Fundacja zdobyła „Tajny Zamek Czocha”!

Tajny Zamek Czocha” zdobyty! Tak można podsumować czterodniowy pobyt ekipy Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” w tym tajemniczym zamku. Okazją była piąta edycja spotkania miłośników historii pod hasłem „Tajny Zamek Czocha. Historia która nigdy się kończy”. Dla nas ten wyjazd był niezwykłym doświadczeniem z kilku powodów.

Na „Tajny Zamek Czocha. Historia która nigdy się kończy” w imieniu Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” pojechała grupa pięciu osób: Karol Soberski, prezes Fundacji, Arkadiusz Gaca – wiceprezes i członkowie Fundacji: Michał Glanc, Maciej Bosak i Szymon Raith.
Nasz wyjazd miał kilka aspektów.

Wizyta w Żarach
Pierwszego dnia – w drodze na Zamek Czocha – zajechaliśmy do Żarów, gdzie czekał na nas pan Franciszek, właściciel Prywatnego Muzeum „Wojen i Życia”. Nasza wizyta w tym miejscu nie była przypadkowa. Dzięki Maciejowi Bosakowi byliśmy umówieni z tym niezwykłym kolekcjonerem by móc zobaczyć jego unikatowe zbiory. Posiada on m.in. największą na świecie kolekcję guzików od wszystkich mundurów oddziałów wojsk napoleońskich! W jego zbiorach jest wiele takich zabytków, które chciały by mieć największe na świecie muzea! Nasz pobyt trwał zaledwie dwie godziny, ale najważniejszy powód dla którego tam pojechaliśmy został osiągnięty – cześć tej unikatowej kolekcji zawita w przyszłym roku na II Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca 2020 roku odbędzie się w pałacu w Czerniejewie.

Po pobycie w tak intrygującym i pełnym historii miejscu, późnym popołudniem dotarliśmy do Zamku Czocha, gdzie spotkaliśmy naszych przyjaciół: Krzysztofa Czarnego Krzyżanowskiego i Martę Lisiewską. Później zaś czekały nas „nocne Polaków rozmowy” z kolegami z innych, podobnych do naszej Fundacji, organizacji.

Gnieźnieńska prelekcja
Sobota to pierwszy dzień wykładów w ramach programu spotkania „Tajny Zamek Czocha. Historia która nigdy się kończy”. Zanim jednak do nich doszło, Karol Soberski, prezes naszej Fundacji, wręczył organizatorom spotkania Agnieszce i Piotrowi Kucznirom okolicznościowy pismo z okazji 5. edycji spotkania i drobny prezent rodem z Hiszpanii. Podobne pisemne gratulacje K. Soberski złożył na ręce Andrzeja Daczkowskiego, redaktora naczelnego miesięcznika „Odkrywca” z okazji 250. numeru wydania tego pisma.

Później przyszedł czas na wykłady. Zaprezentowali je: Krzysztof Krzyżanowski pt. „Tajemnice wałbrzyskiego mauzoleum”; Marcin Perliński – „5 października 1831 roku- ostatni akt powstania listopadowego”; Karol Soberski „Wojenne tajemnice pogranicza Wielkopolski i Kujaw”. Tutaj warto podkreślić, że przy okazji tej prelekcji promowany był powiat gnieźnieński, wągrowiecki i mogileński; Marek Grajek pt. „Czołgi Patton na zamku Czocha-czy to było możliwe?”; Piotr Kucznir – „Najnowsze odkrycia na zamku Czocha” oraz Łukasz Orlicki – „SS na tropie czarownic-nazistowskie archiwum X”. Na koniec odbyło się spotkanie z wszystkim prelegentami pod hasłem „Tysiące pytań do… chwila dla zakochanych w tajemnicach…”

Kolejny dzień prelekcji, czyli niedziela, przyniósł następujące wykłady: Henryk Hnatów Krynicki „Budowle gotyckie i renesansowe. Czytanie ścian dla każdego”; Jerzy Delekta – „Niemieckie szyfry polowe z czasów II wojny światowej”; Krzysztof Krzyżanowski – „Powojenne górnictwo w raportach CIA”; Krzysztof Kaszub – „Dziewczęcy obóz pracy AL Gräben 1943-1945”; Robert Jagiełło – „Samodzielna kompania grenadierów. Pierwsza jednostek specjalna PSZ w II wojnie światowej” i Bogdan Rosicki – „Stanowiska obronne kompleksów Riese”.

Atrakcje towarzyszące, kuluarowe rozmowy
Jednak „Tajny Zamek Czocha” to nie tylko wykłady, ale również wiele atrakcji towarzyszących. Wśród nich m.in. stoisko z książkami księgarni „Odkrywca” z Łodzi czy stoisko miesięcznika „Odkrywca” z Wrocławia. To stoisko Marty Gałaś z Krakowa na którym można było kupić przepiękne, ręcznie robione witraże i ozdoby. I takich zakupów dokonaliśmy a dodatkowo prezes K. Soberski zaprosił Martę na nasz przyszłoroczny Festiwal Historyczny! Były także stoiska antykwariuszy, czy też prezentacja umundurowania oraz różnego rodzaju broni. Każdy miłośnik historii mógł znaleźć coś dla siebie.

Ale spotkanie na Zamku Czocha to przede wszystkim spotkanie naszych przyjaciół z różnych stron Polski oraz nawiązywanie nowych kontaktów, które owocują w przyszłości. Tak też było w tym roku. Nawiązaliśmy nowe kontakty m.in. z zacnymi osobami z Krakowa czy Warszawy, ale też odbyliśmy liczne i ciekawe rozmowy o przyszłorocznych wspólnych projektach z kolegami reprezentującymi organizacje historyczne-eksploracyjne z Olsztyna, Brodnicy, Wrocławia czy Ostrowa Wielkopolskiego.

Nie zabrakło też działań promujących II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca przyszłego roku odbędzie się w pałacu w Czerniejewie! Rok 2020 zapowiada się niezwykle intrygująco!

Zwiedzanie Zamku i Zapory
Ostatni dzień pobytu, czyli poniedziałek, to możliwość zwiedzania Zamku Czocha z jedynym w swoim rodzaju przewodnikiem – Piotrem Kucznirem. A potem wyjazd na oddaloną od Zamku o około 1,5 km Zaporę Leśniańską, która pracuje nieprzerwanie od ponad 100 lat! Jest to największa tego typu budowla w Polsce!

Później pozostało nam już tylko pokonać ponad 370 km do Gniezna! Ale warto było ten weekend spędzić w Zamku Czocha! Spotkanie miłośników historii pod hasłem „Tajny Zamek Czocha. Historia która nigdy się kończy” zakończyło się, ale historia tworzy się każdego dnia…

– Jako prezes Fundacji chciałbym podziękować Arkowi, Michałowi, Maciejowi i Szymonowi, za świetnie spędzony czas na Zamku Czocha, za promowanie naszej Fundacji, za długie i ciekawe rozmowy o tym, co można interesującego zrobić w naszym regionie a także za pokazanie jedności Fundacji. Osobne podziękowania dla Szymona, który pełnił rolę kierowcy z którym bezpiecznie pokonaliśmy w sumie ponad 740 km. Jako prezes jestem dumny, że mam takich ludzi w Fundacji – podsumował wyjazd Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

(fh)
Fot. K. Soberski, Sz. Raith, A. Gaca