Nocne tajemnice pałacu w Czerniejewie

Noc z soboty, 20 lipca na niedzielę 21 lipca zapadnie na długo w pamięci tym wszystkim, którzy zdecydowali się ją spędzić w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie. Odbyło się tam pierwsze, w historii tego pałacu, nocne zwiedzanie. Zainteresowanie przerosło wszelkie oczekiwania, ponieważ przybyło 151 osób z całej Polski! Przewodnikiem po historii i tajemnicach czerniejewskiej rezydencji był Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, niezależny badacz lokalnej historii, pisarz i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Pomysłodawcą nocnego – z 20 na 21 lipca – zwiedzania zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie był Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, niezależny badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, pomysłodawca i organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” odbywającego się w pałacu w Czerniejewie, a także autor książek o historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Do tego pomysłu przekonał zarządzających pałacem i tym samym 151 miłośników historii poznało dzieje tej pięknej rezydencji.

W trakcie ponad 3-godzinnego zwiedzania K. Soberski przekazał informacji o historii i architekturze pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w mrocznych latach II wojny światowej!

Uczestnicy zwiedzania swoją wędrówkę zaczęli przy wozowni, następnie przez dziedziniec honorowy przeszli do oranżerii, dalej przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali historię Groty Pompejańskiej, podziemi pałacowych, by na koniec udać się do powozowni.

W trakcie zwiedzania głos zabrał też Rajmund Gąsiorek, od urodzenia mieszkaniec Czerniejewa (jego rodzina mieszka w Czerniejewie od kilku pokoleń) , lokalny przedsiębiorca i radny powiatowy, który opowiedział kilka ciekawostek związanych z dziejami miasta i pałacu.

Na koniec, jak to już jest w tradycji zwiedzań organizowanych przez K. Soberskiego w ramach cyklu „Wędrówki z historią” wśród uczestników zostały rozlosowane upominki (materiały promujące gminy powiatu gnieźnieńskiego: Miasto Gniezno, Mieleszyn, Kłecko, Kiszkowo, Czerniejewo, Łubowo i Niechanowo).

Dziękujemy zarządzającym zespołem pałacowo-parkowym w Czerniejewie za możliwość zwiedzania pałacu i całemu zespołowi za pełen profesjonalizm.

(fh)
Fot. A. Soberska