matłosz-Blige, zarządzającej Centrum Szkoleniowym Santander Bank Polska za możliwość zwiedzania pałacu i całemu zespołowi za pełen profesjonalizm.

A jutro relacja z „dziennego” zwiedzania zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie, które odbyło się w piątek, 21 czerwca.

(fh)
Fot. A. Soberska