Czekając na Festiwal, czyli trzech stuleci czar!

Zespół organizatorów II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” zebrał się na pierwszym spotkaniu, po wakacyjnej przerwie, by omówić kolejny etap przygotowań do tego wielkiego przyszłorocznego wydarzenia. Festiwal, który od 20 do 23 marca 2020 r. odbywać się będzie w pałacu w Czerniejewie, a organizowany przez Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”, będzie poświęcony wiekom XVII, XIX i XX.

Wtorkowe spotkanie, które rozpoczęło się o godz. 18.00, miało na celu przybliżyć członkom zespołu organizacyjnego aktualny stan przygotowań do Festiwalu. Zanim jednak Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu, przedstawił najnowsze informacje, grupa udała się do pałacu w Czerniejewie, gdzie w szczegółach omówiono co i w której sali będzie się odbywać.

Następnie wszyscy przeszli do restauracji „Wozownia, gdzie przedstawiono założenia marcowego Festiwalu. – Festiwal rozpocznie się w piątek, 20 marca od uroczystego powitania prelegentów oraz otwarcia wystawy autorstwa członka naszej Fundacji, Jurka Andrzejewskiego pt. „Architektura romańska i gotycka w Europie” na którą składać się będzie 300 fotografii – zaczął K. Soberski.

Następnie przedstawił sylwetki tych prelegentów, którzy już potwierdzili swój udział w Festiwalu i zapowiedział, że na to wydarzenie będzie się składało 28 wykładów, w dwóch salach (Belkowej na 180 osób i Hrabiego na 60 osób), dwa panele dyskusyjne (jeden poświęcony książkom historycznym, a drugi skarbom nieodkrytym w Polsce).

Festiwalowi, podobnie jak w tym roku, towarzyszyć będą Targi Książki Historycznej i Regionalnej, trzy wystawy, Sala Zabawa i Gier dla dzieci oraz wiele innych atrakcji. Z kolei w niedzielę, po zakończeniu wykładów, na prelegentów będzie czekała niespodzianka (w tym roku był w to wyjazd do pałacu w Zakrzewie). Co będzie w 2020 roku? Tego na razie organizatorzy nie ujawniają.

– Nasz Festiwal oficjalnie zostanie zakończony w poniedziałek, 23 marca. Zapowiada się ciekawe, kilkudniowe wydarzenie, tym bardziej, że gronie prelegentów przyszłorocznego Festiwalu pojawi się wiele gwiazd telewizji, pisarzy, podróżników, historyków i osób znanych z pierwszych stron gazet i internetu – mówi K. Soberski.

Prowadzącymi Festiwal w 2020 r. będą: w Sali Belkowej – Arkadiusz Gaca, wiceprezes Fundacji, człowiek wielu pasji, uwielbiający historię, którą przez kilkanaście lat pielęgnował w pałacu w Niechanowie, gdzie kierując tamtejszą placówką oświatową, stworzył od podstaw Salę Historii oraz w Sali Hrabiego – Agnieszka Ziebarth,absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Bydgoskim, studiowała też Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną. Rzecznik prasowy Stowarzyszenia „W Stronę Słońca”. Bibliotekarka i miłośniczka literatury.

W trakcie wtorkowego spotkania poruszono też sprawy organizacyjne, w tym m.in. umiejscowienie punktów w których będą sprzedawane wejściówki, lokalizacja stoiska Fundacji, dobór osób które będą koordynować Salę Zabawa i Gier dla dzieci i Targi Książek oraz poszczególne wystawy. Była też mowa o ewentualnych partnerach – placówkach kulturalno-historycznych, które organizatorzy chcą zaprosić do współpracy.

K. Soberski poinformował też, że na czas Festiwalu ukaże się Gazeta Festiwalowa, która oprócz programu zawierać będzie sylwetki prelegentów i informacje o najciekawszych miejscach w naszym regionie. Podczas Festiwalu realizowany będzie – podobnie jak w tym roku – film o tym wydarzeniu.Na koniec spotkania, które zakończyło się po ponad 2,5 godzinach, była mowa jeszcze o kwestiach logistycznych, promocyjnych i patronach medialnych.

Kolejne spotkanie organizatorów (w znacznie większym gronie ponad 30 osób – we wtorek nie wszyscy mogli bowiem przybyć) zapowiedziano na listopad.

(fh)