Podsumowali współpracę, planują nowe działania

O przyszłorocznej współpracy na linii pałac w Mielnie (w gminie Mieleszyn) – Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”, o udziale w przyszłorocznym II Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci” w pałacu w Czerniejewie oraz o dotychczasowych przedsięwzięciach w pałacu w Mielnie rozmawiali dzisiaj właścicielki pałacu oraz władze Fundacji Historycznej.

Od wczoraj w Gnieźnie goszczą Sylwia Cholewicka – prezes zarządu Palace Eiendom sp. z o.o. oraz Elizabeth Valborg Gundersen, członek Zarządu tej spółki, która jest właścicielem pałacu w Mielnie w gminie Mieleszyn. Obie panie przyleciały do Polski z Norwegii. Ich spółka od listopada 2018 r. jest właścicielem pałacu w Mielnie w gminie Mieleszyn.

Trochę historii
Neobarokowy pałac w Mielnie został zbudowany w 1904 r. przez architektów Erdmana i Spindera z Berlina dla przedstawiciela znanej niemieckiej rodziny, mającą swoją polską gałąź, Wilhelma von Wendorffa. Po jego śmierci w 1907 roku właścicielem stał się Eduard von Wendorff, który zmarł w 1931 roku. Wówczas właścicielem stał się jego brat Jurgen, który zarządzał Mielnem do swojej śmierci w 1943 roku (zginął w bitwie pod Kijowem). Do końca wojny majątek był w rękach rodziny von Wendorffów, a po II wojnie światowej najbardziej znanym gospodarzem pałacu był Dom Wczasów Dziecięcych. 31 sierpnia 2008 roku przestał oficjalnie istnieć Dom Wczasów Dziecięcych w Mielnie, którego właścicielem było Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Od tego czasu zaczęła się degradacja pałacu. Nie mogło być inaczej, skoro kolejne próby sprzedania obiektu kończyły się fiaskiem. Dopiero 5 listopada 2018 r., nowym właścicielem zespołu pałacowo-parkowego w Mielnie została firma Palace Eiendom sp. z o.o. z siedzibą w Policach.

O współpracy
Współpraca pałacu w Mielnie z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć” trwa już od początku tego roku. Jej efektem było kilka wspólnych przedsięwzięć organizowanych zarówno w samym pałacu, jak i na terenie gminy Mieleszyn.

Wczorajszy przylot zarządu Palace Eiendom sp. z o.o. związany był z podsumowaniem tegorocznej współpracy obu podmiotów i omówieniem planów na przyszłość. Na program pobytu obu pań w Gnieźnie – oprócz oczywiście wizyty w pałacu w Mielnie – składało się m.in. zwiedzanie katedry gnieźnieńskiej (w dniu wczorajszym) oraz zapoznanie się z historią Popowa Ignacewa (w dniu jutrzejszym) a także dzisiejszej spotkanie z władzami Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

W trakcie dzisiejszej uroczystej kolacji pałac w Mielnie reprezentowały S. Cholewicka i E. V. Gundersen, natomiast Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”: Karol Soberski – prezes Zarządu Fundacji, Arkadiusz Gaca – wiceprezes oraz Maciej Bosak, członek Fundacji Historycznej.

W trakcie spotkania, oprócz omówienia dotychczasowych działań – obie strony – bardzo zadowolone z dotychczasowej współpracy – planują szereg nowych inicjatyw na przyszły rok. Była też mowa o organizowanym przez Fundację II Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci” w pałacu w Czerniejewie.

O najbliższych wspólnych planach obu podmiotów będziemy informować na bieżąco.

(fh)