Rezydencja w Zakrzewie ciągle zachwyca!

Włocławek, Poznań, Gniezno, Inowrocław, Trzemeszno, Środa Wielkopolska, Koziegłowy, Kościan, Żydowo, Janowiec Wielkopolski, Zdziechowa, Kłecko, Rybno Wielkie, czy Wilkowyja – między innymi z tych miejscowości przyjechali turyści, by wczoraj w godzinach popołudniowych móc zwiedzić zespół pałacowo-parkowy w Zakrzewie. Nie wystraszyła ich nawet burza z piorunami, która rozpętała się nad pałacem w chwili rozpoczęcia zwiedzania. Przewodnikiem był Karol Soberski, autor książki „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, będący jednocześnie prezesem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Po nocnym, z 21 na 22 czerwca (relacja tutaj), zwiedzaniu zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie, jednego z najpiękniejszych w Wielkopolsce, w piątkowe popołudnie przyszedł czas na „dzienne” poznanie tego niezwykłego obiektu.

Program zwiedzania – na które przybyło ponad 80 osób z różnych stron Polski – zakłóciła gwałtowna burza z piorunami. Rozpętała się nad pałacem w momencie, gdy miało rozpocząć się zwiedzania. Nieco przemoknięci miłośnicy historii, osuszyli się w pałacu i od tego miejsca (a nie od oficyny i wozowni) zaczęli poznawać sekrety zakrzewskiej rezydencji.

Przewodnikiem był Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, pomysłodawca i organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” odbywającego się w pałacu w Czerniejewie, a także autor książek o historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. I właśnie śladami jednej z jego pozycji „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” powędrowali miłośnicy historii, którzy zjechali w Zakrzewa.

Ponad 3,5 godzinne zwiedzanie było lekcją historii i architektury. Do tego nie brakowało ciekawostek związanych z ukrytymi w pałacu skarbami, jak również mrocznymi wydarzeniami II wojny światowej rozgrywającymi się w tej rezydencji. Oczywiście była też mowa o budowniczym pałacu hr. Albinie Węsierskim oraz Wojciechu Chełmickim, który po śmierci A. Węsierskiego kupił Zakrzewo, jak również o jego rodzinie zarządzającej pałacem do 1939 r.

W piątkowym zwiedzaniu wzięło udział kilka osób, które już wcześniej zwiedzały z K. Soberskim ten obiekt i twierdzą one, że pałac ten za każdym razem jest inny, piękniejszy i ciągle zachwyca!

Na koniec, jak to już jest w tradycji zwiedzań organizowanych przez K. Soberskiego w ramach cyklu „Wędrówki z historią” wśród uczestników zostały rozlosowane upominki (materiały promujące powiat gnieźnieński).

Spotkanie tradycyjnie zakończyło się dedykacjami wpisywanymi do książki „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, ale też do wcześniejszych pozycji K. Soberskiego: „Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia” i „Złoto Dziedzica” oraz pamiątkowymi fotografiami.

Dziękujemy Dianie Matłosz-Blige, zarządzającej Centrum Szkoleniowym Santander Bank Polska za możliwość zwiedzania pałacu i całemu zespołowi za pełen profesjonalizm.

(fh)
Fot. A. Soberska