Pałac w Czerniejewie odsłonił swoje sekrety

Kraków, Swarzędz, Żerków, Poznań, Kruchowo, Trzemeszno, Jarocin, Witkowo, Rogowo, Kiszkowo, Gniezno – z tych i wielu innych miejscowości w Polsce przyjechali dzisiaj miłośnicy historii i architektury, by zwiedzić zespół pałacowo-parkowym w Czerniejewie. W sumie przybyło ponad 70 osób! Przewodnikiem po historii i tajemnicach czerniejewskiej rezydencji był Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, niezależny badacz lokalnej historii, pisarz i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Pomysłodawcą kolejnego (po nocnym z 20 na 21 lipca 2019 r.) tym razem dziennego zwiedzania zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie był Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, niezależny badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, pomysłodawca i organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” odbywającego się w pałacu w Czerniejewie, a także autor książek o historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk.

Uczestnicy zwiedzania swoją wędrówkę zaczęli przy wozowni, następnie przez dziedziniec honorowy przeszli do oranżerii, dalej przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali historię Groty Pompejańskiej, podziemi pałacowych, by na koniec udać się do powozowni. W trakcie blisko 3-godzinnego zwiedzania K. Soberski przekazał informacji o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej!

Kilkugodzinna wędrówka zakończyła się w Restauracji Wozownia, gdzie uczestnicy zwiedzania posilili się i oczekiwali na losowanie upominków.

Jest bowiem tradycją zwiedzań organizowanych przez K. Soberskiego w ramach cyklu „Wędrówki z historią”, że wśród uczestników rozlosowane zostają upominki (tym razem były to materiały promujące Nadleśnictwo Gniezno, Powiat Gnieźnieński i gminy powiatu gnieźnieńskiego: Mieleszyn i Kiszkowo).

Uczestnicy niedzielnego zwiedzania pałacu w Czerniejewo czekają już na kolejną wędrówkę po historii regionu przygotowaną przez K. Soberskiego. A to już w listopadzie!

Dziękujemy zarządzającym zespołem pałacowo-parkowym w Czerniejewie za możliwość zwiedzania pałacu i całemu zespołowi za pełen profesjonalizm.

(fh)
Fot. A. Soberska