Fundacja uczciła rocznicę urodzin F. Saskowskiego

Jak już informowaliśmy, dzisiaj mija 129. rocznica urodzin Franciszka Saskowskiego, przedwojennego właściciela Popowa Ignacewa, wójta gminy Mieleszyn, radnego powiatowego w Gnieźnie i budowniczego kościoła w Popowie Ignacewie. Z tej okazji delegacja Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” uczciła tę rocznicą złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza.

Franciszek Saskowski urodził się 25 października 1890 roku w Turzy (dzisiejsza gmina Damasławek). Był wielce zasłużonym człowiekiem dla naszego regionu, niestety dzisiaj prawie, że zapomnianym. Od 1926 r. był właścicielem ziemskim majątku Popowo Ignacewo. W 1933 r. został pierwszym wójtem gminy Mieleszyn, która swoim kształtem była zbliżona do obecnych granic. Ponadto F. Saskowski był też członkiem Rady Powiatu w Gnieźnie.

W 1932 r. wyszedł z inicjatywą budowy kościoła parafialnego w Popowie Ignacewie, którego konsekracja odbyła się się 21 czerwca 1936 r. z udziałem Prymasa Polski ks. kard. Augusta Hlonda (pierwszą homilie w tym kościele wygłosił dzisiaj już błogosławiony ks. Michał Kozal – zamęczony później, w 1943 roku w Dachau).

Oprócz kościoła, F. Saskowski wybudował też plebanię, budynki gospodarcze oraz zakupił ziemię pod cmentarz. Planował jeszcze zbudować dom dla sióstr zakonnych, ale wybuch wojny zniweczył te plany. Z kolei w 1937 roku rozbudował XIX-wieczny pałac w Popowie Ignacewie, który wraz z ponad 3-hektarowym parkiem kupił w 1913 roku jego ojciec Jan.

Był też komendantem Towarzystwa Powstańców i Wojaków w Mieleszynie oraz inicjatorem powołania Kółka Rolniczego w Popowie Ignacewie.

Gdy wybuchła II wojna światowa, Franciszek Saskowski przebywał w swoim majątku w Popowie Ignacewie, gdzie umiera nagle – na zawał serca – 22 lipca 1940 r. Spoczywa – wraz ze swoją matką Anną – w grobowcu przy świątyni w Popowie Ignacewie.

W minioną sobotę, 19 października, członkowie Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” uporządkować grobowiec F. Saskowskiego (więcej o tym tutaj), a w środę, 23 października dodatkowo obsadzono grobowiec krzewami (więcej – tutaj).

Dzisiaj – z okazji 129. rocznicy urodzin F. Saskowskiego – delegacja Fundacji Historycznej: Karol Soberski – prezes Zarządu Fundacji i Aleksandra Soberska, członek Zarządu, złożyła na grobowcu dziedzica Popowa Ignacewa okolicznościową wiązankę róż (ulubione kwiaty F. Saskowskiego – specjalną odmianę hodował w parku w Popowie Ignacewie) oraz zapalili znicz.

A już wkrótce poinformujemy o kolejnych inicjatywach związanych z upamiętnieniem postaci F. Saskowskiego.

Więcej o tym niezwykłym człowieku można przeczytać w moich książkach pt. „Skarb Dziedzica” (do kupienia tutaj) i „Złoto Dziedzica” (do kupienia tutaj).

(fh)