Pałac zachwycił bankowców z Warszawy i Lublina

„Wędrówki z historią” organizowane od blisko 10 lat przez Karola Soberskiego, dziennikarza, regionalistę, pisarza, badacza lokalnej historii i prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, cieszą się ogromnym zainteresowaniem miłośników historii i turystyki. Szczególnie gdy K. Soberski oprowadza po pałacach i dworach naszego regionu. Dzisiaj z wiedzy K. Soberskiego skorzystało blisko 80 pracowników Santander Bank Polska, których autor książki „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” oprowadził właśnie po zespole pałacowo-parkowym w Zakrzewie.

Karol Soberski od 2012 roku organizuje zwiedzania najciekawszych pałaców i dworów oraz mało znanych, a bogatych w historię miejsc w powiecie gnieźnieńskim i żnińskim. Jego największa pasją są zespoły pałacowo-parkowe, ich niezwykłe dzieje i postacie z nimi związane. O tych miejscach K. Soberski napisał też kilka książek („Skarb Dziedzica”, Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Złoto Dziedzica”).

I właśnie dzisiaj K. Soberski oprowadzał przez ponad dwie godziny po pałacu i parku w Zakrzewie pracowników Santander Bank Polska z Lublina i Warszawy.

Podczas dzisiejszego zwiedzania rezydencja w Zakrzewie, jednej z najpiękniejszych zespołów pałacowo-parkowych w Wielkopolsce, K. Soberski opowiadał m.in. o budowie pałacu w latach 1771/1772 roku. Mówił o o twórcy pałacu hr. Albinie Węsierskim, który przeszedł do historii Polski jako ten, który w 1856 roku wykupił z rąk rządu pruskiego wyspę Ostrów Lednicki. K. Soberski opowiedział też o wydarzeniach które rozegrały się w pałacu w czasie II wojny światowej, jak i o tajemnicach tego pałacu.

Nie mogło zabraknąć również historii związanych z 15-hektarowym parkiem stworzonym przez Francuskiego ogrodnika Augustyna Denizot oraz barwnych opowieści o skarbach ukrytych w tej pięknej rezydencji.

Po zwiedzaniu kilka osób poprosiło K. Soberskiego o dedykacje do książki „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”.

Uczestników wczorajszego zwiedzania pałac w Zakrzewie zachwycił…

(as)