Magiczna premiera książki „Skarby i tajemnice okolic…”

Magiczne popołudnie i wieczór spędzili wczoraj w XVIII-wiecznym pałacu w Czerniejewie miłośnicy historii, turystyki i książek Karola Soberskiego. Okazją była premiera najnowszej pozycji „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”, która przyciągnęła do pałacu ponad 150 osób spragnionych dobrej książki o atrakcjach, ciekawych miejscach, zabytkach i tajemnicach naszego regionu. Do czerniejewskiej rezydencji przybyli goście z różnych stron Wielkopolski, ale też z Gdyni, Bydgoszczy, Warszawy, a nawet z Kazachstanu! Premierę książki w perfekcyjny sposób poprowadziła Agnieszka Ziebarth.

Sobotnie spotkanie w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie – które zgromadziło ponad 150 osób otworzyła Agnieszka Ziebarth, absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Bydgoskim. Bibliotekarka i miłośniczka literatury. W rozmowach o książkach wnikliwa obserwatorka z talentem do zadawania kontrowersyjnych pytań. Autorka projektu „Polski kryminał jest sexy”.

Po powitaniu gości, głos zabrał Karol Soberski, który szczególnie podziękował za obecność przedstawicielom Mecenasa Książki czyli firmie GTS Holding i Pałacowi Czerniejewie, a także instytucjom i samorządom, które wsparły finansowo wydanie tej książki.

Rozmowa o unikatowej książce
– Po okolicach Gniezna wędruję od wielu lat. Każda kolejna wyprawa przynosi nowe odkrycia, nowe miejsca do których lubię później wracać. Są one bowiem wypełnione fascynującymi historiami, ciekawymi zabytkami czy też intrygującymi tajemnicami. „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” to mój osobisty przewodnik w którym zaprezentowałem ponad 110, moim zdaniem najciekawszych, miejsc w sześciu gminach powiatu gnieźnieńskiego: Mieleszyn, Kłecko, Kiszkowo, Łubowo, Czerniejewo i Niechanowo. Ale tych miejsc jest znacznie więcej. Okolice Gniezna, które w książce wskazuję, to inspirujące pomysły na dłuższe i krótsze wyprawy dla każdego: pieszo, rowerem czy samochodem. Samotnie, z rodziną, dziećmi czy przyjaciółmi – mówi Karol Soberski.

„Skarby i tajemnice okolic Gniezna” to już piąta – w ostatnich 3 latach – książka napisana przez K. Soberskiego. Pozycja ta ukazuje się w nowym cyklu zatytułowanym „Wędrówki z Karolem Soberskim” i ma pokazać powiat gnieźnieński, a w kolejnych publikacjach także szerzej pogranicze Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, od tej strony od której jest mało znany.

Jak podkreśla autor, okolice Gniezna to kraina pięknych i owianych legendami pałaców, ostoja bogatego, pełnego sekretów życia ziemiaństwa XVIII, XIX i XX wieku, region niecodziennych zabytków architektury i techniki oraz niepowtarzalnych miejsc przyrodniczo-krajobrazowych. Ale to również ziemia będąca świadkiem wielu tragedii, ludobójstwa czy krwawych wydarzeń, które odcisnęły piętno na historii tego regionu. Nietrudno też doszukać się w niej epizodów fascynujących a zarazem intrygujących, wartych odkrywania i promowania. Historia ziemi gnieźnieńskiej zaprasza do odbycia takiej podróży w czasie.

– Poprzez moją książkę zapraszam Czytelników na wędrówkę do miejsc w powiecie gnieźnieńskim, niby znanych, często odwiedzanych ale ciągle czekających na nowych odkrywców. Zachęcam do wyprawy w miejsca po których z wielką radością od lat wędruję, bez względu na porą dnia czy roku… – podkreśla K. Soberski.

Przypomnijmy, że w ostatnich 3 latach K. Soberski napisał kilka książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica” (2016 r.), „Zapomniana zbrodnia” (2017 r.), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017 r.) i „Złoto Dziedzica” (2018 r.). Jest też współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011 r.).

