Pałace naszego regionu promowane w Zamku Książ!

Tajemnice wielkopolskich pałaców – od Pana Tadeusza do Wersalu” – taki tytuł nosiła prelekcja, którą podczas 7. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic w Zamku Książ, wygłosił Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii oraz prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Prelekcja była świetną promocją walorów turystycznych i historycznych powiatu gnieźnieńskiego.

Przez dwa dni (10 i 11 sierpnia) w Zamku Książ koło Wałbrzycha – jednym z najbardziej popularnych i tajemniczych zamków w Polsce – odbywała się siódma edycja Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic. Jednym z czternastu tegorocznych prelegentów tego jednego z największych w Polsce spotkań miłośników historii, tajemnic, skarbów i zagadek był Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii oraz prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Zanim Karol Soberski spotkał się z miłośnikami historii w Sali Krzywej Zamku Książ – gdzie odbywały się prelekcje – o historii pałaców z naszego regionu opowiedział też na dziedzińcu Zamku, gdzie z wszystkimi prelegentami przez 15 minut rozmawiał red. Paweł Lekki z Polskiego Radia w Warszawie. Tej rozmowie przysłuchiwało się kilka tysięcy osób obecnych na zamkowym dziedzińcu.

Następnie K. Soberski wygłosił prelekcję pt. „Tajemnice wielkopolskich pałaców – od Pana Tadeusza do Wersalu”. W jej trakcie przedstawił dziewięć pałaców z terenu powiatu gnieźnieńskiego, opowiedział o ich historii, tajemnicach a także zabrał publiczność do krainy tajnych skrytek w tych majątkach! Pełna sala i zainteresowanie publiczności sprawiło, że była to fantastyczna okazja do promocji dziedzictwa historycznego powiatu gnieźnieńskiego, jak i walorów turystycznych naszego regionu. K. Soberski mówił m.in. o pałacach w Czerniejewie, Zakrzewie i Niechanowie, ale też o tych mniejszych w Arcugowie, Popowie Ignacewie, Mielnie, czy Przysiece.

Po zakończeniu wykładu odbył się konkurs w którym do wygrania były trzy książki autorstwa K. Soberskiego. Trafiły one m.in. do Katowic i Kędzierzyna-Koźla.

W tegorocznym Dolnośląskim Festiwalu Tajemnic w Zamku Książ uczestniczyła delegacja Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. O wizycie członków Fundacji oraz szerzej o tegorocznym Festiwalu już wkrótce.

Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl). Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” odbywającego się w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie. Autor kilku przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica” (2016 r.), „Zapomniana zbrodnia” (2017 r.), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017 r.) i „Złoto Dziedzica” (2018 r.). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011 r.).
Odkrywca w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. pacjentów szpitala „Dziekanka” – jedynego znanego dotychczas miejsca w powiecie gnieźnieńskim w którym Niemcy pogrzebali chorych uśmierconych w ramach akcji „T4”. Z kolei w 2017 r. odnalazł dla współczesnych miejsce wiecznego spoczynku hr. Albina Węsierskiego, budowniczego pałacu w Zakrzewie ale przede wszystkim człowieka, który wykupił w 1856 r. od państwa pruskiego Ostrów Lednicki – wyspę na której odbył się chrzest Polski.
Aktualnie pracuje nad książką pt. „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”.

(fh)