Dwa dni w pałacu: nocne zwiedzanie i premiera książki

Po dwóch dniach pobytu w pałacu w Czerniejewie, dzisiaj powróciłem do domu. Kilkanaście godzin rozmów i dyskusji z wieloma osobami, w tym z zarządzającym tą piękną rezydencją, zaowocowało listą kilku przedsięwzięć, które będą realizowane w pałacu w najbliższych miesiącach. A będzie się dużo działo.

XVIII-wieczny zespół pałacowo-parkowy w Czerniejewie to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Wielkopolsce. W czerniejewskiej rezydencji na każdym kroku czuć tajemnice i widać historię naszego regionu, historię Polski… Pałac w Czerniejewie jest pełen zagadek i niepowtarzalnej atmosfery, którą tworzy m.in. „Grota Pompei”, tajne przejście, czy też „salon z malowidłami” pochodzącymi z końca XVIII wieku.

Pałac w Czerniejewie zbudowany w latach 1771 – 1775 przez gen. Jana Lipskiego, wielkiego oboźnego koronnego za panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, to obiekt który każdy miłośnik historii i architektury powinien zobaczyć

Pierwsze wydarzenie które odbędzie się w pałacu zaplanowane jest na sobotę, 20 lipca. Wówczas odbędzie się „nocne zwiedzanie” pałacu i parku, w tym Bażantarni. Program zwiedzania już wkróce.

Kolejne przedsięwzięcie zaplanowano na sobotę, 14 września. Tego dnia w Sali Belkowej czerniejewskiego pałacu odbędzie się premiera mojej najnowszej książki pt. „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”.

Z kolei w listopadzie w pałacu w Czerniejewie planowane jest trzydniowe spotkanie miłośników książek Zbigniewa Nienackiego i jego bohatera Pana Samochodzika. Kilkadziesiąt osób pragnących przybyć do pałacu, to mieszkańcy różnych stron Polski, nawet tych najdalszych, którzy do pałacu przyjadą całymi rodzinami. Będzie to fantastyczna promocja gminy Czerniejewo i powiatu gnieźnieńskiego.

W trakcie tych dwóch dni nie zabrakło również tematu II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbędzie się w zespole pałacowo-parkowym w marcu 2020 r.

Więcej szczegółów o tych trzech wydarzeniach, które organizuję indywidualnie oraz jako Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” już wkrótce.

Karol Soberski