Autorskie egzemplarze, podziękowania
Na koniec sobotniego spotkania, trwającego blisko 1,5 godziny, K. Soberski wręczył autorskie egzemplarze książki instytucjom i firmom, które wsparły finansowo wydanie tej pozycji. Są to: GTS Holding i Pałac Czerniejewo, które objęły tytuły Mecenasa Książki, a także Fundatorzy Książki – samorządy: Powiat Gnieźnieński (obecny był Mariusz Mądrowski, członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego), Gmina Czerniejewo (obecny był burmistrz Tadeusz Szymanek) i Gmina Mieleszyn (obecny był wójt Artur Hańczak) oraz instytucje: Bank Spółdzielczy w Gnieźnie (obecna była prezes zarządu banku Barbara Borowska) i Nadleśnictwo Gniezno (obecna była Karolina Łachowska, st. spec. Służby Leśnej ds. ochrony lasu, edukacji leśnej i turystyki). Ponadto publikację wparły: LNB – Wytwórnia Premiksów z Kiszkowa, Drukarnia Majorczyk z Gniezna a także gminy: Kłecko, Łubowo, Niechanowo i Kiszkowo.

Osobne, szczególne podziękowania autor książki skierował do swojej żony Aleksandry Soberskiej, bez której ta książka by nie powstała.

Później nadszedł czas na wręczenie, przez autora książki, trzech bukietów kwiatów, które otrzymały trzy panie: Agnieszka Kwiatkowska – reprezentująca GTS Holding, Kinga Ciesielczyk, menadżer pałacu w Czerniejewie oraz Agnieszka Ziebarth, prowadząca spotkanie.

Gdy już jesteśmy przy osobie prowadzącej spotkanie, to trzeba podkreślić, że A. Ziebarth profesjonalnie poprowadziła spotkanie i rozmowę z autorem książki. Osoby obecne na sobotniej premierze, które bywały też na wcześniejszych czterech premierach książek K. Soberskiego, zaznaczały w rozmowach kuluarowych, że była to najlepiej poprowadzona premiera. Było bowiem naturalnie, swobodnie i z dużą dawką humoru. Premiera pokazała, że mamy w Gnieźnie osobę stworzoną do prowadzenia takich wydarzeń.
Warto dodać, że A. Ziebarth będzie też jedną z dwóch osób, które poprowadzą prelekcje podczas II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbędzie się od 20 do 23 marca 2020 r w pałacu w Czerniejewie.

Na koniec spotkania był czas na kwiaty i upominki dla autora książki oraz gratulacje, które składali: T. Szymanek, burmistrz Czerniejewa, B. Borowska, prezes Banku Spółdzielczego w Gnieźnie, M. Mądrowski w imieniu Zarządu Powiatu, A. Hańczak, wójt gminy Mieleszyn, Dariusz Pilak, przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, Tadeusz Tomaszewski, radny Sesjmiku Województwa Wielkopolskiego, Marek Bąkowski, miłośnik historii i przewodnik z Modliszewa a także delegacja Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Goście
Wśród gości premiery, oprócz wcześniej wymienionych, byli obecni m.in. Czesław Kruczek, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu; Mariusz Borowiak, pisarz, dziennikarz-publicysta, najlepszy w Polsce marynista; autor 70 książek i broszur oraz kilkuset artykułów o tematyce wojennomorskiej w kraju i za granicą, współautor haseł do słowników i encyklopedii; Małgorzata Tomczak, prezes Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych – Gniazdo.pl; Diana Matłosz-Blige, zarządzająca pałacem w Zakrzewie, gdzie mieście się Centrum Szkoleniowe Santander Bank Polska, czy też Jerzy Osypiuk, prezes Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego.

Po spotkaniu, odbywającym się w największej sali pałacu w Czerniejewie, wszyscy przeszli do sali gdzie mogli nabyć nową książkę i zdobyć dedykację od autora (w tym celu musieli stać godzinę w kolejce).

Patronat medialny nad książką sprawują: portal informacjelokalne.pl, turystykalokalna.pl, zdziennikadkrywcy.pl oraz ogólnopolski miesięcznik „Odkrywca”.

Książkę można kupić tutaj

Osoby, którym nie pasował wczorajszy dzień, zapraszamy na spotkanie autorskie z nową książką Karola Soberskiego już w przyszłą niedzielę, 6 października o godz. 18.30 do Restauracji Wozownia przy pałacu w Czerniejewie!

Obszerną fotorelację z premiery książki można zobaczyć tutaj.

(fh)