Karol Soberski i wojenne tajemnice pogranicza…

Karol Soberski – dziennikarz, pisarz, eksplorator i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” wziął udział w Żerkowskich Spotkaniach Historycznych, które odbyły się w hotelu – Mickiewiczowskim Centrum Turystycznym w Żerkowie koło Jarocina. W trakcie tego wydarzenia wygłosił ponad godzinną prelekcję pt. „Wojenne tajemnice pogranicza Wielkopolski i Kujaw – zbrodnie, skarby, zagadki”. I okazało się, że tematy z naszego regionu cieszą się zainteresowaniem również w innych powiatach Wielkopolski.

Zaproszenie Karola Soberskiego, prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” na Żerkowskie Spotkania Historyczne, sam zainteresowany przyjął jak dowód, że jego działania promujące lokalną historię, są coraz częściej dostrzegane w innych regionach Wielkopolski i Polski (było to bowiem kolejna w tym roku prelekcja poza powiatem gnieźnieńskim, a następne wyjazdy czekają w najbliższych tygodniach).

Piątkowy, dwudniowy wyjazd, zaczął się od wizyty w miejscu niezwykłym – Folwarku Konnym Hermanów, kilka kilometrów za Żerkowem, gdzie organizatorzy Żerkowskich Spotkaniach Historycznych zaprosili prelegentów na uroczysty obiad. Była też okazja by poznać dzieje tego przepięknego miejsca, wypełnionego rżeniem koni.

„Admirał Józef Unrug…”
Po obiedzie, wszyscy udali się do Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego w Żerkowie, gdzie przyszedł czas na prelekcje. Jako pierwszy swój wykład pt. „Admirał Józef Unrug. Bezkompromisowy dowódca Floty” wygłosił Mariusz Borowiak.

M. Borowiak to pisarz, dziennikarz i marynista, autor 70 książek i broszur oraz kilkuset artykułów o tematyce wojennomorskiej w kraju i za granicą, współautor haseł do słowników i encyklopedii.. Zajmuje się również poszukiwaniem wraków okrętów. Autor kilkuset artykułów oraz ponad 70 książek o tematyce wojenno-morskiej m.in. „Admirał. Biografia Józefa Unruga”, „Stalowe drapieżniki. Polskie okręty podwodne 1926-1947”, serii „Polskie okręty wojenne w Wielkiej Brytanii 1939-1945”, „Westerplatte. W obronie prawdy”. Znany z obalania „prawd historycznych” o Polskiej Marynarce Wojennej w latach 1918-1947 i niemieckiej U-Bootwaffe w latach II wojny światowej.

„Wojenne tajemnice pogranicza…”
Po M. Borowiaku, przyszedł czas na prelekcję Karola Soberskiego. Jej tytuł brzmiał: „Wojenne tajemnice pogranicza Wielkopolski i Kujaw – zbrodnie, skarby, zagadki”. W swoim wykładzie K. Soberski przedstawił kilka historii związanych z II wojną światową, które opisał w swoich książkach: „Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Złoto Dziedzica”.

Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Od blisko 15 lat wyjaśnia zagadki historii powiatu gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego pierwsza edycja odbyła się od 29 do 31 marca 2019 r. w pałacu w Czerniejewie. Było to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy, badaczy i eksploratorów.

„Wojenne losy mieszkańców…”
Ostatnim prelegentem była Bożena Hałas, regionalistka, współautorka m.in. „Powstańcy Wielkopolscy z Żerkowa i gminy Żerków”, „Lisew – moja mała Ojczyzna”, która przedstawiła wykład zatytułowany „Wojenne losy mieszkańców ziemi żerkowskiej w czasie II wojny światowej – wybrane sylwetki”.

Kilkugodzinne Żerkowskie Spotkania Historyczne – trwające od godz. 18.00 do godz. 21.30 – zorganizowane zostały z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W przerwach między prelekcjami można było skorzystać z bufetu kawowego, posłuchać piosenek śpiewanych przez harcerzy, a także kupić książki M. Borowiaka i K. Soberskiego. Była też wystawa lokalnych pamiątek z okresu II wojny światowej.

Organizatorami spotkania byli: Monika i Krzysztof Zaworscy z Księgarni Historycznej Stara-szuflada.pl oraz Fundacja Wsparcia i Rozwoju „Antrejka”.

(fh)
Fot. A. Soberska