Będzie współpraca na rzecz promocji historii regionów

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” podpisała oficjalne porozumienie o współpracy z Łużyckim Towarzystwem Historycznym Zamku Czocha. Głównym celem porozumienia jest propagowanie wiedzy historycznej o Wielkopolsce i Dolnym Śląsku, szeroka współpraca przy organizacji przedsięwzięć o charakterze historycznym oraz szkoleń i warsztatów.

Do Gniezna – na zaproszenie Karola Soberskiego, prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” – przyjechał Piotr Kucznir, wiceprezes Łużyckiego Towarzystwa Historycznego Zamku Czocha (dziennikarz, pisarz, autor m.in. książki „Tajny Zamek Czocha”, przewodnik, współtwórca programów telewizyjnych na temat historii, sekretów, zagadek i skarbów Zamku Czocha. Znawca historii i miłośnik Górnych Łużyc; społeczny opiekun zabytków) oraz Agnieszka Łabuz, sekretarz Łużyckiego Towarzystwa Historycznego Zamku Czocha (społeczny opiekun zabytków, czynnie biorąca udział w badaniu historii regionu Górnych Łużyc i zamku Czocha. Odkrywca wielu tajemnic zamkowych i regionu, m.in.tajemnic „Sztuki zdegenerowanej”).

Głównym celem ich trzydniowej wizyty (od piątku do niedzieli) było podpisanie porozumienia o współpracy, którego celem jest propagowanie wiedzy historycznej o Wielkopolsce i Dolnym Śląsku, szeroka współpraca przy organizacji przedsięwzięć o charakterze historycznym oraz szkoleń i warsztatów.

– W ramach porozumienia planujemy wspólne promowanie działalności naszych organizacji, propagowanie wiedzy historycznej o regionach w których działamy, ale też przygotowywanie różnego rodzaju warsztatów czy konferencji –
mówi K. Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. – Chcemy współpracować, ponieważ w większym gronie organizacji można znacznie więcej zdziałać, a taka szeroka współpraca potrzebna jest by krzewić historię i kulturę naszych regionów – dodaje P. Kucznir, wiceprezes Łużyckiego Towarzystwa Historycznego Zamku Czocha.

Oprócz podpisania porozumienia, goście z Zamku Czocha zwiedzili kilka najciekawszych miejsc w powiecie gnieźnieńskim. Wraz z K. Soberskim, który wcielił się w rolę przewodnika i Aleksandrą Soberską, członkiem Zarządu Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, poznali historię pałacu w Mielnie oraz kaplicy-rotundy i tamtejszych najstarszych dębów w Polsce. Zapoznali się z historią pałacu w Popowie Podleśnym i Popowie Ignacewie (szczególnie ten drugi obiekt bardzo zaintrygował P. Kucznira – z jakiego względu? O tym w innej publikacji).

Poznali też historię bogatą Kłecka (gdzie zjedli pyszny obiad w Restauracji „Kłeckowianka”) a na koniec zwiedzili Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, katedrę gnieźnieńską, Wzgórze Lecha oraz Rynek.

W niedzielę, przed powrotem do domu, goście z Dolnego Śląska planują jeszcze poznać kilka ciekawych miejsc w powiecie gnieźnieńskim.

Wracając zaś do porozumienia o współpracy, nie wykluczone, że wkrótce podobne porozumienia pozawierają z Fundacją Historycznej „Przywracamy Pamięć” inne stowarzyszenia i fundacje.

(fh)