„Cudze chwalicie…” warsztaty edukacyjne dla nauczycieli

Cudze chwalicie – swego nie znacie” – taki tytuł miały warsztaty edukacyjne, które dzisiaj dla grupy 25 nauczycieli z gnieźnieńskich szkół, poprowadził Karol Soberski, prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, dziennikarz, pisarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Celem ponad 2-godzinnych zajęć było pokazanie, że w powiecie gnieźnieńskim – poza Gnieznem – są miejsca, pałace czy kościoły, pełne unikatowych zabytków, o niezwykłej historii i niepowtarzalnej architekturze, warte prezentowania dzieciom i młodzieży.

Dzisiejszej warsztaty edukacyjne to pierwszy z owoców zawiązanej w lipcu współpracy Stowarzyszenia „Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych – Gniazdo.pl” z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”. Spotkanie odbyło się w sali Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Gnieźnie. Uczestników warsztatów powitała prezes Klubu – Małgorzata Tomczak, która przedstawiła prelegenta i cel zajęć.

Celem naszych warsztatów jest zapoznanie nauczycieli z atrakcjami historycznymi i turystycznymi okolic Gniezna. Często z wycieczkami jeździmy po różnych zakątkach Polski, a tymczasem w naszym regionie mamy unikatowe zabytki, które powinniśmy promować i pokazywać uczniom. Pan Karol jest najlepszym specjalistą jakiego mogliśmy zaprosić i wskaże nam takie miejsca, bo od lat się zajmuje turystyką lokalną, promuje te atrakcje, często sam je odkrywa i oprowadza turystów po powiecie gnieźnieńskim – stwierdziła M. Tomczak.

Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (fundacjahistoryczna.pl), dziennikarz (właściciel i redaktor naczelny portali informacjelokalne.pl i turystykalokalna.pl), pisarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Od blisko piętnastu lat tropi i wyjaśnia zagadki historii powiatu gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Od 2012 r. w ramach „Wędrówek z historią” oprowadza turystów po pałacach, dworach, zapomnianych i ciekawych miejscach w powiecie gnieźnieńskim i żnińskim.
Jest też pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego pierwsza edycja odbyła się od 29 do 31 marca tego roku w pałacu w Czerniejewie. Jest to jedno z największych w Polsce spotkań miłośników historii, pasjonatów skarbów i tajemnic, odkrywców, podróżników, badaczy lokalnych dziejów, eksploratorów i pisarzy zajmujących się dziejami naszego kraju i poszczególnych regionów. W tym roku przez Festiwal przewinęło się 2,5 tysiąca osób. Kolejna odbędzie się od 20 do 23 marca 2020 r. też w pałacu w Czerniejewie.

K. Soberski zajmuje się też pisaniem książek i folderów turystycznych. Jest m.in. współautorem monografii pt. „Medycyny na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski”. Z kolei od 2016 r. pisze już samodzielnie książki. Przez ostatnie 3 lata napisał:„Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” i „Złoto Dziedzica”.
We wrześniu tego roku ukaże się kolejna jego książka pt. „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”.

O pałacach, zbrodniach, skarbach, ważnych postaciach…
W trakcie dzisiejszych warsztatów, K. Soberski przedstawił kilkadziesiąt miejsc w powiecie gnieźnieńskim, miejsc związanych z gminami Mieleszyn, Kłecko, Kiszkowo, Niechanowo, Czerniejewo i Łubowo. Wspomniał o unikatowych atrakcjach powiatu jak choćby najmniejsza w Polsce kalwaria, czy też o jednym z dwóch w Wielkopolsce pałaców w stylu francuskim – pałacu w Zakrzewie. Nie zabrakło też informacji o miejscach związanych z największą niemiecką zbrodnią II wojny światowej czyli wymordowanie kilku tysięcy pacjentów szpitala „Dziekanki” w ramach akcji „T4”.

Prelegent wspomniał też o ważnych postaciach powiatu, jak choćby Leon Żółtowski, Franciszek Saskowski, Albin Węsierski, Wojciech Chełmicki, czy Wilhelm von Wendorff. Była też mowa o bezcennych zabytkach, które znajdują się w świątyniach na terenie naszego powiatu, jak i o depozytach poukrywanych w 1939 i 1945 roku.

Podczas prelekcji K. Soberski zachęcał też do odwiedzania miejsc ciekawych przyrodniczo, jak choćby dęby w Mielnie czy głaz w Sokolnikach. Opowiadał również o takich ciekawostkach, jak wieś z rynkiem czy kaplica-rotunda.

Dwugodzinne spotkanie w którym wzięli udział nauczyciele z m.in. II i III LO w Gnieźnie, Zespołów Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 i nr 3 w Gnieźnie, Szkół Podstawowych nr 2, 3, 5, 9, 10 i 12 oraz Przedszkola nr 3, zakończyło się wręczeniem zaświadczeń oraz pytaniami do prelegenta.
Wiele uczestniczek warsztatów przyznało wprost, że nie wiedziało, iż w okolicach Gniezna jest tyle ciekawych miejsc.

Wkrótce kolejne wspólne przedsięwzięcia Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych – Gniazdo.pl i Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

(fh)